Septyni T. Ramanausko stebuklai

Septyni T. Ramanausko stebuklai

Idėjų agentūros „New!“ bendraturtis ir kūrybos direktorius, ką tik pasirodžiusios knygos „Žmogus, kuris viską žinojo“ autorius Tomas Ramanauskas nesunkiai sudarytų, pavyzdžiui, 77 gastronominių ar literatūrinių stebuklų sąrašą. Vis dėlto išsigrynino labiausiai kūrybiškumą kurstančios ir žadą atimančios vietos.

 

Sala. Sicilija, Italija

Galybė besikeičiančių savininkų bandė suimti Siciliją į savo rankas: nuo graikų bei romėnų iki vandalų, ostrogotų, arabų, normanų ir pastaruoju metu – mafijos. Būdamas ten jaučiau visus, išskyrus gal nusikaltėlius. Atrodo, jiems fotoaparatuoti svetimkūniai neįdomūs. Sicilijoje yra tiek architektūrinio grožio, kad dažnai tenka sustoti ir pakvėpuoti. Įtariu, jog infrastruktūra ten papuvusi, o santechnikai – vaiduokliai, bet pabandyk likti pikto veido sekdamas Archimedo pėdomis Sirakūzuose ar galėdamas apkabinti visą į kalvas pabėgusį ir pasakų knyga pasivertusį Eričės miestą. Ištisa mano poilsio samprata (nemėgstu ilsėtis gulėdamas) telpa Sicilijoje.

 

Žmogaus kūrinys. Alhambra, Granada, Ispanija

Niekam nelinkiu vienoje pirmųjų kelionių į užsienį aplankyti maurų Granadai padovanotos Alhambros. Atimsite iš savęs galimybę stebėtis kitais dalykais. Šalia jos man sumenksta ir Milano katedra, ir Jeruzalės šventovių istorinė įtampa, ir Gaudí bažnyčių, parkų bei pastatų tortai Barselonoje, ir siaurasis „Flatiron“ dangoraižis Niujorke. Iš to, ką esu matęs pastatyta žmogaus, Alhambros smulkmeniškumas, detalumas žadą atima totaliausiai. Stovėdamas po šaukštais išskobtomis lubomis jautiesi kažko prasmingo dalimi. Tai mūsų revanšas prieš negrabų kosmosą, panašų grožį bandantį išgauti gigantiškomis žvaigždėmis ir planetomis. Mes mokame skrupulingiau.

 

Maistas. Nuo šviežių vaisių Tailande iki pitų Tel Avive

Geras būdas keliauti – paskui pilvą. Taip pamatai keisčiausių užkampių, nepatenkančių į turistinį balandžiavimą. Kiekviename mieste, kuriame buvau, turiu mėgstamų vietų. Jų daug, jos keičiasi, bet skanus pavalgymas išlieka galvoje prikibęs prie kitų nuotykių. Sunku pamiršti šviežius vaisius neatpažintais pavadinimais Tailande, pitas Tel Avive (nuotr.), „Cal Pep“ tapas Barselonoje, vermutą Madride, nuogus mėsos gabalus ir pastas Romos žydų rajone, desertų sapnus Paryžiuje, tarpuvartinius indų patiekalus Bankoke, sušiuolaikintą kinų virtuvę Londone, tradicinį pulgogi Seule. Neaprėpiamais skanumais laisvai užpildyčiau rubriką „77 maisto stebuklai“.

 

Muziejus. Guggenheimo muziejus, Niujorkas, JAV

Kiek kartų esu prakeikęs Londoną dėl jo varginamo tempo, nesibaigiančio eskalatoriaus judėjimo žemyn į karštį, aukštyn į lietų, tačiau jis ir toliau man yra pagrindinis miestas šiuolaikiniam menui aprėpti. Niujorkas, nors ir gerokai rečiau lankomas, taip pat virsta per kraštus ir ten yra muziejus, kuris man tiek estetiškai orgazmiškas ir pastatiškai harmoningas, kad neprisimenu, kokį meną pastarąjį kartą po jį vaikščiodamas žiūrėjau, – galvojau tik apie architekto Franko Lloydo-Wrighto genialumą. Kalbu, žinoma, apie spirališkąjį „Guggenheimą“.

 

Miestas. Roma, Italija

„Tikėkimės, niekada nebegrįšiu“, „savaitgaliui – pats tas“,  „norėčiau pabūti ilgiau“,  „norėčiau pagyventi“, „norėčiau dirbti“ – maždaug taip skirstau miestus savo kelyje. Mielai niekada negrįžčiau į Maskvą, Minską, Bankoką. Baisūs miestai, kad ir kokie paslaugūs būtų vietiniai. Vieną netikėtų savaitgalių praleidome Eindhovene, jis yra trijų dienų „dydžio“. Ilgiau norėčiau pabūti Kopenhagoje, Seule, Florencijoje. Mėgčiau pagyventi Sevilijoje, Barselonoje, Madride, Niujorke, Tel Avive. Dabar atrodo, kad iš lankytų miestų daugiausia laiko galėčiau praleisti Romoje. Neturistiniu periodu aplankyta Roma kol kas buvo artimiausia mano patalynei ir pagalvei – beveik namai.

 

Koncertai. „Massive Attack“ Prahoje, „Daft Punk“ Nime ir kt.

Dažnoje mano kelionėje privalo būti koncertas, įpakuotas kur nors tarp akių ganymo, kūno ilsinimo, knygų skaitymo. Penkis kartus gyvenime man yra sudrebėjusi žemė, klausant kažko sunkiai apsakomo žodžiais, gerokai didesnio nei kasdiena, įtraukiančio ir uždarančio savyje. Triphopo eroje „Massive Attack“ Prahoje skambėjo kaip paslaptį žinantys šamanai. „The Chemical Brothers“ Čikagoje dėl šuolių į aukštį mano džinsus pavertė šlapiu skuduru ir paliepė nebeignoruoti šokių muzikos. „Bon Iver“ kompaktiškame studentų mieste Reno Prancūzijoje privertė išdainuoti balso stygas. 70 m. pr. Kr. pastatytame Nimo amfiteatre „Daft Punk“ patikino, kad už juos nėra nieko ikoniškesnio ir kažin ar bus. Galiausiai „Antony and the Johnsons“ tobulame Kopenhagos „Koncerthuset“ sudainavo taip, kad aplink tekėjo ašaros ir to konkretaus pasirodymo įrašas tapo albumu „Cut The World“. Visi jie mano keliones pagerino neapsakomai, absoliučiai.

 

Viešoji erdvė. „The High Line“ parkas, Niujorkas, JAV

Viešųjų erdvių atvėrimas, derinimas, jaukinimas man yra itin įdomi tema. Ji tiesiogiai susijusi su miestiečių savijauta, priklausymu vietovei, gyvenimo kokybe. Vakaruose pilna miestų, kurie apdovanoja savo gyventojus drąsiais urbanistiniais sprendimais, tačiau mane itin užpavydino nurašytą Meatpacking rajoną reanimuojantis Manhatanas, kuris senus metro bėgius pavertė „The High Line“ parku. Tokiame atšiauriame ir ciniškame mieste kaip Niujorkas, kur viskas kvepia pinigų pervedimais ir kur kiekviena pėda suskaičiuota, parkas yra tikra atgaiva visomis prasmėmis.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų