Šovinistiniai mitai

Šovinistiniai mitai

Jeigu kas nors prieš penketą metų būtų viešai pasakęs, kad esame propagandinio karo taikiniai, tikriausiai būtų apkaltintas perdėtu įtarumu, paranoja ar dar kuo blogesniu… Ukrainos įvykiai, deja, parodė, kad propagandinis karas yra realios agresijos dalis, savotiška preliudija, siekiant užvaldyti taikinio auditorijos jausmus ir paveikti visuomenės sprendimus taip, kad fizinė okupacija nesutiktų rimtesnio pasipriešinimo. Informacinės atakos kruopščiai rengiamos ir planuojamos (net šiurkštus melas, kuris normalios žurnalistikos požiūriu atrodo kaip brokas, iš tiesų naudojamas apgalvotai). Kas galėtų užkirsti kelią tokiam pilkosios ir juodosios propagandos srautui? Tiesiog išjungti eterį teršiančius kanalus, atrodo, būtų sveikiausia (ir Ukrainos patirtis tai patvirtina), tačiau demokratija reikalauja laikytis tikslios juridinės procedūros, o jeigu propagandą transliuojantis kanalas dar turi ir licenciją kurioje nors ES valstybėje, tos procedūros užtrunka. Bet nereikia nusiminti – tas kelias tikrai ne vienintelis.

Galėtume pasinaudoti ir tos pačios Rusijos dosniai finansuojamų institutų darbo vaisiais. Štai Lietuvos kariuomenės specialistai 2013 m. atliko tokių propagandinių atakų analizę ir paaiškėjo, kad dažniausiai atakuojami taikiniai šalyje – Lietuvos istorija ir narystė NATO. Kodėl narystė Aljanse – klausimų turbūt nekyla. Bet kodėl istorija? Rusijos skleidžiama istorinė mitologija, skirta agresyviems veiksmams ir teritorinėms pretenzijoms pateisinti, mažai ką turi bendra su istorijos mokslu, tačiau ji gali paveikti menkai savo šalies istoriją pažįstančią visuomenę. Dabar jau ir labai liberaliuose akademiniuose sluoksniuose pripažįstama, kad reikia rišlaus, iškalbingais faktais paremto istorijos naratyvo viešojoje erdvėje. Kas turėtų imtis tokio sudėtingo darbo? Kiek tomų ir mokslinių diskusijų tai pareikalautų? Pradžioje, ko gero, pakaktų tiesiog nebepainioti ašinių istorijos motyvų su marginalijomis. Būtent į tuos ašinius motyvus pastaraisiais metais ir buvo nutaikytos Rusijos propagandinės atakos: tvirtinta, kad LDK istorijos paveldėtoja yra Baltarusija, o jos valdovai – slavai ir stačiatikiai; kad 1940 m. birželį įvyko ne okupacija, o savanoriškai prisijungta prie Sovietų Sąjungos; kad karas po karo buvo pilietinis konfliktas, o partizanai – banditai ir žydšaudžiai; pagaliau, kad 1991 m. savi šaudė į savus ir po to niekas nepasikeitė (valstybingumas nepagerino Lietuvos žmonių gyvenimo). Ar tikrai neįmanoma savo piliečiams suteikti kokybiškos informacijos šiomis temomis? Argi ne tam mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomas ir nacionalinis transliuotojas? Ar nebėra talentingų profesionalų, gebančių ir jaučiančių vidinę būtinybę prabilti apie svarbius tautinę savigarbą palaikančius faktus kūrybinės dokumentikos ar vaidybinių serialų kalba? O kur dar knygos, kinematografas? Šios temos turėtų tapti koordinuotos valstybės kultūros ir gynybos politikos prioritetais.

Pralaimėjusi Šaltąjį karą Rusija praleido progą išsiblaivyti ir atsisveikinti su nusikalstama sovietine praeitimi.

 

Gera pradžia būtų ryžtis pagaliau pašalinti jau byrančias sovietmečio šmėklas nuo Žaliojo tilto. Taip, galima sakyti, kad tai – mūsų istorijos dalis, ir kaip reflektuota istorijos dalis jos turėtų atsidurti Grūto parke. Ant tilto stovinčios tos skulptūros tebėra ideologinio poveikio priemonė ir ardo mūsų kultūrinį imunitetą. Galų gale, juk niekas nepalieka yrančių lavonų gatvėse dėl sup­rantamų priežasčių… Ir jau seniai praėjo laikai, kai nukirsdintų maištininkų ar plėšikų galvos būdavo pamaunamos ant kuolų kelių kryžkelėse…

Taigi, ačiū Rusijos propagandos barų darbininkams už mūsų istorijos naratyvo gaires. Nuodėmė būtų jomis nepasinaudoti. Gaila tik, kad tie patys darbininkai dabar suplukę eskaluoja isteriją pačioje Rusijoje dėl Antrojo pasaulinio karo mitų neliečiamumo. Čia vėl bandoma propagandiškai užbėgti už akių oficialiam istorinės tiesos pripažinimui, kad buvo du agresoriai ir abu pasižymėjo nusikaltimais žmogiškumui, masinėmis žudynėmis, tik, skirtingai nei nacistinė Vokietija, SSRS galėjo savo aukas paslėpti nuo pasaulio bendruomenės akių neįžengiamose Sibiro platybėse. Atrodytų, gal po tiek metų nebeverta prie to grįžti, na, tegul tie rusai ir toliau save laiko nugalėtojais ir švenčia tą savo pergalės dieną. Nenubausti karo nusikaltėliai jau tokio garbaus amžiaus, kad gal nė nebeprisimena jaunystės „žygdarbių“. Tegul sau jie ir toliau gerbia tokius rašytojus, kaip Ilja Erenburgas, atvirai skatinęs masinius prievartavimus užimtose teritorijose… Bet Rusija šiandien didžiausią grėsmę taikai pasaulyje kelia būtent dėl to, kad, pralaimėjusi Šaltąjį karą, praleido progą išsiblaivyti ir atsisveikinti su nusikalstama sovietine praeitimi taip, kaip Vokietija atsisveikino su nacizmu.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų