Spąstai miestiečiams

Spąstai miestiečiams

Pietietišku nerūpestingumu dvelkianti tradicija mėgautis gyvenimu prigyja ir Lietuvoje. To įrodymas – kylantys užmiesčio namai, skirti ne atokvėpio akimirkai ūkio darbų maratone, bet kokybiškam ir civilizuotam poilsiui. Po vieną tokį būstą – naujausią architektūros studijos „Plazma“ įgyvendintą interjero projektą – dairosi Viktorija Vitkauskaitė .

Vieno aukšto pastatas su mansarda ir rūsio patalpomis netoli Vilniaus turėjo būti šeimai ir svečiams skirta savaitgalių rezidencija. Užsakovai ją įsivaizdavo įrengtą šiuolaikiškai, be sodyboms būdingų antikvarinių rakandų, tačiau savo dvasia atitinkančią ramią gamtos aplinką.

Interjero autorė, studijos „Plazma“ architektė Evelina Talandzevičienė vieną po kito vardija ypatumus, kuriais išsiskiria vasarnamių interjerai. Juose dažnai akcentuojamas ryšys su gamta, kurį sustiprina naudojamas medis, akmuo ir kitos natūralios medžiagos. Megzta ir lininė tekstilė, pinti baldai ir kiti tokios stilistikos dekoro elementai – taip pat įprasta vasarnamių dalis. „Plėtojant vasarnamio temą lengva derinti ornamentuotus, etnografinio stiliaus elementus, nes jie čia labai tinka ir padeda sukurti maloniai eklektišką aplinką. Vasarnamiuose daugiau romantikos ir minkštumo“, – aiškino E. Talandzevičienė.

Visas tas ypatybes galima priskirti ir jos kurtam užmiesčio namo interjerui. Tik kibus į darbus baldų ir tekstilės parinkimo etapo reikėjo dar luktelėti. Nors „Plazmos“ komanda nebuvo šio namo architektūrinio projekto autorė, jai teko pasirūpinti būsto išorės apdaila ir dekoro sprendimais, parinkti juos atsižvelgiant į regioninės architektūros motyvus.

Vėliau reikėjo sukti galvą, kaip racionaliai suplanuoti šį 300 kv. m ploto būstą. Užsakovai norėjo patogios ir praktiškos virtuvės, komfortiškos gyvenamosios erdvės ir poilsio zonos, atskiros vietos vaikams bei svečiams. Rūsyje svečių patogumui įrengtas atskiras miegamasis ir vonios kambarys, taip pat svetainė su nedidele virtuve bei jaukia lauko terasa. Tad tiek šeimininkai, tiek jų svečiai gali laisvai mėgautis poilsiu ir nebūgštauti, kad vienų įpročiai trukdys kitų komfortui.

Atsipalaidavimo nuotaiką kuria ir interjerui naudotos medžiagos. Grindys, laiptai, lubų apdaila, dalis baldų pagaminti iš natūralaus medžio. „Buvo svarbu išlaikyti stiliaus paprastumą ir pabrėžti architektūrines detales, pavyzdžiui, vidaus stogo konstrukciją“, – kūrybinę logiką aiškino E. Talandzevičienė.

Charakteringiausia ir labiausiai traukiančia būsto vieta tapo pirmojo aukšto svetainė. Pro jos langus, kiek primenančius medinių verandų konstrukciją, atsiveria įstabus vaizdas į gamtą. Dėl poilsiautojų dėmesio su panorama konkuruoja nebent svetainėje įrengta krosnelė, tobulai išpildanti ne tik šiltuoju metų laiku poilsiui patrauklaus būsto viziją.

Prislopintų atspalvių svetainėje ryškesnėmis spalvomis leista žybtelėti tik tekstilei. Kilimo, sofos pagalvėlių spalvų bei raštų geometrija interjerui suteikia dinamiškumo, kaip ir netikėtų formų staliukai bei neįprastas, tačiau funkcionalus ir puikiai į vasarnamio tematiką įsiliejantis lubų šviestuvas.

Šiuolaikiški interjero akcentai, ryški tekstilė ir klasikinio stiliaus pagal užsakymą pagaminti kietieji baldai – visa tai, architektės sumanymu, sukuria darnią eklektiką. Tiek bendrosios patalpos, tiek  miegamieji akį traukia nestandartiniais, tačiau ir nepretenzingais sprendimais. Erdvė ir šviesa, kurios judėjimo iš kambario į kambarį nevaržo ažūrinės dvivėrės durys, – svarbiausi šių namų nuotaikos elementai. Tamsos ir sunkumo įspūdžio pavyko išvengti netgi į mansardą vedančioje laiptinėje. Čia šviesa sklinda iš kelių šaltinių, o viršuje netgi buvo įkomponuotas darbo kampelis.

Dažnai su visuomeninės paskirties objektais, miestietiško stiliaus interjerais dirbančiai E. Talandzevičienei užmiesčio projektas išsiskyrė gamtai ir romantikai artima specifika. Kad įgyvendintu sumanymu liko patenkinti ir užsakovai, liudija maža detalė: nors būste planuota gyventi savaitgaliais ir per atostogas, šeimininkai architektei prisipažino, kad iš jaukių namų gamtos prieglobstyje jiems nelabai ir norisi grįžti į miestą.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų