Tarptautinė prekyba pagal Rusiją

Tarptautinė prekyba pagal Rusiją

Šių metų spalio 11 d., per patį „vilkikų ir pieno“ krizės įkarštį, Vilniuje vyko ES Rinkų prieigos strategijos įgyvendinimo konferencija. Joje pranešimą taip pat skaitė Europos Komisijos Prekybos generalinio direktorato pavaduotojas Péteris Balásas. Natūralu, kad prieš atvykdamas į konferenciją tikėjausi išgirsti užuominų apie tai, ką ES (kuri, beje, atsakinga už bendrąją prekybos politiką) gali pasiūlyti Lietuvai bei jos verslininkams kovoje su abejotinais Rusijos veiksmais. Deja, teko nusivilti.

Konferencijoje P. Balásas, kaip anksčiau ir pats prekybos komisaras Karelis de Guchtas, pabrėžė įstatymų viršenybę. Kiti Europos Komisijos Prekybos generalinio direktorato atstovai pristatė jau kurį laiką egzistuojančias rinkos prieigos struktūras ir priemones. Tačiau nieko daugiau. Vis dėlto konferencijoje vietoj pasiūlymų teko išgirsti pora taiklių pastabų. Vienos jų autorius Lietuvos užsienio reikalų viceministras Rolandas Kriščiūnas. Jis užsiminė, jog Lietuvos ir Rusijos ginčo ypatumas toks, kad neaišku, su kuo ir dėl ko konkrečiai kovoti.

R. Kriščiūno pastaba, kuriai, kiek pačiam teko matyti, pritariamai linksėjo ne vienas konferencijos dalyvis, iš tiesų pasako itin daug. Ir ne tik apie pačią Rusiją. Man asmeniškai ji priminė prieš metus sklandžiusias abejones tiek dėl Rusijos pasirengimo tapti tarptautinės prekybos bendruomenės dalimi, tiek dėl tarptautinės prekybos bendruomenės, kurią jungia Pasaulio prekybos organizacija (PPO), pasirengimo priimti šią šalį į savo klubą. Tačiau tuomet tikrai nemaniau, kad tokios abejonės pasireikš Lietuvos ir Rusijos prekybos santykių kontekste.

Kitas svarbus aspektas yra tai, kad, Europos Komisijai pradėjus formalias teisines procedūras prieš Rusiją, pastaroji ginčijamus veiksmus bet kada galėtų atšaukti ir imtis kitokių panašų poveikį turinčių priemonių.

Pažvelkime į „vilkikų ir pieno“ krizę. Rugsėjo pradžioje Rusijos muitinė pradeda taikyti sugriežtintą Lietuvoje registruotų transporto priemonių patikrą. Pasigirsta pranešimų, kad rengiamasi riboti lietuviškos kilmės pieno produktų importą. Jie vėliau pasitvirtina. Be abstrakčių Rusijos pareigūnų pareiškimų, Lietuvos pareigūnai tikina, kad jokios oficialios informacijos apie Rusijos veiksmų priežastis nėra gavę. Žiniasklaida informuoja tai apie blogėjančią, tai apie gerėjančią situaciją muitinės postuose. Po beveik mėnesį tvyrojusios nežinios pranešama, kad sulaukta šiokių tokių paaiškinimų, įvyksta pirmieji Lietuvos, Europos Komisijos ir Rusijos pareigūnų susitikimai.

Šioje istorijoje verta atkreipti dėmesį į kelis dalykus. Pirma, į tai, kad minėtų veiksmų Rusija ėmėsi be išankstinio įspėjimo. Antra, į tai, kad juos Rusija beveik mėnesį vykdė nesant jokio oficialaus paaiškinimo (nenurodydama jokių oficialių šiuos veiksmus pagrindžiančių priežasčių, taip pat šių veiksmų iniciatorių). Ir trečia, į tai, kad neatrodo, jog Rusija planuotų šiuos veiksmus tęsti amžinai. Šios aplinkybės įdomios tuo, kad būtent tokios netikėtos, nepaaiškintos ir trumpalaikės prekybą ribojančios priemonės gali tapti prekybos santykių su Rusija kasdienybe, su kuria ateityje gali susidurti ne tik Lietuva (ES).

Tokią pesimistinę ateities prognozę iš tiesų lemia kelios priežastys. Viena jų – pati Rusija, kuriai, akivaizdu, prisijungimas prie PPO nepadėjo atsikratyti senų merkantilistinių įpročių. Kita gerokai svarbesnė priežastis yra tai, kad dabartinės tarptautinės prekybos taisyklės paprasčiausiai nesuteikia reikiamų svertų greitai ir efektyviai kovoti su tokio pobūdžio prekybą ribojančiomis priemonėmis. Pastarąją paaiškinsiu šiek tiek išsamiau.

PPO narių prekybiniai ginčai sprendžiami naudojantis PPO ginčų sprendimo mechanizmu. Nors PPO yra taisyklėmis pagrįsta organizacija, deryboms tarp ginčo šalių vis dėlto teikiamas didelis prioritetas. Tad vien tam, kad būtų pradėti realūs teisiniai veiksmai, privalu nemažai nuveikti. O netikėtumas, oficialios informacijos stoka bei pareiga veikti per 28 valstybes jungianti tarpininką (t. y. ES, kuriai Lietuva yra delegavusi savo kompetenciją šioje srityje) tikrai nepadeda imtis vciksmų greitai. Atsitiktinumas ar ne, bet būtent šios aplinkybės nepadeda ir Lietuvai.

Kitas svarbus aspektas yra tai, kad, Europos Komisijai pradėjus formalias teisines procedūras prieš Rusiją, pastaroji ginčijamus veiksmus bet kada galėtų atšaukti ir imtis kitokių panašų poveikį turinčių priemonių. Šiuo atveju visą procesą reikėtų pradėti iš naujo. Europos Komisijai tektų arba tęsti pradėtas teisines procedūras dėl paties principo, arba apskritai atsisakyti savo reikalavimų. Tuo labiau kad galimybių prisiteisti patirtą žalą ar kitaip nubausti PPO įsipareigojimus pažeidusią, tačiau proceso metu ginčijamų priemonių atsisakiusią ginčo šalį PPO taisyklės nenumato.

Taigi, su Rusija ir jos „išradingumu“, pasitelkdama vien tarptautinės prekybos taisyklių teikiamas priemones, Lietuva (ES) veiksmingai nepakovos. Todėl būtina išnaudoti visas įmanomas ir, svarbiausia, greitai veikiančias diplomatinio bei politinio spaudimo priemones. Ar tokios priemonės Lietuvai yra prieinamos ir ar pavyks jomis pasinaudoti, pamatysime. Svarbiausia, kad ši „vilkikų ir pieno“ krizė neliktų pamiršta ir jau dabar būtų dėliojamas veiksmų planas ruošiantis būsimoms krizėms.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų