Trys savaitės kino

Trys savaitės kino

12-asis Europos šalių kino forumas „Scanorama“ žiūrovus vėl panardins į europinio kino bangas. Ko tikėtis iš šių metų programos ir ko nevalia praleisti net labiausiai užsiėmusiam žmogui, Elvina Baužaitė klausė festivalio direktorės Gražinos Arlickaitės.

Kokios naujienos laukia šiųmečio festivalio žiūrovų?

– Džiugi žinia trumpametražio kino gerbėjams – sugrąžiname naktinių kino seansų programą „Šiaurės pašvaistė“. Šiemet keisime industrinio renginio kryptį ir pirmą kartą Lietuvoje vyks „Director Talks“. Jame viena įdomiausių šiuolaikinių britų kino atstovių Joanna Hogg dalysis savo patirtimis ir įžvalgomis. Pasiūlysime įdomius žanrų derinius, tokius kaip jaudinanti drama ir parodija, šiuolaikinis europietiškas vesternas ir juodasis humoras, itin stipri dokumentika ir specialioji programa, kurioje parodysime filmus rekordininkus: po 40 metų atrastą režisieriaus Volkerio Schlöndorffo „Ba­llas“, po 23 metų kūrybinės pertraukos gimusį Alejandro Jodorowsky „Realybės šokį“ ar net 13 metų kurtą Richardo Linklaterio „Vaikystę“.

Rekomenduokite filmą tikram kino gurmanui, turinčiam laiko tik vienam seansui.

– Tikri kino gurmanai neturėtų praleisti naujausio švedų režisieriaus Roy Anderssono darbo „Balandis tupėjo ant šakos ir mąstė apie būtį“. Būtent jį pasirinkome „Scanoramos“ atidarymo renginiui. Ne tik todėl, kad šis filmas neseniai vykusiame Venecijos kino festivalyje gavo pagrindinį „Auksinio liūto“ prizą. Ir ne tik todėl, kad „Scanoramoje“ jau esame rodę kitas dvi R. Ander­ssono trilogijos, kurią užbaigia ši juosta, dalis. Svarbiausia, kad tai yra išskirtinės stilistikos filmas, jį daug kas vadina kino šedevru.

 Šiemet pristatoma Theodoro Angelopoulo, vadinamo graikų kino poetu, filmų retrospektyva. Kuo reikšminga šio režisieriaus kūryba?

– „Scanorama“ siekia Lietuvos žiūrovus supažindinti su nelabai girdėtais, tačiau pasaulyje puikiai žinomais Europos kino kūrėjais. Th. Angelopoulas – vienas svarbiausių ir įtakingiausių XX a. Europos režisierių. Filmuose jis dažniausiai nagrinėjo Graikijos ir Balkanų istoriją bei dabartį. Nors Graikijos ir Lietuvos istorijos skirtingos, jas sieja atskirties ir tremties temos.

„Scanorama“ rodys jau penktą norvegų režisieriaus Hanso Petterio Molando kūrinį. Kuo ypatingas šiemet pristatomas filmas „Metų pilietis“?

– Naujausioje režisieriaus groteskiško humoro kupinoje komedijoje, kaip brolių Ethano ir Joelio Coenų ar Quen­tino Tarantino filmuose, juoksimės iš žudynių. Tačiau šmaikštūs dialogai, šaltakraujiškos žudynės ir gausybė veiksmo slepia rimtą temą, kaip gerą žmogų užvaldo keršto jausmas. Atskirų pagyrų nusipelno ir pagrindinio vaidmens atlikėjas – švedų kino žvaigždė Stellanas Skarsgårdas.

Lenkų kino kritikas Tadeuszas Sobolewskis ukrainiečių režisieriaus Sergejaus Loznicos dokumentinį filmą „Maidanas“ pavadino gyvu istorijos teatru. Ką naujo ar kitaip nei televizijos žinių laidose pamatys žiūrovai?

– „Maidanas“ yra nepagražintas, žiaurus ir gyvas revoliucijos portretas. Televizijos žinių laidose matėme tik trumpas karščiausių Maidano akimirkų ištraukas – žurnalistai akcentavo suodinus veidus ir kraują, o S. Loznicos filme užfiksuotos tikros emocijos: įtūžis, besipinantis su baime, kraują stingdanti įtampa ir viltis, kad istoriją gali pakeisti paprasti žmonės. Beje, „Maidanas“ baigtas montuoti būtent Vilniuje.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“,
Vilnius – lapkričio 6–16 d., Kaunas – lapkričio 13–23 d., Klaipėda – lapkričio 13–16 d.,
Šiauliai – lapkričio 22, 23 d.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų