Septyni L. Donskio stebuklai

Septyni L. Donskio stebuklai

Patys stipriausi kelionių įspūdžiai, kaip ir meilė ar draugystė, nutinka natūraliai, todėl ieškoti racionalių argumentų vargu ar verta. Tuo įsitikinęs filosofas, neseniai ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto mokslo prorektoriumi tapęs Leonidas Donskis. Galbūt todėl apibūdindamas septynis savo favoritus jis dažnai pasitelkia žodžius „myliu“ ir „mylimas“.

 

Meno miestas. Florencija, Italija

Florencija yra savotiška mano gyvenimo išklotinė. Kad ir kur nueitum, joje jauti stebuklus, nes viskas, ką vaikystėje svajojai, apie ką skaitei, galų gale susiveda į vieną miestą. Florencijoje įsikūrę nuostabūs muziejai, kuriuose daug Rafaelio, Ticiano, Rubenso darbų. Galiausiai nuostabus gyvasis miestas: Piazza della Signoria, bažnyčios, tokios kaip Santa Maria Del Carmine (joje yra mano mylima Masaccio freska „Išvarymas iš rojaus“). Florencija be galo graži. Netgi atmesčiau faktą, kad ji labai turistinė. Tas pats siaubas ir su mano brangia Briuge, Belgijoje, kuri yra mažytė, nuostabiai graži, bet taip pat labai turistinė. Tai kartais tenka ištverti.

 

Dailės kūrinys. Rembrandto „Senis raudonais drabužiais“

Šis kūrinys yra Sankt Peterburge, Ermitaže, ir dėl to, kas vyksta Rusijoje, tikriausiai šį muziejų aplankysiu dar negreitai. Ermitaže esanti Rembrandto kolekcija unikali. Galėčiau išskirti ir daugiau kitų autorių kūrinių, kurie man atrodo pavergiantys ir prie kurių galėčiau būti labai ilgai, bet tarp jų daugiausia Rembrandto darbų. „Senis raudonais drabužiais“ įspūdingas tuo, kad jame atverta senatvės ir išminties paslaptis. Tai seno rabino portretas. nors pats dailininkas buvo olandas, ne žydas, su šia tauta jis artimai bičiuliavosi, gyveno šalia žydų kvartalo Amsterdame. Paveiksle pavaizduotas senas, bet nenusakomai gyvo, veržlaus žvilgsnio vyras. Rembrandtas genialiai nutapė rankų, veido šviesą, ateinančią iš tamsos, ir vaizduoja akyse sutelktą žmogaus gyvybę bei išmintį. Tai genialus darbas, kuris nenusibosta.

 

Literatūros kūrinys. Miguelio de Cervanteso „Don Kichotas“

Kūrinys, kurį myliu nuo vaikystės. Man jis yra literatūros forma išreikšta gyvenimo paslaptis. Tai knyga, kuri moko, kad žmogus nėra tai, ką jis apie save mano. Nežinai, kada tave valdo beprotybė, o kada patys geriausi humaniški impulsai. Gyvenime viskas susipina: kilnumas, bjaurastis, klaidos, gerumo apraiškos… Tai romanas apie draugystę ir tai, kad kartais nežinome, kas yra tikras mūsų draugas. Vulgarus, visiškas prasčiokas Sančas Pansa tampa pačiu geriausiu išsilavinusio (kad ir nuskurdusio) bajoro Don Kichoto draugu, nors teoriškai šių dviejų žmonių sąjunga būtų neįmanoma. Ši knyga apie žmonių santykius, jų artimumą, nutolimą, apie gyvenimo išmintį ir didžias jo paslaptis.

 

Peizažas. Visbis, Gotlando sala, Švedija

Aš – klaipėdietis ir, nors dabar gyvenu Kaune, nuo vaikystės brangiausias man yra jūros peizažas. Labai mėgstu kai kurias Baltijos jūros vietas: Karklės paplūdimį, Olando Kepurę… O Visbis sukelia jaunystės prisiminimus. Tai ta pati Baltijos jūra, tačiau spalvos ir kvapai ten šiek tiek skiriasi. Reiktų paminėti, kad Gotlandas man siejasi su mylimu režisieriumi Ingmaru Bergmanu, kurio vietas dažnai lankau, ir su Andrejumi Tarkovskiu, kuris ten statė „Aukojimą“.

 

Atmosfera. Jeruzalė, Izraelis

Ciniškai juokaujant galima pavadinti Jeruzalę religingų žmonių disneilendu. Masė turistų, viskas labai organizuota, disciplinuota (nuo to kartais pavargsti), bet vis dėlto tai kerintis miestas, kuriame gali išvysti visiškai nežemiškų vaizdų. Panorama nuo Alyvų kalno yra nenusakomo paslaptingo grožio. Būdamas Jeruzalėje kaskart išgyvenu misteriją. Aplink matai protu sunkiai suvokiamą žmonių įvairovę: maldininkus, piligrimus iš Afrikos, Europos, žydus, arabus… Ten jauti gyvą procesą. Yra gražesnių miestų už Jeruzalę, bet jos atmosfera ypatinga ir nepakartojama.

 

Kino miestas. Niujorkas, JAV

Jeruzalę įvardijau kaip misteriją, o Niujorkas yra didžiulis kino kūrinys. Suprantu, kodėl Woody Allenas taip myli šį miestą ir jame kuria, – čia iš tiesų jautiesi tarsi filme. Tai magiškas miestas dėl savo grožio, architektūros, žmonių, jų gyvenimų ir pasakojimų įvairovės. Jame negali sumerkti akių (jis juk apšviestas kiaurą parą), o gyvenimas ištisai verda. Tai miestas, kur kino filmai gimsta natūraliai.

 

Muzikos kūrinys. Johanneso Brahmso „Ein deutsches Requiem“

Drįstu redukuoti ir nurėžti labai daug muzikos kūrinių. Ši kompozicija mane yra paveikusi ne tik todėl, kad tai nuostabi muzika, – „Ein deutsches Requiem“ itin rezonavo prie Baltijos jūros, Gotlando saloje. Ten, bažnyčioje, girdėjau jos repeticiją. Pačiam buvo netikėta, kad prie Baltijos, mylimoje vietoje, mano mėgstamas kūrinys nuskambėjo taip jaudinamai. Kitą sykį jį išgirdau nuostabiame danų, švedų ir norvegų filme apie dailininkų gyvenimą XIX a. pabaigoje Skagene, Danijoje, „Hip Hip Hurrah!“. Jaunystėje ta juosta labai patiko, o, žiūrėdamas ją dar kartą, pastebėjau, kad rodant Šiaurės jūros vaizdus girdėti būtent „Requiem“. Ši muzika jūros fone man nuskambėjo fatališkai.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų