Vadelės – klientų rankose

Vadelės – klientų rankose

Elektroninė prekyba siuntų vežėjus skatina daugiau dėmesio skirti individualiems klientams. Apie technologijų inovacijas ir galimybę išvysti siuntinį gabenančią skraidyklę su kurjerių bendrovės DPD Klientų aptarnavimo ir komunikacijos padalinio vadovu Sonetu Jeanu-Claude’u kalbėjosi IQ ekonomikos apžvalgininkas Vilius Petkauskas.

Elektroninės parduotuvės „Amazon“ ir „Alibaba“ ketina Europoje atidaryti prekių skirstymo sandėlius. Ar ilgainiui siuntinius įmonės pristatys savarankiškai?

– Susimąstome, kad vieną dieną klientai gali tapti konkurentais, tačiau rinka didelė ir vietos pakaks visiems. Pavyzdžiui, „Amazon“ kol kas aktyviai naudojasi mūsų paslaugomis. Prekių pristatymo lankstumas ir kliento poreikių analizė reikalauja nemažai pastangų ir patirties. Ką ir kalbėti apie automobilių tinklą, sandėliavimo infrastruktūrą. Todėl tikiu, kad artimiausiu metu nėra priežasties nerimauti.

Tiesa, žinau, kad kai kuriuose Jungtinės Karalystės miestuose „Amazon“ prekes pristato pati, bet kol kas tai įtakos mūsų pajamoms neturėjo. Suprantame, kad didžiausia elektroninė parduotuvė pasaulyje turi pakankamai išteklių alternatyvai sukurti ir gali nusigręžti nuo mūsų. Vis dėlto siekiant teikti kokybiškas paslaugas reikia susitelkti į konkretų sektorių. Tai ir daro specializuotos pervežimo bendrovės. Šiuo metu mes džiaugiamės, kad klientai sparčiai auga ir didina pardavimą.

Pernai pradėta kalbėti apie siuntų pristatymą naudojant nuotoliniu būdu valdomas skraidykles. Kaip vertinate tokią technologiją?

– Jau pradėjome skraidyklių plėtros programą. Jas išbandome, bet apie komercinį panaudojimą kalbėti dar anksti. Norime išsiaiškinti visas prekių pristatymo oru galimybes. Atrodo, kad kol kas skraidyklių panaudojimo paskirtis bus siaura. Pirmiausia jos praverstų prireikus pasiekti atokiai gyvenančius ar siuntas pristatyti nedelsiant.

Bandome sukurti prietaisą, kuris perimtų siuntą iš skraidyk­lės ir atgabentų ją iki namų durų. Tai padėtų išspręsti pristatymo į daugiabučius problemą. Vis dėlto ši technologija dar neišlipo iš vystyklų, todėl laukia aibė bandymų. Kita kliūtis, su kuria susidursime ketindami eksploatuoti skraidykles, – teisinis orlaivių eismo reguliavimas. Šiuo metu kiekviena valstybė taiko savas taisykles. Suvienodinti teisinę bazę užtruks, todėl padangėse skraidyklių artimiausiu metu nematysime.

Ar kurios nors technologijos kelia nerimą jūsų sektoriui?

– Daugiausia dėmesio skiriame 3D technologijos progresui. Jei vartotojai galės prekes atsispausdinti namie, pervežimo paslaugų poreikis sumenks. Nors 3D spausdinimo technologijos dar nepopuliarios, manau, kad artimiausiais metais jos taps pagrindiniu mūsų sektoriaus iššūkiu. Tačiau dėl to nesisielojame, nes rizika atveria naujų galimybių. Tiesą pasakius, Prancūzijoje savo iniciatyva pašto skyriuose kuriame 3D spausdinimo punktus. Gali nutikti taip, kad didžiausia grėsmė virs pajamų šaltiniu.

Savo tinklalapyje teigiate tausojantys aplinką. Galbūt siuntas gabenate elektromobiliais?

– Esame Prancūzijos pašto „Groupe La Poste“ dalis, o jos elektromobilių parkas didžiausias pasaulyje. Vis dėlto patys šių transporto priemonių nenaudojame. Priežastis paprasta – neišplėtotas įkrovimo prieigų tinklas. Vis dėlto tikiu, kad pokyčiai ateis kur kas greičiau, nei manoma.

Suvienodinti teisinę bazę užtruks, todėl skraidyklių artimiausiu metu nepamatysime.

Dėl grėsmingos taršos imtas reguliuoti sunkvežimių eismas didžiuosiuose miestuose ir tik krovininiais elektromobiliais patogiausia pasiekti tankiai gyvenamus rajonus. Ilgainiui aplink miestus gali atsirasti siuntų paskirstymo sandėlių, iš kurių į centrus jos bus gabenamos ekologiškomis transporto priemonėmis. Iš esmės tokius pokyčius nulemia nauji reikalavimai. Dabar išbandome panašią praktiką Prancūzijoje – siekiame nustatyti techninius šios veiklos aspektus didmiesčiuose.

Siuntų pervežimo rinkoje atsirado glaudesnis ryšys su gavėju. Ar tai susiję su išpopuliarėjusia elektronine prekyba?

– Tikrai taip. Mūsų skaičiavimai rodo, kad sparčiausiai auga individualių klientų segmentas. Prekių pristatymas gyventojams šiuo metu sudaro 32 proc. mūsų veiklos, verslui – 68 proc. Anot analitikų, per artimiausią dešimtmetį įmonių ir privačių asmenų užsakymai užims vienodą dalį.

Pokyčius paskatins internetas. Šiuo metu visi privačių klientų užsakymai vykdomi internetu. Mums tai nemenkas iššūkis, nes keičiasi klientų spektras. Anksčiau daugiausia bendraudavome su prekes siunčiančiomis įmonėmis, o dabar turime įtikti ir jas gaunantiems asmenims. Privalome pamiršti į pramonę orientuotos įmonės įvaizdį ir veikti kaip paslaugų teikėja. Teks siuntas pristatyti dar patogiau ir paprasčiau.

Kurjeriams tikrai reikia būti lankstesniems. Mūsų paslaugos turi tenkinti prekes priimančius žmones. Jei klientai neturės priekaištų, džiaugsis ir prekių siuntėjai, tad galime sulaukti daugiau verslo užsakovų. Mano supratimu, tai ir yra pagrindinis pokytis, prie kurio reikės prisitaikyti visiems.

Kaip ketinate tapti lankstesni? Gal klientus pasieksite socialiniuose tinkluose?

– Pastebėjome, kad dažniausiai sunkumų su privačiais klientais kyla dėl siuntų atsiėmimo. Todėl suteiksime galimybę pristatymą atidėti trumpąja žinute ar elektroniniu paštu, taip pat nurodyti valandą, kada prekę atvežti. Apie kurjerių atvykimą bus pranešta valandos tikslumu. Būtent tokios priemonės padeda lengviau bendrauti su privačiais klientais. Prekių internetu įsigiję žmonės vertina lankstumą, o elektroninės prekybos plėtra patvirtina, kad tokių užsakymų turėsime vis daugiau.

Socialinius tinklus naudojame, tačiau veikiau ryšiui su klientais palaikyti. Bėda, kad nelengva mūsų informacines sistemas suderinti su socialiniais tinklais, o ir saugumo klausimai keblūs. Siųsdami prekes perduodame tam tikrą informaciją ir ją privalu apsaugoti. Esu tikras, kad netolimoje ateityje šios problemos bus išspręstos.

Trumposios žinutės ir elektroninis paštas taip pat padeda bendrauti su klientais.

 

S. Jeanas-Claude’as

Gimė 1964 m.

Paryžiaus Sorbonos universitete įgijo politikos mokslų magistro laipsnį.

2001–2003 m. vadovavo greitųjų siuntų bendrovės „Tat Express“ Komunikacijos skyriui.

2005–2011 m. vadovavo Prancūzijos pašto „Le Poste“ siuntinių pervežimo padalinio „ColiPoste“ Pardavimo ir rinkodaros skyriui.

2011–2013 m. ėjo „Groupe Le Poste“ vidinės komunikacijos vadovo pareigas.

Nuo 2014 m. vadovauja DPD Klientų aptarnavimo ir komunikacijos skyriui.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų