Įmonės archyvo nuotr.

Betono iliuzija: šviestuvas skleidžiantis tvarumo idėjas

Betono iliuzija: šviestuvas skleidžiantis tvarumo idėjas

Akmeninis arba betoninis – tikriausiai tokie spėjimai pirmiausiai nuskambėtų paklausus, iš ko pagamintas studijos INDI sukurtas šviestuvas „Kabo“. Abu spėjimai būtų klaidingi, nes kūrėjų pasirinkta medžiaga – popierius. Autorius Simonas Tarvydas sako, kad kuriant šį dizaino objektą jam buvo labai svarbios tvariosios idėjos, kuriomis vadovaujasi ne tik kūryboje, bet ir gyvenime.

Šeimyninio dueto įkurta studija INDI atpažįstama iš sunkius betono gaminius primenančių kūrinių. S. Tarvydas prisimena, kad startavo drauge: Justė Kubilinskaitė ėmėsi komunikacijos, o jis leidosi į kūrybines ir eksperimentines platybes. Taip kūrėjas atrado popierių – eksperimentai parodė, kad iš šios puikios medžiagos būtų galima gaminti šviestuvus ir kitus interjero elementus. Be to, ji atspindi ir kūrėjui ypač svarbias ekologijos idėjas. „Mums buvo svarbu tvarus požiūris į aplinką. Norėjosi panaudoti antrines žaliavas ir būtent tas medžiagas, kurios yra šalia, kurių nereikia gabenti iš toli“, – savo pasirinkimą argumentuoja S. Tarvydas.

Įmonės archyvo nuotr.

Kūrėjas sako, kad biure vis pastebėdavo augančias laikraščių šūsnis, todėl mintis juos naudoti kaip medžiagą dizaino objektams kurti pasirodė labai patraukli. Nors medžiaga pirmiausiai pasirinkta praktiniais sumetimais, vėliau viena iš svarbių priežasčių tapo ir žodžių žaismas. „Atsiradusios papildomos prasmės, asociacijos irgi pasirodė esančios reikšmingos. Spauda – šviestis. Šviesti – šviestuvas“, – ryšį tarp žodžių įžvelgia pašnekovas.

Paslėptas lengvumas

Sunkaus šviestuvo įspūdis ir nepaprastas lengvumas – tai persipina „Kabo“ dizaine. Pasak kūrėjo, vizitine kortele tapęs betono įspūdis, kuris sukeliamas naudojant specialią „RePaper“ technologiją, buvo eksperimentų rezultatas. „Kai pradedi gilintis į medžiagą, ji netikėtai atsiskleidžia, pademonstruoja savybes, kurių tu net negalėjai įtarti esant. Pastebėjus šį neįtikėtiną betono įspūdį kilo noras sukurti ką nors masyvaus, kas keltų nuostabą, žadintų smalsumą“, – prisimena S. Tarvydas. Būtent taip gimė „Kabo“ – pusės rutulio idėja. Tiesa, šiandien tai nėra vienintelė studijos sukurta forma – jos kolekcijoje ir daugiau kitų.

Įmonės archyvo nuotr.

Sukūrę „Kabo“ S. Tarvydas ir J. Kubilinskaitė suprato, kad šis dizainas – tikras atradimas. Šviestuvas atspindi tvarios gyvensenos žinutes, yra šiuolaikiškas interjero akcentas, kuris kelia teigiamas emocijas. „Man, kaip kūrėjui, svarbu, kad jis tapo Lietuvos dizaino šimtmečio parodos „Daiktų istorijos“ dalyviu ir svarbia šiuolaikinio lietuviško dizaino dalimi“, – apie įvertinimą kalba S. Tarvydas.

Reikėjo metų, kad atsirastų pirmas produktas, tačiau kūrėjas su šypsena pripažįsta: „Man kartais susidaro įspūdis, kad jį vis dar tobulinu.“

Tvariosios idėjos

Kuriant šviestuvą „Kabo“ buvo svarbu ne tik dizainas, bet ir tvariosios idėjos. S. Tarvydas sako, kad atsakingas vartojimas ir aplinką tausojantis gyvenimo būdas jam visada buvo artimas, todėl natūraliai tapo ir pagrindinės veiklos dalimi. Tvarumas ar zero-waste (liet. „jokių atliekų“) kūrėjui nėra tik skambūs lozungai. Pasak jo, tai turėtų būti šiuolaikiškai mąstančio ir atsakingo žmogaus gyvenimo dalis.

Įmonės archyvo nuotr.

„Pavojingiausia mintis žmonijai – manyti, kad pasaulį išgelbės kas nors kitas. Šiuo metu dėstau Vilniaus dizaino kolegijoje ekologiją ir tvarų interjerą. Matau, kaip po paskaitų jauni žmonės keičia savo įpročius, pradeda tvariau ir švariau gyventi, atsakingiau vartoti. Tai teikia vilčių, kad ir ateityje žmonės turės švarų orą ir vandenį, galės mėgautis mišku ir matyti gyvūniją, kuria mes galime džiaugtis šiandien“, – mintimis dalijasi S. Tarvydas. Jis tiki, kad svarbu nustoti elgtis inertiškai, tik reikia įjungti kritinį mąstymą tiek patiems, tiek gamintojams.

S. Tarvydas neabejoja, kad atsakingesnį vartojimą gali paskatinti edukacija: „Nuo pat mažens turime su vaikais kalbėtis, rodyti gerą pavyzdį ir pasakoti istorijas apie švarų pasaulį, kuriame jie gali gyventi.“ Pasak kūrėjo, tvarumas ir ekologija turi tapti prioritetu ir ilgalaike šalies strategija.

Galerija

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų