V. Bareikis: nenoriu, kad teatras taptų relikvija

V. Bareikis: nenoriu, kad teatras taptų relikvija

„No Theatre“ – teatro judėjimas, jau ketverius metus skirtingose erdvėse kuriantis ne-teatrą,  naują savo sezoną „Menų spaustuvėje“ atidarė su ne-apdovanojimų ceremonija „No Awards“. Po šios premjeros su režisieriumi Vidu Bareikiu kalbėjomės apie naują sezoną, tapsiantį nauju „No Theatre“ kūrybos etapu.

 

– Kuo bus ypatingas ketvirtasis „No Theatre“ sezonas?

Per trejus praėjusius metus supratome, kas esame ir kas yra „No Theatre“. Įvyko lūžis, perėjome nuo intuityvaus kūrimo etapo į sąmoningą, nusistovėjo „No Theatre“ taisyklės. Natūraliai po truputį plėtėsi mūsų dėmesio ratas. Pradėjome nuo teatro teatre, teatralizuotų pasirodymų gatvėse. Ankstesniuose spektakliuose buvo kalbama apie tam tikras problemas. Pavyzdžiui, spektaklyje „Telefonų knyga“ – apie teatro problemas, „Mr. Fluxus arba Šarlatanai“  – apie meno problemas, o „Kovos klube“ pagal to paties pavadinimo Chucko Palahniuko romaną jau kalbama apie visuomenę. Šio sezono pradžios premjerose „No Awards“ ir „Nematomi priešai“ kalba ne apie menininką, aktorių, o apie žmogų ir jo egzistenciją.Tai  spektakliai-procesai, kuriuose žiūrovas ne tik matys, kaip kuriamas spektaklis, bet pats taps jo dalimi. Kuo toliau, tuo labiau suprantu, kad nepatinka sustabarėję ir nekintantys spektakliai, supakuoti į dėžutę ir pateikti žiūrovui.

 

– Vadinasi, jūsų teatras yra „čia ir dabar“?

Mes pasiliekame teisę keisti spektaklį nepaisant to, kada įvyko premjera. „Čia ir dabar“ teatre buvo visada, bet galbūt anksčiau jis galiojo labiau aktoriui, o ne žiūrovui. Šiuolaikinėje visuomenėje nekintantis teatras yra relikvija. Tada gal jau įdomiau eiti į, pavyzdžiui, paveikslų parodą, nes jeigu nervins, bus galima bet kada išeiti. Mūsų didžiausia siekiamybė, kad teatras netaptų relikvija.

 

– Koks buvo spektaklio „No Awards“ tikslas? Ar ketinate jį rodyti dar, ar tai buvo vienkartinis renginys?

Spektaklis „No Awards“ bus rodomas laikas nuo laiko. Buvo smagu, kad salė lūžo, toli gražu ne visi norintys pateko. Nors tai buvo nemokamas renginys, įsitikinome, jog auginamės savo publiką, turime gerbėjų, kurie nuolat seka mūsų veiklą. „No Awards“ renginio tikslas buvo perduoti, ką aktoriai, o ne personažai nori pasakyti. Teatre apskritai niekas negali tiksliai įvardyti, kas spektaklyje kalba: personažas ar aktorius, esantis scenoje. Šiame spektaklyje buvo patys aktoriai, o ne specialiai kurti charakteriai.

Ne tik visada palaikantys artimieji, bet ir kiti svarbūs žmonės sakė, kad „No Awards“ buvo jautrus, paveikus spektaklis, prašė jį rodyti dar. Tai yra svarbiausias rodiklis, nusakantis spektaklio sėkmę. Po spektaklio mačiau šviesius žiūrovų veidus, ir tai yra geriausias atsakymas.

 

– Pernai kritiškai reagavote į tai, kad Auksinių scenos kryžių apdovanojimuose geriausiems moterų vaidmenims nebuvo nominuota nė viena aktorė. Pristatydamas spektaklį „Nematomi monstrai“, sakėte: tenedrįsta kas nors pasakyti, kad nėra ką apdovanoti. Ar šis spektaklis yra su pretenzija į būsimus apdovanojimus, ar priešingai?

Šįmet mūsų Auksinių scenos kryžių ceremonijoje nebus, nes jau turime savo ne-apdovanojimus, gautus „No Awards“ ceremonijoje. Auksinių scenos kryžių apdovanojimai tapo viena iš priežasčių, kodėl kūrėme „No Awards“. Teatro pasaulyje taip yra, jog sukūrus vaidmenį vėliau tikimasi gauti už jį apdovanojimą. Ilgai apie tai galvojau. Mane erzino, kad taip dingsta visas teatro kūrimo kaifas. Todėl nusimetame atsakomybę ir naštą, o kovo 27 d. bus gera šventė be intrigų.

 

– Spalio 8 d. Teatro arenoje įvyks spektaklio „Nematomi monstrai“ pagal Ch. Palahniuko to paties pavadino romaną premjera. Pernai Valstybiniame jaunimo teatre pristatėte „Kovos klubą“ taip pat pagal šio rašytojo knygą. Kodėl antrą kartą statote spektaklį pagal šio autoriaus kūrybą?

Statant spektaklius ieškoma bendraminčių aktorių, scenografo, kompozitoriaus. Mano idėjiniu bendraminčiu tapo Ch. Palahniukas, po kurio ne viena mintimi galėčiau pats pasirašyti. Esu susipažinęs su visa jo kūryba, o spektaklius pagal „Kovos klubą“ ir „Nematomus monstrus“ buvau tvirtai apsisprendęs statyti, tik dvejojame, nuo kurio pradėti. Pasirinkome „Kovos klubą“, kad vėliau žiūrovams būtų lengviau identifikuoti „Nematomus monstrus“. Taip susiklostė aplinkybės, kad vyrai pradėjo pirmi. Dabar turės progą „pasireikšti“ moterys, kadangi tai aktorėms parankus, moterims įdomus kūrinys.

Spektaklis „Kovos klubas“ buvo kurtas visai kitokiomis aplinkybėmis, jam buvo keliami kiti tikslai. Jis tapo repertuariniu, sėkmingai rodomu ir gyvu Jaunimo teatro spektakliu. Taip paneigėme mitą, esą Jaunimo teatras nėra palanki vieta naujiems spektakliams. Susipažinome su vyresnės kartos aktoriais, be to, mums – migruojančiam teatrui – buvo svarbu išbandyti dar vieną naują erdvę. „Nematomi monstrai“ yra išimtinai tik „No Theatre“ spektaklis, kuriame kalbama apie medijas, esamą ar nesamą dieviškąją televiziją. Vienas personažas klausia: „Galbūt mes visi esame Dievo realybės šou, tik vienintelė mums keliama sąlyga yra ta, kad negalime tapti nuobodūs, antraip Dievas perjungs kanalą.“ „Nematomi monstrai“ bus spektaklis-filmas. Spektaklis taps didžiule filmavimo aikštele, ekrane bus gyvai transliuojama knygos „Nematomi monstrai“ ekranizacija, o čia pat bus matoma, kaip ta ekranizacija yra kuriama. Jeigu viskas bus gerai, veikiausiai „Nematomi monstrai“ bus transliuojami gyvai internetu. Taip spektaklis įgaus dar daugiau ne-teatrališkumo, taps savotišku medijų miksu.

 

– Šis spektaklis pristatomas kaip „aukštosios mados šou“. Ar sutiktumėte su teiginiu, kad šou jau yra teatras?

Galima sakyti seną ir banalią mintį, kad viskas yra teatras. Ilgainiui apie spektaklius, kuriuos kuriame, man susiformavo suvokimas, kad yra dviejų tipų teatras: teatras teatrališkąja prasme ir ne-teatras. Ne-teatro pavyzdžių yra daugybė, teatro judėjimas „No Theatre“ nėra nei pirmi, nei paskutiniai. Galbūt esame pirmieji tai įvardiję, o ateityje ne-teatras taps terminu. Juk savo individualią aktorystės ugdymo sistemą sukūręs rusų aktorius ir režisierius Konstantinas Stanislavskis taip pat nebuvo pirmasis, sukūręs teatrą. Jis tiesiog buvo skrupulingas, išsilavinęs ir atsakingas žmogus, kuris visas iki tol buvusias vaidybos taisykles surinko ir sukūrė individualią savo metodiką. Užuot klausus, ar tai teatras, reikia klausti, pagal kokius principus, taisykles jis kuriamas. Nemanau, kad skirtingų tipų teatrai turėtų būti tarpusavyje priešinami.

 

– Kaip parinkote aktorius spektakliui „Nematomi monstrai“? Ar vaidins ir ne-aktoriai?

Džiaugiuosi, kad spektaklyje vaidins „No Theatre“ branduolys, po dvejų metų pertraukos grįžtanti Emilija Latėnaitė-Bieliauskienė. Bet jau tapo įprasta, kad prie kiekvieno konkretaus spektaklio prisijungia skirtingi žmonės. Taip „Nematomuose monstruose“ atsirado balerina Simona Paciukonytė, atliksianti vaidmenį, kurio knygoje net nėra, bei dainininkė Jurga Šeduikytė. Romane pirmuoju asmeniu kalbantis personažas man iškart priminė Jurgą dėl jos įvairios sceninės patirties, kuri atsispindi jau repeticijose.

Aš labai myliu teatrą, tačiau kartu manau, kad tai didžiausia nesąmonė pasaulyje, absurdas. Pagal griežčiausias taisykles užsiimame nesąmonėmis, todėl spektakliuose man svarbiausias yra aktorius kaip žmogus, o ne kaip personažas. Kur kas įdomiau, naudojantis tam tikra kūrybine medžiaga, pamatyti, kaip konkretūs žmonės ją perteiks, jų versijas, o ne įsimylėti, pavyzdžiui, Kaligulą ir bandyti vargšą aktorių tarsi sukišti į Kaligulos kostiumą. Įdomiau atrasti, kaligulas tarp savų žmonių ir tada sakyti: „O, aš tau galiu pasiūlyti vaidmenį.“ Knygoje „Nematomi monstrai“ yra itin svarbus tėvų vaidmuo, todėl reikėjo atrasti vyresnius aktorius. Užaugau su spektakliais, kuriuose vaidino Dalia Overaitė, Vaidotas Martinaitis, buvo smalsu dirbti su jais. Jau dabar galiu pasakyti, kad tai buvo taiklus šūvis, nes jie yra puikūs, atviri naujiems teatriniams iššūkiams.

 

– Ko tikitės iš žiūrovų, ateisiančių į spektaklį „Nematomi monstrai“?

Iš žiūrovo visada tikiesi palaikymo. Galbūt juokingai nuskambės, bet šis spektaklis yra apie meilę. Tiek romane, tiek spektaklyje daug kartų skamba ta pati frazė: „Mylėk mane, mylėk mane, mylėk mane, keisk mane, perrenk mane, aš pasikeisiu savo lytį, pakeisiu savo išvaizdą, drabužius, tikėjimą, tik mylėk mane.“ Visi nori būti mylimi, o žmogus, sakantis, kad nenori būti mylimas, arba meluoja, arba yra mazochistas. Iš žiūrovų tikimės, kad spektaklis juos pasieks, nepaisant galbūt šokiruojančio knygos turinio. Nekuriame spektaklio dėl paties spektaklio, kalbame apie tai, kas tuo metu skauda, ir tikimės žiūrovo, jaučiančio tą patį.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų