Tarnaitės vaidmuo

Tarnaitės vaidmuo

Informacinės technologijos (IT) įmonėse dar nėra strateginis išteklius. Bet toks požiūris ateityje turėtų keistis.

 

IT dažnai asocijuojasi su inovacijomis ar išmanesniais darbo atlikimo būdais. Vis dėlto Lietuvos, kaip ir kitų dviejų šalių kaimynių, įmonių IT departamentams dažniau tenka sukti galvą dėl to, kaip neviršyti organizacijos biudžete naujovėms numatytų sąnaudų.

Konferencijoje „Atea Action 2013“ pristatytas tyrimas atskleidė, kad šalies organizacijų IT padaliniuose dažniau galima sutikti vadovų optimizuotojų negu vadovų vystytojų. Kiekvienas iš šių dviejų vaidmenų pagal suvokiamas funkcijas, kaip nurodoma grafinėje diag­ramoje, pastebimai skiriasi.

Jeigu vadovą galima laikyti žmogumi, kuris nustato arba atspindi ir bendrą įmonės IT departamento politiką, vadinasi, organizacijose vyraujantis požiūris į IT funkcijas palyginti konservatyvus, joms skiriamas antraeilis vaid­muo. Minėto tyrimo duomenis apibendrinusi bendrovės SIC rinkodaros vadovė Rūta Gaudiešienė pabrėžė, kad IT padaliniai Baltijos šalyse dažniau atlieka specializuotas funkcijas, o ne dalyvauja visuose organizacijos procesuose, jų pagrindinė užduotis – palaikyti esamą technologinį lygį, vyrauja atsargus požiūris į naujoves.

Didelės nuostabos, matyt, neturėtų kelti ir tai, kad vadovai optimizuotojai ir jų atstovaujamas požiūris dažnesni valstybės įstaigose ir vietos kapitalo įmonėse, o vadovų vystytojų daugiau darbuojasi privačiajame sektoriuje ir tarptautinėse organizacijose.

Tiesa, požiūris į IT naujovių diegimą Baltijos šalyse nuteikia optimistiškai, nes didesnė dalis įmonių supranta ir vertina jų reikalingumą. Progresyviausi šioje srityje estai (91 proc. šalies įmonių linkusios į IT naujoves), o mažiausiai veržlūs – latviai (63 proc. šalies įmonių linkusios į IT naujoves).

Tokį vyraujančio IT vaidmens suvokimo ir požiūrio į naujoves neatitikimą gali lemti pokyčių laikotarpis. Bendrovės „Atea“ rinkodaros direktorius Baltijos šalims Simonas Stūrys teigė, kad, nors pastebimos procesų optimizavimo tendencijos, įmonės atviros naujovėms, daugelis jų galvoja apie plėtrą ir yra nusiteikusios investuoti į aktualias technologijas, pavyzdžiui, debesų kompiuteriją ar mobilumo sprendimus.

„Daugelyje organizacijų vyksta transformacija, o IT vaidmuo iš pagalbinio tampa strateginis. Žinoma, šie pokyčiai skirtingose organizacijose vyksta nevienodu greičiu“, – sakė pašnekovas.
Anot jo, sparčiai tobulėjantys IT įrankiai tampa prieinamesni ir reikalingesni tiek smulkiajam verslui, tiek tradicinėms organizacijoms. Jų pritaikomumas kasdieniuose procesuose labiausiai priklauso nuo organizacijos atvirumo naujovėms ir IT vadovo kompetencijų.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų