Viena gyvenimo stotelė

Viena gyvenimo stotelė

Gedimino pilis, Trijų kryžių kalnas ir Vilnelė – artimiausi Nyderlandų ambasadoriaus Lietuvoje Kornelio Spaanso kaimynai. Apie gyvenimą išskirtinėje Vilniaus vietoje esančiuose namuose su diplomatu kalbėjosi Viktorija Vitkauskaitė.

 

Kone visi ambasadoriaus bičiuliai yra iš jo gavę dovanų lietuviškų saldainių dėžutę „Vilnius“. Meilė lietuviškam šokoladui čia niekuo dėta: ant saldainių dėžutės pavaizduotame istoriniame miesto centre matyti ir namas, kuriame trečius metus gyvena ambasadorius K. Spaansas.

„Vilniuje yra kur kas prabangesnių ambasadorių rezidencijų. Tačiau šios vieta – ypatinga, nuo čia prasidėjo miestas. Žinau, kad lietuviams ji labai brangi. Būtent vietos man kiti ambasadoriai ir pavydi“, – juokiasi diplomatas, į Lietuvą atvykęs pasibaigus ambasadoriaus kadencijai Ekvadore.

Pekine, Tailande, Niujorke, daugybėje Europos šalių gyvenęs ambasadorius neslepia: vilnietiškasis jo būstas skiriasi nuo namų, kuriuose diplomato šeimai tekdavo apsistoti anksčiau. Vėlyvojo klasicizmo stiliaus namas pastatytas XIX a. pradžioje, vėliau kelis kartus rekonstruotas. Nyderlandų ambasadai šis pastatas, esantis ypač griežtai paveldosaugininkų saugomoje vietoje – Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato teritorijoje, – priklauso daugiau nei dešimtmetį. Kadaise čia buvo įsikūrusi Vilniaus universiteto botanikos sodo administracija, sovietmečiu įrengti butai – ambasadoriaus žinomis, jų buvo net dvylika.

Nors žurnalistams rezidencijos duris K. Spaansas atvėrė pirmą kartą, istorinėje miesto vietoje esantį namą svečiai lanko dažnai. Trijų aukštų pastate privačios, pašalinių akims neprieinamos šeimininkų valdos užima mažąją būsto dalį. Pirmajame aukšte įrengta konferencijų salė, erdvi antrojo aukšto svetainė, valgomasis dažnai tampa konferencijų, susitikimų, atvirų renginių, kuriuose lankosi svečiai iš Lietuvos ir užsienio, vietomis.

Jokių nereikalingų pertvarų nesaistoma erdvė ir pro daugybę langų sklindanti šviesa – pirmiausia į akis krintantys rezidencijos bruožai. Nors vaizdas už lango – išties įspūdingas, estetiką vertinantiems svečiams yra kur pasidairyti ir būsto viduje. Šiltų spalvų interjere saikingai įkomponuoti namo praeities liudytojai: masyvios medinės lubų sijos, sienose atidengti mūro fragmentai, XIX a. pirmos pusės ampyro stiliaus dekoro detalės.

Žvalgydamasi po rezidencijos erdves ambasadoriaus klausiu, ar kaskart keleriems metams įsikurdamas vis naujuose namuose jis pasikliauja dizainerių pagalba. „Ne, viską darome, kuriamės patys, net jei prireikia patiems išpakuoti 300 dėžių“, – šypteli K. Spaansas. Pajuokauju, kad kilusiems iš Nyderlandų pagalba dizaino klausimais iš tiesų nereikalinga. Gero dizaino tradicijos šalį garsina ne mažiau nei sūris, tulpės ar vėjo malūnai.

Ambasadoriaus rezidencijoje skoningi interjero akcentai tarsi prieskoniai paryškina pagrindinius istorinio pastato bruožus. Vis dėlto ir kelių detalių pakanka, kad atsiskleistų čia gyvenančių asmenybių pomėgiai ir interesai. Menas – viena svarbiausių ambasadoriaus domėjimosi krypčių. Teisės studijas baigęs K. Spaansas vėliau, jau pasukęs diplomatijos keliu, įgijo dar vieną mokslinį laipsnį – baigė meno istoriją.

Su polinkiu į meną siejasi ir rezidenciją puošiantys Nyderlandų menininkų kūriniai. Vienas jų ambasadorių lydėjo net po kelias šalis: Vokietiją, Ekvadorą, o dabar eksponuojamas Vilniuje esančių namų svetainėje. Paveikslai puošia ir reprezentacines rezidencijos erdves – vestibiulį, iš kurio patenkama į uždarą kiemelį, bei erdvią laiptinę. Dar viena užuomina apie šio būsto šeimininko tėvynę – net šaltą viduržiemį ant žurnalinio staliuko besiskleidžiančios pamerktos tulpės – būdinga nyderlandiškų namų dalis. „Pakanka vos trijų žiedų, ir nuotaika jau sukurta“, – apie dėmesį detalėms kalba ambasadorius.

Rytietiško stiliaus širmos, šen bei ten sutūpę porcelianiniai paukščiai – subtilios interjero užuominos apie tolimus kraštus, kuriuose K. Spaansui teko gyventi. Kaip meną, dizainą, estetiką vertinantis ambasadorius išmoko neprisirišti prie daiktų ir kiekvienoje šalyje neprisipirkti daugybės įdomių dalykų, kurie vėliau taptų kliūtimi kraustantis?

„Turi su tuo susitaikyti. Turi mėgti tokį gyvenimo būdą. Jei nori gyventi vienoje vietoje, įprastoje aplinkoje, diplomato darbas – ne tau. Vis dėlto sunkiausia palikti ne išorinę aplinką, ne daiktus, bet žmogiškuosius ryšius“, – apie savo darbo specifiką pasakoja diplomatas.

Antikvarines vertybes branginančio ambasadoriaus šeimoje yra baldų, kurie perduodami iš kartos į kartą. Tačiau dauguma jų, kaip ir asmeninė meno kolekcija, saugomi diplomato namuose Nyderlanduose – dažnos kelionės tokiam vertingam palikimui gali pakenkti. Tačiau ir Vilniuje esančioje rezidencijoje yra vienas kitas senovinis akcentas, kad ir rytietiška širma, organiškai įkomponuota interjere.

„Nelabai žaviuosi būstais, kuriuose viskas įrengta griežtai pagal vieno stiliaus taisykles. Man patinka maišyti, derinti skirtingus dalykus. Žinoma, tokie namai kaip šis tam labai tinka – čia daug erdvės. Ankštame būste derinti skirtingus stilius būtų sunkiau“, – teigė K. Spaansas.

Daugiau nei pusę kadencijos Lietuvoje išbuvęs ambasadorius neįsivaizduoja, kur jį toliau nuves profesinis kelias. „Tai irgi yra tokio gyvenimo žavesio dalis“, – šypteli diplomatas.

Prie gyvenimo Vilniuje jis teigia pripratęs greitai. Kai pirmą kartą čia atvyko, buvo gilus ruduo: tuomet sostinė pasirodė tuščių gatvių ir vien juodai vilkinčių žmonių miestas. Dabar ambasadorius sako, kad Lietuvos sostinė žiemą ir vasarą – du visiškai skirtingi miestai: vasarinis kur kas triukšmingesnis, spalvingesnis, gyvesnis. Ir beveik visiškai nuo pašalinių akių paslepiantis rezidenciją. Sulapojus medžiams, senamiestyje esančio pastato nesimato nei Bernardinų sodo praeiviams, nei Trijų kryžių kalno lankytojams.

Visą spalvų pliūpsnį sostinei dovanojo ir pati ambasada, kurios iniciatyva pernai Bernardinų sode buvo pasodinta 80 tūkst. gėlių svogūnėlių. Specialiai išvestų, „Gintarine Lietuva“ pavadintų tulpių žiedais stilizuotas Vyčio ženklas turėtų suplieksti gegužės pradžioje.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų