Norberto Tukaj fotografija

Akmeniniais potėpiais nutapytas grindų piešinys

Akmeniniais potėpiais nutapytas grindų piešinys

Erdvių apartamentų grindyse „nutapytas“ piešinys net ir po daugelio metų pasakos istoriją apie interjero dizainerių troškimą eksperimentuoti ir sukurti ypatingą detalę, apie žmogaus profesionalumą ir nepakartojamą akmens žavesį.

Patikėjo, kad įmanoma

Privačių namų interjerą kūrusios „Do Architects“ architektės Andrė Baldišiūtė, Marija Steponavičiūtė ir Dovilė Skrupskelienė derino minimalizmą, modernizmą, šiuolaikinio interjero elementus ir mid-century stilių, o ypatingą praėjusio amžiaus vidurio atmosferą sustiprino 50-ųjų stiliaus baldais.

Išskirtiniu apartamentų akcentu tapo gyvenamosios erdvės grindys, po ilgo ir kruopštaus darbo virtusios tikru meno kūriniu. Betono grindys su stambiais akmenų intarpais, pasak architekčių, išsiskiria kaip pagrindinis, aktyvus fonas kitoms plokštumoms: baltoms matinėms rupios tekstūros sienoms, natūralaus betono laiptams, sunkioms gelsvo audinio užuolaidoms, natūralaus uosio faneros paviršiams.

Mozaikinio betono techniką pasirinkusios kūrėjos pasakoja norėjusios eksperimentuoti, atrasti ką nors naujo, novatoriško ir džiaugiasi, kad eksperimentams mielai pasidavė ir pats užsakovas, ir kvalifikuota rangovų komanda. Nuo tradicinio terrazzo šios grindys skiriasi elementų dydžiu – tradicinius smulkius akmenukus čia pakeitė didelių gabaritų granito, marmuro ir travertino plokštės.

Norberto Tukaj fotografija

„Do Architects“ komanda sako, kad tobulo rezultato siekė ilgai, o sunkiausia užduotimi laiko bandymą natūraliai nulaužti akmens briauną, nes ši vis skildavo taip, kaip jai patiko: „Tiek mums, tiek gamintojams tai buvo eksperimentas. Visai komandai reikėjo patikėti, kad užduotį įgyvendinti yra įmanoma“.

Eksperimentų rezultatas

Darbas prasidėjo nuo norimo piešinio, kurį reikėjo perkelti ant grindų, kūrimo. „Gamintojams pateikėme šablonus, pagal kuriuos buvo išpjautos akmens plokštės. Viską tikrinome spausdindami natūralaus dydžio elementus – tai tikriausiai buvo bene ilgiausias kada nors mūsų spausdintas brėžinys. Jis driekėsi per visą biuro ilgį“, – šypsosi komanda.

Iki smulkmenų apgalvojusi spalvas ir medžiagos rūšis, komanda iš tiekėjų parsivežė visų galimų akmenų atraižų, nedidelių gabaritų pavyzdžių ir dėliodami derino tarpusavyje. „Norėdami šiek tiek atsitiktinumo, patys laužėme juos mėtydami lauke, kad išgautume kuo įdomesnes formas. Atlikome daug bandymų rinkdami atspalvių rinkinį, derantį prie kitų interjero paviršių“, – kalba pašnekovės.

„DO architects“ archyvas

Architektės pasakoja, kad kiekvieno akmens forma, dydis ir spalva, kiekviena nelygi nulaužta plokštės briauna nėra atsitiktinė, o kruopščiai perkelta iš jų piešinio. Kiekvieno akmens plokštė buvo sunumeruota ir turėjo savo vietą plane. „Norėdami perkelti piešinį ant apartamentų grindų turėjome nurodyti indikacijas, kur koks akmuo turi atsigulti. Tam naudojome šablonus, kreidelėmis juos apvedžiojome ir sunumeravome ant paruoštų grindų“, – darbo procesą prisimena kūrėjų trio.

Architektės akylai prižiūrėjo ir grindų liejimo procesą – paruošti akmenys buvo nešami į objektą ir dėliojami prieš užliejant betono mišiniu. Betonas akmenis paskandino nepalikdamas visiškai jokių pėdsakų, todėl meistrai turėjo ilgai ir kantriai šlifuoti paviršių, kol pamažu ėmė ryškėti jų kontūrai ir pasirodė piešinys. Paskui grindys buvo poliruojamos, kad įgautų, kaip sako specialistės, gylio ir spalvos sodrumo, o vėliau padengtos matiniu impregnatu – kad blizgi plokštuma neatspindėtų aplinkos.

Naujas betono mozaikos gyvenimas

Tai ne vienintelis mozaikinio betono elementas bute. Vonios kambaryje padaryta terrazzo sienelė.

„Do Architects“ architektės tvirtina: šiandien ši medžiaga populiari. „Anksčiau ji itin dažnai naudota viešųjų pastatų interjeruose. Paruoštomis betono mozaikos plytelėmis dažniausiai buvo dengiamos grindys. Vėliau interjeruose išpopuliarėjo betonas, kurį atnaujinus, nušlifavus pasirodydavo smulkus akmenukai, primenantys smulkią mozaiką. Tikriausiai tai ir paskatino šios medžiagos atgimimą“, – svarsto pašnekovės.

Norberto Tukaj fotografija

Renesansą išgyvenantis mozaikinis betonas traukia – galima eksperimentuoti su spalvomis, akmenų dydžiu ir kurti vis kitokį įvaizdį. „Jis itin ilgaamžis ir gražiai sensta, – medžiagos privalumus nurodo interjero kūrėjos, tačiau pastebi, kad Lietuvoje terrazzo vertinamas nevienareikšmiškai: – Daliai žmonių jis kelia prisiminimus apie sovietmetį, tačiau daugumai asocijuojasi su mažesniu vartojimu, ilgaamžiškumu, natūralumu ir tikrumu“.

www.hansgrohe.lt              www.ruukki.lt              www.baumit.lt              www.jung.lt

Galerija

Komentarai

  • Super☺️

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų