Užduotis Herakliui

Užduotis Herakliui

Taip operaciją Sirijoje pavadino Scottas Cairnsas, vienas iš Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos inspektorių. Jau beveik mėnuo, kaip Jungtinės Tautos susitarė su Sirijos vyriausybe, kad iki kitų metų vidurio šalyje nebeliks cheminių ginklų. Tačiau nors JAV ir Rusijos planas ambicingas, atrodo, jog net ir šioms galiūnėms jis bus sunkiai įveikiamas.

Cheminio ginklo uždraudimo organizacija (Organization for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) šiais metais gavo prestižinę Nobelio taikos premiją, tačiau švęsti nėra kada. Artimiausias pirmųjų darbų terminas OPCW numatytas jau lapkričio 1 d. Iki tol ekspertų komanda turi patikrinti Sirijos vyriausybės pateiktą informaciją apie šalies cheminio ginklo arsenalą: ji aplankė jau daugiau nei pusę iš 20 planuojamų patikrinti objektų ir stengiasi, kad aptikti cheminiai ginklai bent jau nebebūtų tinkami naudoti. Kol kas tiesiog sugadinami svarbiausi valdymo mechanizmai – tai pirmasis plano etapas ir, kaip  teigia OPCW atstovas Michaelis Luhanas, jis „daug nekainuoja, yra greitas ir paprastas. Nieko sudėtingo“.

Sunkiausias darbas suradus cheminio ginklo saugyklas – galutinai sunaikinti nuodingąsias medžiagas. Zarino, iprito ir nervus paralyžiuojančių dujų – apie tūkstantį tonų, ir tai tik oficialūs duomenys. Tai arba neapdirbti chemikalai, arba jau sumontuotos raketos su paleidimo mechanizmais – būtent jas sunaikinti sudėtingiausia.
Planas – ties galimybių riba

OPCW vadovas Ahmetas Uzumcu neseniai patikino, kad planas Sirijos cheminio ginklo arsenalą sunaikinti per 8 mėnesius – realus, bet tik tokiu atveju, jei nekils nenumatytų kliūčių. Tačiau to tikėtis sunku, kol nesusitarta net dėl esminių operacijos klausimų: techninės bazės cheminiam ginklui naikinti Sirijoje nėra, o ją pastatyti – ne kelių mėnesių darbas. Svarstoma galimybė dalį medžiagų išvežti iš šalies ir sunaikinti JAV ir Rusijoje – čia veikia dabar vienintelės pasaulyje cheminio ginklo naikinimo bazės. Bet jo gabenimą riboja tarptautinė teisė, JAV įstatymai taip pat draudžia tokias medžiagas įsivežti į šalį – akivaizdu, kad norinčių prisiimti atsakomybę nėra. Juo labiau kad abi Šaltojo karo supervalstybės per praėjusio amžiaus antrąją pusę sukaupė tiek savų cheminių ginklų, kad iki šiol nesugebėjo atsikratyti visų atsargų, nors tai padaryti dar iki 2007-ųjų jas buvo įpareigojusi ta pati OPCW.

Jei cheminio ginklo sunaikinimas vis dar kelia sunkumų net stiprioms valstybėms, kaip tai padaryti Sirijoje, kur siaučia pilietinis karas? Politinė padėtis šioje šalyje yra didžiausias iššūkis OPCW ekspertams. Operacija Sirijoje jiems tikrai ne svajonių komandiruotė – darbo sąlygos tokios sudėtingos pirmą kartą organizacijos istorijoje.

Nors Sirijos prezidentas Basharas al Assadas pažadėjo saugumą, ir OPCW komanda jau turėjo priprasti prie karo vaizdų, kasdien matomų pro viešbučio Damaske langą, kartais sprogimai nugriaudėja taip arti, jog pagrįstai įtariama, kad jie neatsitiktiniai – juo labiau žinant, kad išpuolių prieš Jungtinių Tautų pasiuntinius jau buvo anksčiau. Nenuostabu, kad sukilėliai plano nepalaiko – opozicija ne kartą pareiškė, kad ją tenkintų tik B. al Assado vyriausybės nuvertimas. Kelios cheminio ginklo saugyklos yra sukilėlių kontroliuojamose teritorijose, ir kelią į jas galima prasiskinti tik šaudant. Tai jau panašu į karo veiksmus, o jie neabejotinai dar labiau įsiutintų Sirijos opoziciją. Jei šiai pavyktų užimti valdžią, tarptautinės bendruomenės laukia dar vienos varginančios derybos su nauja vyriausybe – tikėtina, kad cheminio ginklo arsenalą ši norėtų palaikyti sau, pavyzdžiui, Izraeliui pagąsdinti.

Nors B. al Assadas įsipareigojo tarptautiniams ekspertams suteikti visą įmanomą pagalbą, pasitikėti jo geranoriškumu ne taip paprasta prisiminus, kaip prieš dvidešimt metų panašiomis aplinkybėmis Jungtinių Tautų inspektorius apgaudinėjo buvęs Irako diktatorius Saddamas Husseinas, o sutartis nenumato jokių sankcijų už jos nesilaikymą. Sirija cheminių ginklų programą vykdo jau daugiau nei keturis dešimtmečius ir, žvalgybos duomenimis, saugyklų yra bent du kartus daugiau, nei atskleidė B. al Assado vyriausybė.
Nobelio premija taikos nežada

Tai, kad tarptautiniai cheminio ginklo ekspertai įsileisti į Siriją, vargu ar guodžia milijonus dėl karo kenčiančių šalies gyventojų. Organizacija „Medikai be sienų“ atviru laišku kreipėsi į JAV ir Rusiją su raginimu rūpintis ne tik cheminio ginklo likvidavimu, bet ir humanitarine pagalba Sirijai – esą ten, kur Jungtinių Tautų pareigūnai važiuoja nekliudomi, humanitarinės pagalbos automobiliai apšaudomi, grobiami Raudonojo Kryžiaus savanoriai. Atrodo, kad pagalbos iš užsienio tiekimą trikdo tiek sukilėliai, tiek Sirijos vyriausybė, bet, jei situacija negerės, jos greitai prireiks pusei šalies gyventojų, per 10 mln. žmonių, kaip praneša Jungtinės Tautos.

Šalį paliekančių sirų suskaičiuoti nebeįmanoma – valstybėse kaimynėse auga pabėgėlių stovyklos, tačiau ir jomis besirūpinančios tarptautinės organizacijos nebegali daug pasiūlyti: trūksta finansavimo, neretai net vandens, todėl daugybė pabėgėlių tiesiog klaidžioja po gretimas šalis. Kaimynių vyriausybės sunerimusios – pavyzdžiui, Libane per pastaruosius metus užregistruota 700 tūkst. pabėgėlių, nors pačių libaniečių šalyje – tik 4 mln. Sirijoje dvasininkai apsuptose vietovėse jau atšaukia musulmonišką draudimą valgyti naminių gyvūnų mėsą.

Sirijoje dauguma civilių žūsta nuo konvencinių ginklų ir bado bei epidemijų. Visgi naikinti cheminį ginklą yra neabejotinai geresnė išeitis nei išorės jėgų karo veiksmai prieš Siriją. Šis scenarijus vis dar įmanomas, nors tikimybė ir menka: pulti ją buvo pasiryžusios tik Prancūzija ir JAV, tačiau net ir šių šalių piliečiai nelabai pritaria dar vienam karui. Apklausos rodo, kad JAV tai būtų buvusi pati nepopuliariausia intervencija per daugiau nei dvidešimt metų.

Pasaulio bendruomenė, dar neseniai skaičiavusi dienas iki smūgio Sirijai, kurio niekas nenorėjo pradėti, šiandien atrodo nusiraminusi. Zarino atakos aukų vaizdai seniai dingo iš laikraščių puslapių ir televizorių ekranų ir tikimasi, kad tokia situacija, kaip rugpjūčio 21-ąją, jau nebepasikartos. Vakarų sąžinė turėtų būti nuraminta – jie parodė, kad masinio naikinimo ginklo netoleruos. Tačiau Nobelio taikos premija, skirta OPCW, dar anaiptol nepranašauja greitos taikos Sirijai.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų