(AP nuotr.)

Vakarams palankus H. Rouhani užtikrintai pirmauja Irano prezidento rinkimuose

Vakarams palankus H. Rouhani užtikrintai pirmauja Irano prezidento rinkimuose

Irano prezidentas Hassanas Rouhani, regis, pasiekė įtikinamą rinkimų pergalę, rinkėjams parėmus jo pastangas atkurti ryšius su užsieniu, rodo šeštadienį paskelbti pradiniai rezultatai.

Suskaičiavus beveik visus balsus paaiškėjo, kad R.Rouhani gavo 22,8 mln. balsų, o jo varžovas, griežtosios linijos šalininkas Ebrahimas Raisi  – 15,5 mln. balsų, per valstybinę televiziją paskelbė rinkimų komisijos pirmininkas Ali Asgharas Ahmadi.

Rinkėjų aktyvumas per penktadienio rinkimus buvo didelis; apskaičiuota, kad balsavo daugiau kaip 40 mln. iš 56 mln. registruotų rinkėjų. Dėl ilgų eilių prie rinkimų apylinkių jų darbą net teko pratęsti kelioms valandoms.

„Sveikinu su didele Irano pergale kuriant didžiulį ir įsimintiną epą dėl tolesnio „išminties ir vilties“ kelio“, – pacituodamas vyriausybės šūkį tviteryje parašė viceprezidentas Eshaqas Jahangiri.

68 metų H.Rouhani, nuosaikus dvasininkas, kuris vadovavo 2015 metais sudarant susitarimą su pasaulio galiomis dėl Irano branduolinės programos, šiuos rinkimus vaizdavo kaip pasirinkimą tarp didesnių pilietinių laisvių ir „ekstremizmo“.

Tuo tarpu 56 metų dvasininkas E.Raisi save vaizdavo kaip neturtingųjų gynėją ir ragino užimti daug griežtesnę poziciją dėl Vakarų.

„Balsavimas už Rouhani, ypač – kaimiškuosiuose rajonuose, rodo, kad Irano žmonės nebetiki ekonominiu populizmu ir radikaliomis permainomis“, – sakė analitikas Ali Vaezas iš strateginių studijų centro „International Crisis Group“.

Nors H.Rouhani ilgai priklausė Irano saugumo isteblišmentui, jis iškilo kaip reformų šalininkų vėliavnešys.

Tarptautinių reikalų ekspertas Foadas Izadi iš Teherano universiteto sakė, kad H.Rouhani dabar gali turėti svertų siekti daugiau laisvių, nepaisant teismų sistemos ir saugumo tarnybų nepritarimo.

Vis dėlto svarbiausias iššūkis lieka ekonomika. Nors nuo 2013 metų, kai atėjo į valdžią, H.Rouhani sumažino maždaug 40 proc. siekusią infliaciją, kainos vis tiek kyla 9 proc. per metus.

Pernai sausį įsigaliojus susitarimui su pasaulio galiomis, naftos pardavimas atsigavo, bet likusios ekonomikos dalies augimas buvo ribotas. Nedarbas bendrai siekia 12,5 proc., o jaunimo nedarbas – beveik 30 procentų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų