Septyni D. Juškaus stebuklai

Septyni D. Juškaus stebuklai

Susižavėjęs buriavimu, galerijos „Juškus gallery“ vadovas Donatas Juškus 2009-aisiais ryžosi vienai didžiausių gyvenimo avantiūrų – „Gold of Lithuania“ jachta patraukė Radvilos Našlaitėlio keliais po Viduržemio jūros uostus. Nenuostabu, kad jo išrinktuose stebukluose daugiau vandens nei sausumos.

 

Bažnyčia. Kordobos katedra-mečetė, Ispanija

Dar kai studijavau sociologiją, apie tą, sakyčiau, fantasmagorišką šventovę buvau pradėjęs rašyti studiją. Kordobos katedra, kuri yra ir mečetė, pastatyta senojo žydų kvartalo centre. Tai unikalus kultūros reiškinys. Anksčiau jos vietoje stovėjo romėnų šventykla, vėliau vestgotų šventovė, o paskui iškilo įspūdinga mečetė. Kai Kordobą užėmė krikščionys, karalius Ferdinandas III įsakė perstatyti mečetę į katedrą. Būtent perstatyti, o ne nugriauti. Tai labai įdomi kultūrinė apraiška – užkariautojai integravo savo kultūrą į jau esamą pastatą, bet išlaikė jo pribloškiančią didybę.

 

Paplūdimiai. Chia ir La Pelosa, Sardinija, Italija

Sardiniją esu atradęs jau seniai, maždaug prieš dešimt metų. Mane papirko nepakartojamas jos kraštovaizdis ir tingus, nerūpestingas gyvenimo būdas. Salą esu skersai išilgai išvažinėjęs ir apiplaukęs. Mėgstamiausios vietos ten – Chia ir La Pelosa (šis netoli Stintino miestelio) paplūdimiai, kuriuos dažnai galima išvysti gražiausių, vaizdingiausių Europos paplūdimių sąrašuose. Jūrą, kurios spalvą italai vadina azurro, juose įrėmina švelnios abrikosų spalvos smėlis. Paplūdimiai ramūs, bet tikrai nenuobodūs.

 

Miestelis. Šefšavenas, Marokas

Labiau nei Marakešas ir jo triukšmingi turgūs man įsiminė šis ramesnis, lėtesnis, į praeitį nukeliantis miestelis. Maurų architektūra, švelnia melsva spalva išdažyti namai, draugiški ir neįkyrūs vietiniai sukuria ypatingą atmosferą. Čia susipina Afrika ir Artimieji Rytai, o dabarties pėdsakų – vos vienas kitas. Miestelio pavadinimas skamba kaip burtažodis, ir tai labai teisingas įspūdis – jis iš tiesų užburia.

 

Uostas. Didysis Valetos uostas, Malta

Kai jachta įplauki į Didįjį Valetos uostą, atsiveria visas senamiestis ir tvirtovės teritorija. Vaizdas kolosalus, užimantis kvapą. Žvelgiant iš sausumos, uostas visiškai kitoks ir ne itin įspūdingas. O iš jūros – kviečiantis, karališkas ir ilgam įsimenantis.

 

Salynas. Bokas del Toras, Panama

Vienoje man labiausiai įsiminusių vietų atsidūriau prieš dešimt metų. Jai itin tinka angliškas posakis „in the middle of nowhere“. Salynas atkampus, pasiekiamas iš Panamos miesto mažučiu kukuruzniku. Prieš dešimtmetį jis dar nebuvo atrastas vakariečių, o dabar jie bando čia kurtis, investuoti ir imtis verslų. Susisiekimas tarp salų – valtimis ar kateriais, todėl atsigabenti kokių nors statybinių medžiagų nelengva. Neįtikėtinų vietų salyne – ne viena. Pavyzdžiui, Bastimentos saloje esantis Raudonųjų varlių paplūdimys, kuriame išlikusi mažų nuodingų raudonųjų varlių rūšis. Jas stebėti itin mėgsta lankytojai. Šiose Karibų jūros salose buvo filmuotas ne vienas išlikimo realybės šou. Mane ji tuo ir traukia – atokumu ir grynu natūralumu.

 

Muziejus. Niujorko Metropoliteno meno muziejus, JAV

Daugybė muziejų pasižymi unikaliomis, turtingomis kolekcijomis ir yra įsikūrę puikiuose pastatuose, tačiau Niujorko Metropolitenas išsiskiria. Man ypač patinka jo meno kūrinių išdėstymo logika ir struktūra, senovinės ir šiuolaikinės architektūros dermė. Nuostabūs ir Luvras, ir Britų muziejus, tačiau vaikščiodamas po pastarąjį jaučiuosi tarsi nuobodžioje bibliotekoje. O Metropoliteno ekspozicijų stilius man atrodo originalesnis ir patrauklesnis, ten meno kūriniai arčiau lankytojo.

 

Vaizdas iš denio. Bosforo sąsiauris, Stambulas, Turkija

Bosforas su niekuo nepalyginamas, kai plauki laivu. Tik tuomet gali pajusti tikrąjį jo „svorį“: Juodosios ir Marmuro jūrų, Europos ir Azijos jungtis, įvairių kultūrų samplaiką, laviruoti tarp mažų laivelių ir didžiulių tanklaivių. Ištarus žodį „stebuklas“, ši vieta ir buvimo joje patirtis iškart ateina į galvą.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų