Turi būti gražu

Turi būti gražu

Šiame būste nėra nieko nereikalingo. Nes tai, kas gražu, yra ir reikalinga. Tokia taisykle vadovaujamasi menininkų Volandos Raupelytės ir Staso Chailovo namuose. Juose viešėjusi Viktorija Vitkauskaitė mano: tai absoliučiai teisinga nuostata, jei ją įrėmina skonis ir saikas.

Nuo prieškambario iki miegamojo po namus keliaujantys meno kūriniai – pirmoji užuomina apie šeimininkų profesijas. Juvelyro ir grafikės, vienos seniausių Vilniuje privačių galerijų įkūrėjos, namuose tapybos, grafikos, keramikos darbus tikriausiai reikėtų skaičiuoti dešimtimis. Vis dėlto pirmiausia įžengus į šviesų būstą mansardiniame Sluškų slėnio komplekso aukšte dėmesį patraukia vaizdas už lango. Didžiulis klevas rudens nutaškytais lapais tiesiog hipnotizuoja ir ryškiais spalvų tonais tarsi įgriūva į butą abiejuose jo aukštuose. Šis medis ir buvo ta priežastis, dėl kurios prieš penkerius metus V. Raupelytė ir S. Chailovas nusprendė čia įsikurti. „Kai pirmą kartą atėjome apžiūrėti būsto, buvo pavasaris. Bet ir tada pagalvojau, koks gražus vaizdas pro langus atsivers rudenį. Iškart supratome, kad norime čia gyventi. Matyt, tik menininkai gali taip beprotiškai pasielgti“, – juokiasi Mažosios galerijos savininkė.

Buto planas būsimų naujakurių nesužavėjo. Pasak V. Raupelytės, gausesnei šeimai tokiame būste gyventi būtų sudėtinga. Tačiau jųdviejų porai pavyko susikurti funkcionalius ir jaukius namus, kurių neskaido nei sunkios pertvaros, nei durys. Šeimininkai išgriovė sieną tarp virtuvės ir svetainės ir taip panaikino aiškias funkcinių zonų ribas. Pirmame aukšte tilpo virtuvė, svetainė, palei langą įrengta darbo vieta. Jei erdves vis dėlto prireikia atskirti, naudojamasi stumdomosiomis durimis. Tarp virtuvės ir svetainės įterpti šviesūs vizualiai itin lengvi laiptai veda į antrą aukštą. Ten – miegamasis ir dar viena darbo zona: joje viešnagės metu buvo išdėlioti juvelyro S. Chailovo įrankiai.

Viską – nuo erdvės plano iki sprendimo, kokį stalą ar komodą įsigyti, – savininkai įgyvendino patys. Menininkų namai – lyg dar vienas jų autorinis kūrinys. Nors buičiai ir sterilumui juose nevergaujama, įvairios detalės leidžia spėti, kad daiktai kruopščiai atrenkami ir turi išlaikyti stiliaus egzaminą. Tokie yra ir visi buto šviestuvai – skirtingų formų, tačiau charakteringi ir šiuolaikiški. „Šviestuvai turi būti tik geri arba labai geri“, – mano V. Raupelytė.

Modernumas grakščiai žaidžia su kitų laikotarpių interjero detalėmis: art deco ir secesijos dvelksmą užčiuopusia knygų spinta, lyg iš senovinio dvaro atklydusia sofa, siuvimo mašinos „Singer“ kojomis besiremiančiu darbo stalu. „Man patinka eklektika. Aplinka, kurioje vien antikvariniai baldai, mane slegia“, – prisipažįsta menininkė. Pasak jos, tokie baldai buvo kurti tam tikram laikotarpiui ir tam tikrai aplinkai, bet moderniame name vien antikvaru dvelkiantis interjeras atrodytų keistai.

Tačiau šeimininkės pomėgį lankytis antikvariniuose ar vadinamuosiuose blusų turguose išduoda pro stiklines indaujų duris švytintys lobiai. V. Raupelytė rodo naujausią pirkinį iš savaitgalinio sendaikčių turgelio sostinės Arklių gatvės skvere. Trikojis apvalus indas kadaise buvo sviestinė, tik dabar ji netekusi viršutinės dalies. „Mėgstu stiklą. Štai tas įdomias taures parsivežiau iš Lenkijos“, – grafikė mosteli į kitą indaują. Tik visa tai – ne dėl įvaizdžio ar kolekcininko goduliui patenkinti: įdomių formų, raštų indai nuolat naudojami pagal paskirtį.

Viešint dviejų menininkų namuose kalbos apie statybos rūpesčius, nefunkcionalų suplanavimą, apgailestavimą, kad projektuotojai nesumojo įrengti balkono, ar kitas buitines detales galiausiai baigėsi pašnekesiais apie meną. Čia jis supa visur: nuo baltų sienų tapybos, grafikos darbai žvelgia tiek svetainėje, tiek miegamajame ir virtuvėje. V. Raupelytė prisipažino iš pradžių bandžiusi save riboti ir paveikslų įsileisti kuo mažiau, tačiau, bėgant laikui, ant sienų jų vis tiek daugėjo. Autoriniai darbai, o ne prekybos centre įsigyta produkcija yra ir gėlių vazonai, vazos, keraminės lėkštės.

Nemažai meno kūrinių namus pasiekia iš V. Raupelytės galerijos. „Man dažnai taip nutinka: žiūriu į daiktą ir suprantu: man jo nereikia, bet man jo reikia“, – juokiasi galerininkė. Gal todėl net labiausiai buičiai pasiduodanti zona – virtuvė – atrodo lyg pakylėta aukščiau įprastos puodų ir keptuvių rutinos. Balta spalva ir veidrodiniai spintelių fasadai ne tik pabrėžia šiuolaikišką charakterį, bet ir vizualiai didina erdvę: juose atsispindi lyg gyvas paveikslas nuolat besikeičiantis vaizdas už lango. Kaip ir visur šiuose namuose, taip ir virtuvėje estetika dėl kasdienio patogumo neaukojama. „Man svarbiausia, kad būtų gražu. O funkcionalumas gali palaukti“, – šypteli V. Raupelytė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų