Septyni O. Mekas stebuklai

Septyni O. Mekas stebuklai

Kino režisierė ir aktorė Oona Mekas iš tėvų – fotografės Hollis Melton ir kino kūrėjo, poeto Jono Meko – paveldėjo ne tik kūrybinį talentą, bet ir atvirą žvilgsnį į pasaulį. Vienas pastarųjų Oonos atradimų aptiktas Lietuvoje, filmuojantis Igno Jonyno juostoje „Lošėjas“, kurioje ji sukūrė pagrindinį moters vaidmenį.

 

Vaizdas.  Didysis kanjonas, JAV

2011-aisiais su vaikinu ir artimu bičiuliu išvykome stovyk­lauti į Didįjį kanjoną. Beveik aštuonias valandas važiavome, kol pasiekėme jo prieigas, tada ėjome daugiau nei 22 km gilyn. Palei stačius šlaitus leidžiantis į pačią tarpeklio gilumą pamatyti vaizdai gniaužė kvapą. Tačiau įspūdingiausias kelionės momentas buvo jau po savaitės stovyklos, kai vėl užkopėme į patį viršų ir pamatėme, kur ką tik vaikščiojome. Pamenu, buvo svilinanti dykumos popietė. Mes šlapi nuo laipiojimo ilsėjomės ant paties kanjono krašto, gėrėme šaltą vandenį ir žavėjomės motinos gamtos didingumu.

 

Statinys. Gizos piramidės, Egiptas

Kai man buvo šešiolika, su šeima dvi savaites keliavome po Egiptą. Tai – iš atminties neišdildomas laikas. Pamenu, kad Gizos piramides aplankėme saulei tekant. Stebint jas ir Sfinksą – gyvą tūkstant­mečių istoriją – kilo pagarbi baimė. Mums labai pasisekė, kad tądien galėjome įeiti į piramidę. Kopdama į patį statinio vidurį vedančiais laiptais prisėdau ant vienos pakopos. Manau, kad tos kelios minutės buvo pirmoji mano sąmoningos meditacijos patirtis.

 

Viešbutis. „Beverly Hills“, Los Andželas, JAV

Dar neteko apsistoti viešbutyje, kuris man būtų visiškai nepatikęs. Nuo ištaigingojo „Bel-Air“ Los Andžele iki paprastų viešbutėlių Meksikoje ant Ramiojo vandenyno kranto ar ankštų kambarių Londone arba Romoje – visi jie turi savo žavesio. Vis dėlto šiuo metu mano mėgstamiausias – „Beverly Hills“ viešbutis su prabangia fojė, pavėsinėmis ir palmėmis apsuptu milžinišku baseinu ir žymiuoju „The Polo Lounge“ restoranu. Viskas be jokių pasiteisinimų byloja Los Andželą. Man itin patikdavo degančios rožinės ir žaliosios citrinos spalvų kilimai bei tapetai fojė ir koridoriuose, bet jie (kaip apmaudu!) neseniai pakeisti. Man šis viešbutis yra taikliausia holivudinio spindesio santrauka. Nuostabiausia čia apsistoti vienaaukščiuose, vešliuose soduose skendinčiuose nameliuose, kuriuose gali rasti užuovėją nuo miesto erzelynės.

 

Meno kūrinys. Franzo Schuberto styginių kvartetas nr. 14 D-moll – „Mirtis ir mergelė“

Grojau smuiku nuo ketverių, o paauglystėje kasmet vykdavau į vasaros stovyklas Grinvude, Masačusetse, ir ten grieždavau kamerinę muziką. Vienais metais turėjau garbę atlikti F. Schuberto „Mirtį ir mergelę“ su trimis labai talentingais ir dvasingais muzikantais. Šis kūrinys neįtikėtinai emocionalus, reikalaujantis daug atlikėjo dvasios ir jėgų, ir mūsų kvartetas viską puikiai atliko. Ši muzika man ypatinga, nes asocijuojasi su švelniomis Naujosios Anglijos vasaromis ir jaunyste. Kaskart išgirdusi šį kūrinį, viską metu į šalį ir atsiduodu jo grožiui. Taip, kad net suspaudžia širdį.

 

Miestas. Niujorkas, JAV

Nors nusprendžiau Niujorke nebegyventi, jis visuomet liks mano mėgstamiausias miestas. Turbūt todėl, kad kiekvieną kartą jame lankydamasi atrandu ką nors žavingo. Tai gali būti ir įprastas pasivažinėjimas metro ar pasivaikščiojimas Brukline prapliupus lietui. Gyvendama Los Andžele ypač ilgiuosi keturių metų laikų. Niujorke jie nuostabūs, o Centrinis parkas keri visais sezonais. Jis it stebuklas:  karuselių garsai, valtelių tvenkinys, zoologijos sodas, Alisos Stebuklų šalyje statula, Braškių laukai, tiltai… Man labai brangūs prisiminimai iš vaikystės, kai su šeima beveik kas savaitę ten vykdavome pailsėti. Paauglystėje į Centrinį parką eidavau kone kasdien, nes lankiau netoli esančią mokyklą, o suaugusi išsikėliau tikslą kaip tik įmanoma dažniau per jį pereiti.

 

Kelionė. Dardžilingo Himalajų geležinkelis, Indija

Daugiausia esu keliavusi po Europą, abu Amerikos žemynus ir Karibų salyną, tačiau ilgus metus puoselėju svajonę Indiją išmaišyti traukiniu. Šį troškimą įžiebė mano domėjimasis joga ir Patandžalio veikalas „Jogos sutros“. Turtinga bei įvairi šalies kultūra ir istorija truputį apsunkina priimti sprendimą, nuo kur pradėti keliauti. Įsivaizduoju, kad prireiktų ištisų mėnesių visai šaliai ištyrinėti, tad nusprendžiau su Indija susipažinti po truputį, pradėdama keliauti nuo šiaurės Dardžilingo Himalajų geležinkeliu. Žaislinį primenantis traukinys vingiuoja pro žemesniąją rytų Himalajų pusę, tuomet įsuka į žalias ir kalvotas Dardžilingo arbatos plantacijas. Manau, tai bus tinkamas būdas pradėti kelionę po vieną ypatingiausių ir egzotiškiausių vietų, kurias tik galėčiau pažinti.

 

Paplūdimys. Kuršių nerija, Lietuva

Užaugau ant Atlanto vandenyno kranto, o dabar gyvenu prie Ramiojo vandenyno, tad esu pakrančių žmogus. Man pačiai truputį keista, kad mėgstamiausias mano paplūdimys atrastas palyginti neseniai. 2012-aisiais dvi savaites praleidau Klaipėdoje besifilmuodama, o laisvą laiką važinėjau aplink po skirtingus paplūdimius. Palyginti su Atlanto ir Ramiuoju vandenynais, Baltijos jūros vanduo vasarą šiltas, tad plaukioti buvo tikras malonumas. Įsiminiau pojūtį, kai žvelgdama į vandens platybes mėginau įsivaizduoti, kas kitoje jų pusėje. Tą dieną Juodkrantėje nuo marių iki jūros ėjau mišku rinkdama uogas. Jaučiausi tarsi šių dienų pasakos karalaitė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų