Sostų karai

Sostų karai

Tiesioginių merų rinkimų Lietuvoje išties reikėjo. Visų pirma, žinoma, piliečiams. Sociologai ir politologai seniai kalba, kad žmonėms patinka matyti konkrečius vardus ir veidus, o ne beveides partijas. Tad merų rinkimai turėtų gerokai pagyvinti ir politikų kovą dėl mandatų savivaldos tarybose. Tokios naujovės reikėjo ir politikams. Stebint, kaip įsisiūbavo rinkimų kampanija Vilniuje, galima laukti, kad šis entuziazmas užkrės ir mažesnius miestelius.

Kova dėl sostinės vadovo posto intrigomis ir dramomis pralenkė buvusius prezidento rinkimus, o juk dar net ne visi kandidatai išsirikiavo prie starto linijos. Štai „Tvarkos ir teisingumo“ partijos amžinoji ir negęstanti ugnis Rolandas Paksas kažko varžosi ir atsikalbinėja, tarsi nenorėtų trečią kartą būti meru. Partija sutrikusi. Nežinodama, kokio scenarijaus tikėtis, net kalbino žinomą politinių serialų prodiuserį Rolandą Skaisgirį. Tačiau šis net nespėjo priprasti prie tokios minties, kai buvo sulaikytas dėl įtarimų įsivėlus į neaiškius sandorius su valdininkais.

Vis dėlto nukarūnuoti visų laikų geriausią lietuviškųjų intrigų karalių Artūrą Zuoką nebus lengva. Ir teistas, ir netiesiogiai grasinęs susidoroti su nepaklusniais kolegomis, ir nenuplaunamai išsitepęs „rubikoniniais“ bei „icoriniais“ dažais, ir praskolinęs miestą bemaž iki bankroto ribų, ir į neviltį varantis jaunus tėvus dėl eilių į vaikų darželius. Vardyti būtų galima nesustojant. Bet jis vis kažkokiu būdu išlaiko galvą vandens paviršiuje.

Pirmieji merų rinkimų kampanijos epizodai žada intriguojantį siužetą.

Turbūt politinio išlikimo instinktas yra svarbiausia savybė, kuri skiria „paprastus žmones“ nuo politikų. Net ir skęsdami išties talentingi politikai suranda šiaudą ir sugeba įsitverti. A. Zuokui pagelbėjo konservatorių kandidatas į mero postą Mantas Adomėnas. Kiek keista, kad jis, po pirmųjų tiesioginių susidūrimų su dabartiniu sostinės vadovu pajutęs, jog skęsta, ėmė karštligiškai ieškoti savojo šiaudo ir nerado nieko geresnio, kaip čiupti to paties A. Zuoko ištiestą ranką. Sakykime, klastingai ištiestą.

Patys konservatoriai tuoj pat užmėtė akmenimis savo kandidatą į merus. Tiesa, jų bėdų Vilniuje tai neišsprendė. Greičiau apnuogino labai rimtą problemą: didelę rinkėjų paramą sostinėje turintys konservatoriai gali ją ryškiai sumažinti. Ne tik dėl to, kad neranda tinkamo kandidato, bet ir atvirai rodo nepridengtą savo gėdą. Rimtai partijai tai blogas ženklas. Visų pirma, Vilniaus mero postas savo reikšme ir valdomų pinigų srauto dydžiu prilygsta reikšmingo ministro vietai. Tad dėl jos reikia kovoti, o ne tik imituoti kovą. Antra, savivaldybių rinkimai labai svarbūs, siekiant sutelkti savo elektoratą prieš 2016 m. Seimo rinkimus. Žinia, sėkmingai pasirodžiusi partija dar kurį laiką jaučia pozityvią paramos inerciją. Kaip tik to labai reikėtų konservatoriams, jei jie nori priartėti prie socialdemokratų, nes šie vis dar smarkiai atitrūkę.

Vilniuje balsuoja beveik 440 tūkst. žmonių, arba apie 16 proc. visų šalies rinkėjų. Per praėjusius Europos Parlamento rinkimus konservatoriai gavo daugiau nei penktadalį nuomonės atėjusių pareikšti vilniečių balsų. Tai labai rimtas indėlis į bendrą krepšį. Todėl kova sostinėje yra ne tik dėl to, kas taps meru, bet ir kaip pavyks partijoms į savo pusę patraukti rinkėjus.

Situaciją galėtų pagyvinti bendros koalicijos. Įstatymai numato, kad meras turės teisę siūlyti tarybai tvirtinti ne tik pavaduotojų, bet ir administracijos vadovo kandidatūras. Kitaip tariant, kandidatai gali jau prieš rinkimus pristatyti būsimos komandos narius. Nebūtinai tarybos nariai visus siūlymus patvirtins, tačiau rinkimų kampanijai svarbu intencijos, o ne rezultatas. Todėl kandidatai į merus jau dabar turėtų dairytis ir ginklanešių, kurie galėtų sustiprinti jų reputaciją, uždengti silpnąsias vietas. Mažesnėms ir šansų laimėti neturinčioms partijoms toks prisišliejimas prie ryškiausių lyderių gali užtikrinti nemažą įtaką valdant miestus ar rajonus. O svarbiausiems žaidėjams – tuos trūkstamus balsus, kurie leistų patekti į antrąjį turą ar net švęsti galutinę pergalę.

Šiame žaidime vieni geidžiamiausių bent jau Vilniuje turėtų būti lenkų kilmės politikai. Patys jie negali laimėti mero rinkimų, bet pasiimti tradicinius 15 proc. balsų – be sunkumų. Todėl nebūtų nuostabu, jei Lietuvos lenkų atstovai jau dabar bandytų prisigretinti prie kurių nors stipresnių kandidatų. Kitos partijos galėtų dairytis lenkiškai kalbančių kolegų, kurie prisiimtų naštą atstovauti vilniečiams nelietuviams.

Pirmieji rinkimų kampanijos epizodai žada intriguojantį siužetą. Jei pagrindiniai spektaklio veikėjai, be tarpusavio kovų, dar sugalvos, kaip išspręsti ir gyventojams svarbias problemas, galbūt visas veiksmas bus vertas daugiau nei sudilusio skatiko.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų