Septyni B. Letukaitės stebuklai

Septyni B. Letukaitės stebuklai

Šokio teatro „Aura“ vadovė ir įkūrėja Birutė Letukaitė kelionėse pirmiausia susipažįsta su judesio menu, tačiau giliausių įspūdžių sąraše jis lieka neįvardytas. Moteris prisipažįsta, kad atrasti ką nors įdomaus šokio srityje tampa vis sudėtingiau, tačiau įsiminę architektūros, gamtos ir žmonių santykių motyvai daro didelę įtaką „Auros“ kūrybiniams sprendimams .

 

Architektūros statinys. Oslo operos teatras, Norvegija

Tris sykius viešėjau Osle ir kaskart ėjau tiek iš vidaus, tiek iš išorės pasigrožėti jo operos teatru. Man tai įspūdingiausias šiuolaikinės architektūros ir jos dermės su aplinka pavyzdys. Jis tapo miesto traukos objektu ne tik dėl operos ar baleto spektak­lių. Tikras malonumas vaikštinėti teatro prieigose – net nepajunti, kaip atsiduri ant pastato stogo ir tau prieš akis atsiveria visa apylinkė. Jis pastatytas prieš septynerius metus, o dėl neseniai toje pačioje pakrantėje įkomponuoto modernaus meno muziejaus šios miesto dalies vaizdas tapo visiškai harmoningas ir išbaigtas.

 

Paplūdimys. Paukščių sala, Seišeliai

Mano dukra dvejus metus gyveno Seišeliuose ir per tą laiką tris kartus ten praleidau po mėnesį. Iš aplankytų salų didžiausią įspūdį paliko Paukščių. Joje tėra vienas viešbutis, turintis 24 mažus namelius. Ištisus metus ten gali išvysti neregėtų paukščių, tam tikru laiku jų suskrenda tūkstančiai, o turistams išdalijami skėčiai… Tai vietai nereikalingi jokie spalvų pagyvinimai ar padailinimai „Photoshop“ programa, nes gamta tokia vaiski ir ryški, kad net gniaužia kvapą. Tai buvo mano rojus.

 

Kelionė. Indija ir Malaizija

Iki dabar, nors esu aplankiusi daugiau nei 50 šalių, šios kelionės įspūdis išlieka didžiausias. Kai dar sovietmečiu dirbau bibliotekoje, kultūros darbuotojams buvo organizuojama kelionė. Ji kainavo didžiulę sumą – 900 rublių (atlyginimai siekė 70–100 rublių). Mano mama iš santaupų atseikėjo pinigų, manydama, kad tai tikriausiai bus vienintelė galimybė man kur nors išvažiuoti. Dauguma tuo metu norėjo keliauti dėl buitinių reikalų (tarkime, nusigauti į Vokietiją nusipirkti batų) ir retas kuris žinojo, kur ta Indija ar Malaizija ir ko ten važiuoti. Kelionė iš tiesų buvo tikras stebuklas. Kiekvieną dieną aplankydavome vis kitą miestą, gyvenome labai geruose viešbučiuose, baseinų ir prašmatnių restoranų rojuje. Už jų sienų patekdavome į visai kitą pasaulį su įvairiausiais žmonėmis, spalvomis ir kvapais. Kontrastai didžiuliai. Galva svaigo nuo emocijų ir naujų įspūdžių. Pavyzdžiui, važiavimo naktį rikšomis (tarybiniam žmogui nederėjo to daryti!) pirkti indiško sario, kurį tebesaugau iki šiol.

 

Spektaklis. Romeo Castellucci „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“

Turbūt natūralu, kad daug metų dirbant su šokiu pats neįdomiausias dalykas laisvalaikiu yra stebėti šokio spektaklius, – nustebti ir atrasti ką nors įdomaus sau itin sunku. Teatro meistro R. Castellucci kūrinio „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“ nepavadinsi nei šokio, nei dramos spektakliu – tai šiuolaikinių menų sintezė. Nežinau, kas Lietuvoje pasidarbavo, kad buvo kilęs toks pasipiktinimas, esą pastatymas tyčiojasi iš krikščionybės; aš kaip tik pagalvojau, kad tas, kuris netiki Dievo, po šio reginio gali pradėti tikėti. Man tas spektaklis buvo didžiulis atradimas ir sukrėtimas. Atrodė, kad, patirdama visą emocijų skalę, jį išgyvenau net fiziškai.

 

Rekonstrukcija. Korzo teatras, Haga, Nyderlandai

Eidamas pro Korzo teatrą Hagos centre net neįsivaizduotum, kad jame yra tiek erdvių. Keturiuose pastatuose (vienas jų – sena neveikianti bažnyčia) įsikūręs scenos menų centras pasižymi reta šiuolaikinių architektūros projektų savybe – neįtikėtinu jaukumu. Kiekvienas teatro kampelis išnaudotas itin funkcionaliai. Jame yra kelios scenos, repeticijų salės, darbuotojų valgykla, restoranas lankytojams. Šie čia gali praleisti visą dieną: pažiūrėti spektaklį, apsilankyti parodoje, sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, pavakarieniauti ar tiesiog išgerti arbatos mažame kiemelyje. Senus pastatus pritaikyti menininkams, kurie neturi savo teatrų, repeticijų salių, yra populiari pasaulinė praktika. Tokias vietas įprasta pavadinti menų inkubatoriumi, laboratorija, fabriku arba kaip Vilniuje – spaustuve. Man tai tarsi profesionaliųjų menų oro uostas, kuriame vyksta kūrėjų iš viso pasaulio cirkuliacija. Į nuolat verdantį Korzo gyvenimą įsilieja ir smalsuolių ekskursijos, kurios ateina pasižvalgyti į tokius idealiai pritaikytus senus pastatus.

 

Paroda. Yinkos Shonibare paroda šiuolaikinio meno muziejuje Sidnėjuje, Australijoje

Pirmosiose kelionėse mane masindavo istoriniai paminklai, bažnyčios ir senųjų meistrų darbai. Tačiau tas etapas praėjo ir dabar labiausiai domina šiuolaikinio meno muziejai. Sprendžiant menininkų užduotus rebusus, atsiveria nauji keliai pamąstymams ir kūrybiniam įkvėpimui. Labiausiai į atmintį įsirėžė Sidnėjuje matyta paroda. Iš Nigerijos kilęs ir Londone gyvenantis Y. Shonibare yra tapytojas, skulptorius, fotografas, instaliacijų ir performansų meistras, kurį pirmiausia galima atpažinti iš kūryboje naudojamų ryškiaspalvių jo gimtosios Afrikos raštų. Įstrigo viena menininko instaliacija, kuri perteikia tai, apie ką jis kalba daugumoje savo darbų. Ant didžiulio senovinio stalo išklotas pasaulio žemėlapis, o prie jo palinkę pasaulio pasidalytojai – kolonizatoriai, kurių drabužiai pasiūti iš afrikietiškų medžiagų. Beje, jie pavaizduoti be galvų. Ryškiais raštais menininkas aprengia ir kosmonautus, iš afrikietiškų audeklų pasiūdina laivų bures… Kolonializmo, rasizmo ir globalizacijos problemas Y. Shonibare vaizduoja įspūdingai, vizualiai ir taikliai.

 

Šalis. Tailandas ir kiti šilti kraštai

Nuvykusi į šiltus kraštus ypač pastebiu, kad pas mus laikas dirbtinai skubinamas. Nespėji išgyventi rudens ir jo grožio, o tau jau primena, kad artėja Kalėdos ir Naujieji metai, tad jau galvok apie dovanas. Po žiemos švenčių išsyk pradedama transliuoti apie pavasario madas. Viskas vyksta pagreitintai, kad tik daugiau pirktume ir vartotume. Tai kelia įtampą. Šiltuose kraštuose, kur kasdien šviečia saulė, o atsibudus nuotaika iškart gera ir net nereikia jokių papildomų stimuliatorių, laikas nėra toks svarbus. Šiemet Naujuosius metus sutikome Tailande ir ten, atrodo, niekas jų per daug nesureikšmino. Tradiciškai pašaudė fejerverkus, o kitą dieną toliau ėjo į paplūdimius ir mėgavosi saule. Egzotiškuose kraštuose atradau ir didžiausią dabartinį savo pomėgį – plaukimą. Šiltuose ir sūriuose vandenyse galutinai supratau, kad galiu laikytis paviršiuje, o nuskęsti, kai jūra rami, neįmanoma. Juokais skundžiausi, kad net neturiu kada kaip reikiant pasideginti, nes visą laiką prabūnu vandenyje: vienas pasiplaukiojimas trunka nuo pusantros iki dviejų valandų, o per dieną jų būna bent trys.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų