„Mamų unijos šeimos namų“ statybos darbai (Asmeninio albumo nuotr.)

Daugiau nei namai: šalia Vilniaus statomi namai onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams ir jų šeimoms

Daugiau nei namai: šalia Vilniaus statomi namai onkologinėmis ligomis sergantiems vaikams ir jų šeimoms

Ilgos dienos ligoninėje – su tokia kasdienybe susiduria ne tik besigydantys, bet ir reabilitaciją pradėję onkologinėmis ligomis sergantys vaikai. Ne tik jiems, bet ir visai šeimai ligoninė tampa antraisiais namais. Deja, ligoninės palata teikia mažai džiaugsmo, be to, jose negali įsikurti visa šeima, todėl labdaros ir paramos fondas „Mamų unija“ ėmėsi iniciatyvos – šalia Vilniaus šiuo metu statomi namai, skirti onkologinėmis ligomis sergančių vaikų slaugai, reabilitacijai, šeimos gyvenimui ir laisvalaikiui.

Sunkių onkologinių ligų gydymas trunka ilgai, kartais net iki dvejų metų. Visą šį laiką tik vienas iš tėvų kartu su sergančiu vaiku gali būti ligoninėje, kitiems šeimos nariams gyventi kartu galimybių nėra.

„Mamų unijos šeimos namų“ statybos darbai (Asmeninio albumo nuotr.)

Kaip sako „Mamų unijos“ fondo prezidentė Eglė Mėlinauskienė, šeimos namų idėja puoselėta jau seniai. Ji gimė prieš maždaug aštuonerius metus, kai „Mamų unija“ rinko lėšas onkologine liga sergančiam Lukui gydyti. Berniukas neišgyveno, todėl jam surinktos lėšos liko „Mamų unijos“ fonde, o Luko tėvai sakė, kad norėtų, jog šie pinigai būtų kada nors panaudoti būtent tokių namų statybai (berniuko gyvybė užgeso panašiuose namuose Didžiojoje Britanijoje).

Tuo metu nebuvo galimybių įgyvendinti tokios didelės apimties projekto, todėl idėja vis brendo, kol galiausiai visai šalia Vilniaus buvo pradėti statybų darbai. Planuojama, kad naujus metus vienuolika šeimų jau pasitiks naujuose namuose.

„Mamų unijos šeimos namų“ statybos darbai (Asmeninio albumo nuotr.)

„Mamų unijos“ fondo prezidentė E. Mėlinauskienė pasakoja, kad patirtis įrengiant šeimos namus yra surinkta iš įvairių šalių: Didžiosios Britanijos, JAV, Airijos ir Turkijos. „Šių šalių patirtį aš pritaikiau Lietuvai, pagalvojau, kas svarbu mūsų šeimai, ko trūksta sunkiai sergančio vaiko artimiesiems“, – sakė ji.

Daugiau nei tik sienos

Kaip sako E. Mėlinauskienė, norima, kad šiuose namuose apsistojusios šeimos rastų tai, ko labiausiai trūksta. „Esame numatę vienuolika gyvenamųjų kambarių. Tai tokie įvairaus dydžio mini apartamentai, kad ir didesnės, ir mažesnės šeimos galėtų gan komfortiškai juose gyventi. Turėsime baseiną, reabilitacijai, psichoterapijai, ergoterapijai, kineziterapijai skirtų kambarių“, – pagrindines erdves vardija moteris. Namuose atsiras žaidimų kambariai, bendrosios, maisto gaminimo erdvės, šeimos ūkis.

„Mamų unijos šeimos namų“ statybos darbai (Asmeninio albumo nuotr.)

Su šiuo projektu jau yra supažindinti ir kai kurie vaikai. Kaip sako fondo prezidentė, jie labiausiai laukia žaidimų kambarių, krepšinio aikštelių, baseino ir gyvūnėlių, kuriuos galės auginti. „Vaikai jaučia šių dalykų trūkumą, jų negauna ligoninėje gydymo metu. Turėsime mokomuosius šiltnamius, kur vaikus supažindinsime su daugeliu dalykų. Visai nesvarbu, kad jie serga, vis tiek išlieka smalsūs“, – sako E. Mėliauskienė. Visos šios smagios veiklos naudingos ne tik sergantiems vaikams, bet ir jų broliams, seserims, kurie užklupus ligai gali jaustis pamiršti ar priversti per anksti suaugti.

Namai atliks ir svarbią socialinę funkciją, šeimos galės bendrauti ir dalytis savo patirtimi. Pastebima, kad dėl ligos keliamų problemų, emocinių iššūkių, laiko trūkumo ligonių artimieji dažniausiai užsidaro savo „skausme“, o bendravimas su kitomis, tą patį išgyvenančiomis, šeimomis gali padėti įveikti atskirtį ir palengvinti kasdienybę.

„Mamų unijos šeimos namų“ statybos darbai (Asmeninio albumo nuotr.)

Įrengiant namus tikimasi padėti išsaugoti šeimą kartu. Kaip sako E. Mėliauskienė, onkologinėmis ligomis sergančių vaikų šeimos yra pavargusios nuo dėmesio trūkumo ir rūpesčių. „Mums svarbu, kad jos gautų reikiamą pagalbą“, – sako „Mamų unijos“ fondo prezidentė.

Kaip namie

Šeimos namuose esantys apartamentai skirsis ne tik savo dydžiu, bet ir įrengimu. Kadangi projektas yra finansuojamas iš privačių lėšų, planuojama, kad kambariai bus įrengiami pagal rėmėjų simboliką. Pavyzdžiui, jau dabar planuojama, kad vienas kambarys turės žalios spalvos akcentų – jo įrengimą parėmė Airijos lietuvių bendruomenė.

Kiekvienas šeimai skirtas kambarys yra 42 kv. m ploto su atskiru įėjimu ir terasa. Kambaryje – virtuvėlė, miegamasis, tualetas ir dušo kambarys, drabužinė.

„Mamų unijos šeimos namų“ statybos darbai (Asmeninio albumo nuotr.)

Namuose taip pat bus įrengti vadinamieji drugelių kambariai, skirti vaikams, kuriems gydymo jau nebėra. Svarbi įranga ar dalis baldų bus įmontuoti į sienas, todėl juos bus galima naudoti ir kaip įprastus kambarius.

Nemažai dėmesio planuojama skirti ir šeimos namų aplinkai. E. Mėliauskienė pripažįsta, kad tai tikrai didelis iššūkis, nes namas statomas hektarą užimančiame sklype.

Vis dėlto „Mamų unijos“ fondo prezidentė pabrėžia, kad projektui įgyvendinti vis dar labai reikalinga žmonių pagalba. Nebūtinai tik finansinė, naudingos ir padedančios rankos, laukiamas kiekvienas norintis ir galintis prisidėti.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų