Visas garas – švilpukui?

Visas garas – švilpukui?

Po pasaulį sukrėtusio teroro akto, kai Rusijos remiami teroristai Ukrainos rytuose numušė keleivinį lėktuvą ir nužudė beveik 300 žmonių, į daug ką galima pažvelgti kitaip. Taip pat į Lietuvos pastangas daryti įtaką ES politikai. Ypač jei žvelgsime šiek tiek giliau – ne vien į viešus politikų pareiškimus ir retoriką, bet ir į diplomatinius užkulisių žaidimus, kurie (o ne retorika) beveik visuomet lemia sprendimus ir valstybių įtaką.

Vos gegužę paskelbus Europos Parlamento rinkimų rezultatus prasidėjusios naujųjų valdžios postų dalybos gerokai įkaitino atmosferą Briuselyje ir nemažos dalies Bendrijos narių sostinėse. Tačiau Lietuvoje – vasariška ramybė. Kas vyko Briuselyje, mums vėl buvo „kažkur ten toli“. Kaip ir „jie“, o ne „mes“ esą neveiklūs dėl tragedijos Ukrainoje.

Tiesa, viešojoje erdvėje net atrodo, kad Lietuva vėl demonstruoja ryžtą. Dar prieš minėtą tragediją įtakingas dienraštis „Financial Times“ pranešė, kad mūsų šalis kartu su Lenkija, Latvija ir Estija blokavo italės Federicos Mogherini kandidatūrą į ES diplomatijos vadovo postą. Ir tarsi pasiekė savo – viršūnių susitikime liepos viduryje jos kandidatūra nepatvirtinta. Tik ar tik­rai yra kuo džiaugtis? Italė ir po šio susitikimo buvo vadinama pagrindine kandidate į minėtą postą, o susitarimo esą nepavyko pasiekti todėl, kad daugelis šalių laikėsi nuostatos, jog „nesutarta dėl nieko, kol nesutarta dėl visko“. Būtent šiame kontekste Lietuvos pozicija dar labiau negu anksčiau gali atrodyti visiškai kitaip, negu yra nušviečiama vietos politikų ir dažnai žiniasklaidos.

„Ne itin išmintinga pozicija. Ypač, kai žinai, kad jūsų šalis iš esmės nepajudino nė piršto, kad pati gautų kurį nors konkretų postą Europos Komisijoje. Kartais atrodo, kad jūs vis dar manote, jog veiksmingiausia politika ES – ką nors blokuoti arba apskritai garsiai šaukti. Bet kas jums trukdė veikti, kaip įprasta ES, – užuot blokavus tai, ką blokuoti rizikinga ir nebūtinai veiksminga, pabandyti siekti kompensacijos. Kad ir šiokia tokia atsvara F. Mogherini galinčio tapti ES plėtros ir kaimynystės politikos komisaro posto“, – be diplomatinių vingrybių asmeniniame pokalbyje kritikos Lietuvai negailėjo vienas ilgus metus ES institucijose dirbantis vakarietis.

Kas trukdė veikti, kaip įprasta ES, – užuot blokavus tai, ką blokuoti rizikinga ir nebūtinai veiksminga, pabandyti siekti kompensacijos.

F. Mogherini Briuselyje tikrai nelaikoma tokia „prorusiška“, kaip ją bandoma piešti, tarkime, Lietuvoje. „Ji nebūtų prorusiškesnė negu Catherine Ashton. O jei kalbėsime apie Italiją, palyginti su garsiuoju Silvio Berlusconi, ji apskritai negalėtų būti laikoma prorusiška“, – aiškino minėtasis Briuselio koridorius pažįstantis pašnekovas. Palikime ramybėje F. Mogherini. Gerokai svarbiau, o gal net iškalbingiau, kad Lietuva liko kone vienintelė ES valstybė, kuri apskritai nekovojo dėl jokio posto savo eurokomisarui. Tai man patvirtino net šalies diplomatai. Esą pritrūko politinės valios, nes svarbiausia buvo Vytenį Andriukaitį išsiųsti į Briuselį, o rūpintis, kad jis ten taptų kuo įtakingesniu Lietuvos atstovu, niekas nebesivargino, nes rėmėjų šalies valdžioje šis kandidatas iš tiesų turi nedaug.

O kaip valstybės interesai, kaip Lietuvos įtaka ES? Mąstydamas apie tai, iš karto prisiminiau vieno lietuvio, dirbančio Bendrijos institucijose, perspėjimą. Jį praėjusių metų gruodį dar nesibaigus itin sėkmingu laikomam Lietuvos pirmininkavimui ES viename savo rašinių citavo žurnalas IQ.

„Čia kaip saulė žiemą – kartais šviečia, bet nešildo. Ar neatsitiks tai ir su pirmininkavimu?“ – retoriškai tuomet klausė šis lietuvis. Anot jo, pirmininkavimas pirmiausia yra ne įvaizdis ar mūsų vertinimas Briuselyje. Ir klausti reiktų, ko per jį išmokome, ar pasisėmę patirties geriau išnaudosime narystės ES pranašumus savo tikslams siekti.

Dabar klausimą reiktų formuluoti dar kitaip. Ir ne vien apie F. Mogherini arba V. Andriukaičio postus. Ką Lietuva iš tiesų padarė, kad sustiprintų savo įtaką Bendrijoje agresijos prieš Ukrainą ir apskritai politikos Rusijos atžvilgiu klausimu. Garsių pareiškimų girdime daug – tiek prezidentės Dalios Grybauskaitės, tiek kitų politikų. Bet ar už jų slypi kas nors daugiau?

Šiame žurnalo IQ numeryje ne veltui rašome apie aljansus ES viduje ir jų kūrimą. Ir, matyt, ne be pagrindo tenka daryti išvadą, kad šioje srityje Lietuvai iki sėkmingo savo interesų gynimo dar labai toli. Ar gali būti, kad po dešimties narystės metų ir net sėkmingo pirmininkavimo ES laikotarpio vis dar neišmokome būti tikrais Bendrijos nariais?

Ar gali būti, kad mūsų politika ES dažnai panaši į tą anekdotą apie sovietinį garvežį, kurio visas garas nueina ne tam, kad realiai judėtų į priekį, o švilpukui?

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų