Septyni M. Abramavičiaus stebuklai

Septyni M. Abramavičiaus stebuklai

Menininkas ir keliautojas M. Abramavičius-Neboisia įsitikinęs, kad ne visa, kas įvardijama kaip pasaulio istorijos, architektūros ar gamtos stebuklai, taip pat atrodo ir išvydus savo akimis. Daugiametė jo patirtis byloja vieną paprastą formulę: įsimintiniausios kelionių akimirkos „ištinka“ tik tinkamu laiku, tinkamoje vietoje ir su tinkamais žmonėmis.

 

Rūmai: Potala, Tibetas

Tibetas buvo mano svajonė. Devynerius metus troškau ten nuvykti ir galų gale nusprendžiau, kad daugiau laukti nebegalima. Patekęs į sostinę Lasą, nuėjau į Potalą. Esu aplankęs daugybę rūmų ir šventovių, bet nieko įspūdingesnio neteko matyti. Nežinau, kaip yra dabar, tačiau anuomet, 1999 m., nebuvo leidžiama fotografuoti. Arba galėjai susimokėti 4–5 dolerius už vieną fotoaparato mygtuko spustelėjimą. Maža to, rūmų viduje prastas apšvietimas, tad viskas iš tos dienos liko tarsi paslaptyje.

Potaloje yra palaidoti visi dalai lamos. Jiems pastatytos įspūdingos stupos, inkrustuotos didžiuliais brangakmeniais. Buvau patekęs ir į Dalai Lamos XIV meditacijų kambarį. Pamenu, žiūrėjau pro langą, pro kurį atsiveria viso miesto panorama, ir galvojau, kad tokį patį vaizdą matė Jo Šventenybė… Keliaudamas dažniausiai niekur neskubu, stengiuosi ne apibėgti įžymias vietas, o tiesiog būti. Taigi ir Potaloje buvau iki pat vakaro, kol rūmus uždarė. Stebuklinga vieta.

 

Kalnai: Chevsurija, Gruzija

Gruzija – mano mylima šalis. Vienas draugas patarė nuvykti į kalnuotąjį Chevsurijos regioną, kuris nepelnytai mažiau žinomas ir lankomas nei Kazbegis. Jame susipažinau su vienu dailininku ir tapome labai gerais bičiuliais. Toje vietovėje pasijutau tartum namie, kažkoks nepaaiškinamas magnetizmas – ten labai gera kurti. Nusipirkdavau drobių Tbilisyje ir važiuodavau į Chevsuriją tapyti. Kalnuose nedaug žmonių, jie gyvena šeimų klanais, turi savo šventvietes ir yra labai atsparūs išorės poveikiui. Pavyzdžiui, kalniečiai laikosi nerašyto įstatymo ir nė už ką neparduoda savo turto atvykėliams. Kelionėse įprastai mėgstu vaikščioti, judėti, o ten norėjosi būti toje vietoje ir užsiimti kūryba. Taip nutapiau visą paveikslų ciklą.

 

Kelionės akimirka: Pieva netoli Kutaisio, Gruzija

2009 m. važiavome automobiliu netoli Kutaisio. Akies kraštu pamatęs stebinantį vaizdą, sustojau prie kelio. Tai buvo geltonomis gėlėmis žydinti pieva, joje ganėsi žalos karvės, tolumoje buvo matyti keli kalnų horizonto sluoksniai, kažkur netoli tekėjo upė, ką tik buvo praslinkęs lietus… Ir ta ypatinga saulės šviesa! Šią kelionės akimirką, būseną labai sunku perteikti. Norėjosi atsistoti tos pievos viduryje ir į visa tai žiūrėti. Taip ir padariau. Tuo tarpu karvės žvelgė į mane, o draugas filmavo, kaip susižavėjęs viską stebiu.

 

Sala: Hormozas, Iranas

Kelionių vadovuose apie Hormozą užsimenama tik tiek, kad saloje yra senas žvejų kaimelis ir portugalų pastatytas fortas. Ten nuvykau sumanęs aplankyti bičiulio perso meno centrą, įrengtą apleistame name. Vos patekęs į salą supratau, jog atsidūriau spalvingame rojuje: peizažai atrodė tarsi nutapyti dailininkų, o jau iškeliavęs sužinojau, kad čia ir geologų svajonių vieta. Hormoze yra pačių įvairiausių spalvų mineralų ir uolienų. Kraštovaizdžiai nuspalvinti raudonai, mėlynai, sidabriškai, geltonai… Prieš akis atsiveria įvairiaspalviai kalnai, tarpekliuose teka geltonos sieros upės, o šalia jų stūkso didžiuliai druskos bokštai. Gali pasisemti saują žemių, susimaišyti ir piešti.

 

Horizontas: Norvegijos šiaurė

Kaip myliu Rytus, taip myliu ir Šiaurę. Kažkur šiauriau Trumsės Norvegijos kalnai yra fantastiški – jaučiausi patekęs į vaikystės pasakų iliustracijas. Jie neaukšti, kylantys iš vandenyno, o horizonto linija sunkiai nusakoma: kalnai tarsi susistumdę, sukarpyti. Niekaip neatsibosta į juos žiūrėti, mat žvilgsnis tampa labai platus ir daug aprėpiantis. Seniai jau buvau ten lankęsis, bet 2013 m. vėl nuvykau. Tiesa, pačios šiaurės nepasiekiau, tačiau kvapą gniaužiančių tolių prisižiūrėjau iki soties.

 

Kelias: Nuo Džomolungmos slėnio Tibete iki Katmandu Nepale

Šis kelias sunkiai nusakomas: įstabus, patrauklus, bet kartu ir atšiaurus, juo retai kas važiuoja. Iš Džomolungmos slėnio Katmandu link važiavau autostopu. Sėdėjau ir ant malkų sunkvežimyje, ir ant miltų maišų ar vienas tuščiame autobuse. 3–4 kilometrų aukštyje ir nuo dar aukštesnių perėjų Himalajų viršukalnės atsiveria tiesiai prieš akis. Kirtus Tibeto ir Nepalo sieną kardinaliai pasikeičia gamta, atmosfera. Tamelį, judrų ir pilną žmonių Katmandu rajoną, pasiekiau tik vėlų vakarą. Čia mane aplankė pojūtis, kad praėjusi diena buvo labai seniai, tarsi būčiau Tibete atsibudęs ne šįryt, o pernai. Jeigu taip praeitų kiekviena diena, gyventume amžinybėje.

 

Miestas: Roma, Italija

Turistai labai dažnai nužudo nuostabiausias vietas. Tačiau Roma – viena iš nedaugelio atsparių. Ji turi tokią gelminę jėgą, kurios sunaikinti turbūt neįmanoma. Kiekvieną kartą ten lankydamasis randu ką nors įdomaus, nuostabaus, savo. Šiame mieste nebūtina eiti ten, kur traukia minios, puikių dalykų gali aptikti vaikštinėdamas bet kuriomis kryptimis. Roma man – iš žemės išnyrančios kolonos, paslapčių kupinos gatvelės, kalvos, nuo kurių atsiveria pasakiškos panoramos, ir rūmai, pilni meno. Draugai manęs klausia, ką aš ten randu, sako – idealizuoji. Gali būti. Tačiau vien pats pirmasis apsilankymas šiame mieste paliko įstabų ir jaukų prisiminimą. Didelė mūsų kompanija atvažiavo autobusiuku, aš vairavau. Buvo vakaras, turbūt koks gegužės mėnuo. Aplink mus – Romos kalvos, šviesos, šiluma, automobiliai, didžiuliai vartai, daugybė motorolerių… Visiškai sutinku, kad visi keliai veda į Romą. Būtent toks jausmas ten atvykus ir aplanko.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų