Septyni R. Prusevičienės stebuklai

Septyni R. Prusevičienės stebuklai

Lietuvos nacionalinės filharmonijos direktorę Rūtą Prusevičienę galima vadinti pasaulio koncertų salių eksperte. Daugiau nei 95 proc. nuolat keliaujančios moters išvykų turi profesinius tikslus. Nenuostabu, kad ir jos asmeniniai stebuklai dažniausiai įvyksta suskambus muzikai.

 

Muzikos kūrinys: Johanno Sebastiano Bacho „Šv. Mato pasija“

Visi muzikai pripažįsta, kad J. S. Bacho kūriniai yra tiesus kelias į amžinybę. Gali visiškai neišmanyti muzikos, tačiau šio kompozitoriaus darbai tave vis tiek įtrauks ir nuskaidrins. Man pačiai labai svarbi „Šv. Mato pasija“. Yra tekę išgyventi laikotarpį, kai jaučiausi visiškai praradusi jėgas: susidėjo ir sunkus darbas, ir įvairūs išgyvenimai. Svarsčiau, kaip iš tokio periodo išlipti. Pradėjusi kasdien klausytis „Šv. Mato pasijos“ pajutau, kaip mano viduje viskas susibalansuoja. Tai ne vien mano patirtis – daugelis muzikų yra pastebėję šio kūrinio galią. Anot graikų filosofų, muzika yra kosmoso harmonijos atspindys, tad tikriausiai ir minėto kūrinio virpesiai koreliuoja su visata.

 

Muziejus: Šanchajaus istorijos muziejus, Kinija

Šanchajuje susikerta daugybės civilizacijų ir tautų keliai, o šio miesto istorijos muziejus puikiai parodo, kokia tų kultūrinių jungčių vertė. Ypač didelį įspūdį paliko bronzinių indų kolekcija. Su vyru buvome apstulbinti jų gaminimo subtilybių ir kokybės, o pamatę užrašą, kad tai keturių, penkių ar devynių tūkstančių metų senumo daiktai, negalėjome patikėti, kad jau prieš šitiek laiko gyvenę žmonės sugalvojo ir sukūrė tokius indus, suteikė jiems paskirtį ir prasmes. Muziejaus darbuotoja papasakojo, kad mokslininkai iki šiol negali tiksliai nustatyti šių daiktų kilmės. „Gal tai ateivių darbas?“ – pajuokavau. „Labai gali būti“, – atsakė ji. Galvojant apie senąsias civilizacijas, labiausiai stebina, kad prieš tūkstančius metų žmonės mums paliko daugybę aukštos kultūros artefaktų ir neiššifruojamų kodų. Šis Šanchajaus muziejus paskatino susimąstyti apie istorijos vyksmą ratu – technologijos vystosi, tačiau galbūt kažkada vėl teks pradėti nuo nulio.

 

Miestas: Roma, Italija.

Be didelių svarstymų įspūdingiausias miestas man yra Roma. Žavi ne tik išorinis jos grožis, kultūriniai sluoksniai, bet ir energiškai neįtikėtinai stiprios vietos, kuriose buvo statomos ir pagonių, ir krikščionių šventyklos. Visi tie centrai veikia savaip. Vienokius dalykus galvoji būdamas Koliziejuje, kuris yra absoliutus architektūros ir minties stebuklas bei vienas pirmųjų viešųjų statinių itin dideliam žiūrovų skaičiui, kitos mintys aplanko Romos forume ar Šv. Petro bazilikoje. Ne veltui Katalikų bažnyčia ten turi savo sostą. Tai miestas, iš kurio tikrai gali sklisti dvasinė žinia.

 

Pastatas: Santa Fė opera, Naujoji Meksija, JAV

Tai buvo mėnesio kelionė į JAV 1995-aisiais, kai turėjau progą susipažinti su įvairiausio lygio kultūros įstaigų valdymu: nuo mažiausių privačių teatrų iki valstybės institucijų, skiriančių lėšas meno projektams. Tuomet teko aplankyti keturias ar penkias valstijas, tačiau įspūdingiausia man pasirodė Naujoji Meksika ir joje esantis Santa Fė miestas. Ypač jo opera – nepaprastai įtaigi ir įspūdį kelianti vieta. Tai pusiau dengtas tento pavidalo statinys su amfiteat­ru, stūksantis meksikietiškoje dykynėje. Vakare, leidžiantis saulei, čionai susirenka publika ir užpildo visą amfiteatrą. Ten vyksta labai profesionalūs operos pastatymai, į kuriuos suvažiuoja žmonės iš viso pasaulio. Dvi didžiausios Santa Fė operos sėk­mės priežastys: tai įspūdingas, taikliai šiuos laikus atspindintis pastatas ir itin aukšto lygio jo turinys.

 

Potyris: Nida, Lietuva

Neringos pajūryje daugelis atranda savo sielos virpesius. Iš įvairių žmonių esu girdėjusi, kad kasmet jie tiesiog privalo „gauti dozę“ Kuršių nerijos norėdami jaustis gerai. Vienas ryškiausių su šia vieta susijusių mano išgyvenimų patirtas anuo metu man reikšmingoje Ateitininkų stovykloje, dar studijuojant. Kaip tik tada vyko Lietuvos atgimimas ir jaunimą labai domino dvasiniai klausimai. Buvo lapkritis, jau visiškai sutemus, su drauge pasiklydome Nidos kopose. Tolumoje kyšantis medgalys atrodė tarsi žmogus, o kelios pušelės taip pat įgijo įvairiausių pavidalų. Sukrečiantis jausmas. Esi lyg nebūty. Visiškai neturi orientyrų, nesupranti net į kurią pusę eiti, matai tik juoda juodame. Tokiomis aplinkybėmis atrodo, tarsi kas perpūstų sielą. Išgąstis virsta keista euforija, pagaliau pajunti, kad būtent šią akimirką tavyje, lyg švarioje lentoje, galėtų būti įrašomi svarbiausi dalykai.

 

Dykuma: Raudonoji dykuma, Jordanija

Nuo vaikystės mane traukia Artimųjų Rytų vaizdiniai. Esu skaičiusi daug mitų, įsigilinusi į Senąjį Testamentą. Savo vaikiškoje vaizduotėje piešiau jų siužetus, peizažus ir tuomet galvojau, kad šventųjų gyvenimai negalėtų vykti niekur kitur, tik dykumoje. Ji skatina mąstyti, veikia transcendentiškai. Į Raudonąją dykumą važiavome suklypusiu visureigiu. Pakeliui mus sustabdė pagyvenęs vyras ir įlipęs atsisėdo tiesiog šalia vairuotojo ant klibančios sėdynės. Šis atsisuko į mus ir džiaugsmingai pranešė: „Tai mano tėvas!“ Berberų bendruomeniškumas, gentinis gyvenimas turi jaukumo ir žavesio. Atrodo, kad darniai jų būčiai pakanka to, ką jie turi.

 

Tradicija: Kremona, Italija

Briuselyje ant kiekvieno kampo gali rasti šokolado krautuvėlę, Paryžiuje – konditerijos, o Kremonoje beveik kiekvienoje gatvelėje aptiksi smuikų meistro dirbtuvę. Šia tradicija miestas unikalus. Jis turi sukaupęs didžiausių smuiko meistrų – Antonio Stradivarijaus, Girolamo Amatti, Giuseppe’s Guarneri – instrumentų kolekciją. Vienas svarbiausių Kremonos mecenatų – plieno magnatas – miestui padovanojo naują kamerinę koncertų salę, kurios interjeras savo išlinkiais ir mediena primena smuiką. Daili maždaug 400 vietų salė įrengta tarsi inkliuzas sename gimnazijos pastate, o virš jos ateityje planuojama eksponuoti ypatingąją smuikų kolekciją su trimačiu apšvietimu, leidžiančiu ištyrinėti kiekvieną instrumento milimetrą.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų