Sekimo spąstuose

Sekimo spąstuose

Nors Angela Merkel išreiškė nepasitenkinimą dėl JAV žvalgybos agentūrų duomenų rinkimo masto, neatrodo, kad Vokietija būtų linkusi nutraukti bendradarbiavimą su JAV. Kanclerė laikosi pragmatinio požiūrio ir vis dar tikisi, kad Transatlantinės laisvosios prekybos susitarimas bus pasirašytas.

Vieša paslaptis, kad visos didžiausios pasaulio valstybės naudoja duomenų rinkimo ir klausymosi technologijas, apeliuodamos į nacionalinio saugumo interesus. Tačiau pastaruoju metu JAV buvusio Nacionalinio saugumo agentūros (NSA) samdyto darbuotojo Edwardo Snowdeno paviešinta informacija nustebino net cinikus. Manoma, kad vien Prancūzijoje buvo renkami daugiau nei 70 mln. telefonų skambučių per mėnesį duomenys, o Vokietijoje galbūt buvo klausomasi kelių dešimčių aukščiausių šalies pareigūnų pokalbių mobiliuoju telefonu, įskaitant ir pačios A. Merkel.

Ne vienas Senojo žemyno politikas jau išreiškė susirūpinimą, kad pastarasis skandalas tirpo europiečių pasitikėjimą JAV. Vokiečiai iš A. Merkel laukė aiškaus atsako į amerikiečių veiksmus. Tačiau situacija, į kurią patekusi kanclerė, ne tokia paprasta: ji nenori būti tokia vadovė, su kuria būtų nesiskaitoma, tačiau taip pat ji nelinkusi pernelyg siūbuoti valties, kurioje pati sėdi.

2013 m. svarbūs Europos ir JAV santykiams, nes sprendžiamas likimas dėl Transatlantinės laisvosios prekybos sutarties, dėl kurios abi pusės jau derasi apie dvidešimt metų. Nors ir pasigirsta raginimų A. Merkel būti principingai ir atsisakyti dalyvauti derybose, atrodo, ji laikosi pragmatinio požiūrio suvokdama, kokios naudos iš to gautų Vokietija.

„Bedvasės ir bekraujės“ institucijos

Tai, kad valstybės naudoja sekimo technologijas viena prieš kitą, nesvarbu, draugus ar priešus,  nenustebino nieko, kas realistiškai vertina tarptautinius santykius. Naivu būtų manyti, kad apie tokią praktiką nebūtų informuoti ir pačių valstybių vadovai.

JAV nepriklausomos ekspertų organizacijos Užsienio reikalų tarybos ekspertas Charlesas A. Kupchanas mano, kad ne šalių vadovai, bet piliečiai buvo labiausiai nuvilti, kai informacija apie duomenų rinkimą ir telefoninių pokalbių klausymosi mastą iškilo į viešumą. Dabar šis pasipiktinimas susimaišė su nacionalinės savigarbos pažeminimo jausmais, nes vieni artimiausių sąjungininkų klausėsi ne ko nors kito, o pačios A. Merkel. „Tai sukuria situaciją, kai racionalaus politinio atsako poreikis susimaišo su emocijomis – nuoširdžiu pykčiu ir noru vykdyti politinį spaudimą amerikiečiams, kad šie greičiau pasiaiškintų tokiomis aplinkybėmis“, – teigia Ch. A. Kupchanas.

Panašią poziciją išreiškė ir vokiečių dienraščio „Die Zeit“ redaktorius Josefas Jeffe. Anot jo, valstybės yra bedvasės ir bekraujės institucijos, jos niekada nebus draugės. Tai – žmonių privilegija. Šalys kuria gerus santykius, paremtus bendrais interesais ar kultūriniu panašumu, tačiau niekada – vien iš nuoširdžios draugystės. Apskritai valstybės nesuinteresuotos draugyste, greičiau tokiais santykiais, kurie bendradarbiaujant atneštų kuo daugiau naudos. Atsižvelgiant į tai, kiekvienos šalies veiksmai privalo turėti savo ribas.

J. Jeffe JAV duomenų rinkimo mastą vadina paranoja, kuri, prasidėjusi susirūpinimu „Al Qaedos“ veikla, nebežino ribų sustoti. „Nors abi pusės to ir nepripažįsta, JAV NSA veiksmai jau pakenkė šalių santykiams labiau, nei bet kuris „Al Qaedos“ patikėtinis būtų galėjęs pasvajoti. Valstybėms verčiau reikia siekti savo interesų, o ne vadovautis manijomis“, – teigia J. Jeffe.

Bumerango efektas

Tačiau kad ir kokių priemonių nuspręstų imtis Vokietija, atsakydama į JAV veiksmus, ji negali pamiršti, jog jos tarpusavyje labai susijusios, tad bet koks veiksmas vienos atžvilgiu gali grįžti bumerangu. Pavyzdžiui, atsisakymas pasirašyti Transatlantinės laisvosios prekybos sutartį Vokietijai reikštų potencialų naujų 160 tūkst. darbo vietų atsisakymą. Manoma, kad maždaug tiek naujų darbo vietų galėtų sukurti sumažinti JAV ir ES prekybos barjerai, kaip skelbia Miuncheno ekonomikos tyrimų institutas.

Vokietija suinteresuota išlaikyti gerus santykius su JAV ne vien dėl ekonominių priežasčių. Ne paslaptis, kad ji pati gauna naudos iš JAV žvalgybos institucijų teikiamos informacijos, ypač susijusios su islamo teroristų tinklais, o pačioje šalyje net kalbama apie naują susitarimą su Amerikos žvalgybos tarnybomis dėl stipresnio bendradarbiavimo ateityje. Atrodo, kad vokiečiai nelinkę atsisakyti bendradarbiauti su JAV nei ekonomikos, nei žvalgybos srityje net jei tai ir pareikalautų paminti savo nacionalinės savigarbos principus. Tiesiog tokia kaina kol kas priimtina abiem pusėms.

Europa nusivylusi

Tačiau ne visi taip optimistiškai žiūri į sekimo skandalo padarinius Europos ir JAV santykiams. Anot Carnegie tarptautinės taikos palaikymo instituto ekspertės Judy Dempsey, šis duomenų rinkimo skandalas atspindi fundamentalius skirtumus, kaip abi pusės suvokia grėsmes, ir gali būti lemtingas žingsnis transatlantinės draugystės pabaigos link.

Po Antrojo pasaulinio karo JAV ir Europos šalių bendradarbiavimas buvo paremtas būtinybe ir retai kada buvo abejojama jo prasme. Šaltasis karas dar labiau sustiprino jausmą, kad vienintelė saugumo garantija Europai nuo komunizmo grėsmės yra JAV apsauga. Stebėtina gali pasirodyti tai, jog net ir žlugus sovietiniam blokui ir griuvus Berlyno sienai transatlantinė draugystė išliko beveik nepakitusi. Iki dabar.

Europiečių politinis ir emocinis palaikymas JAV, nors ir buvo gana didelis po 2001 m. rugsėjo 11-osios įvykių, pamažu ėmė nykti: JAV nesulaukė moralinio didžiosios dalies europiečių palaikymo kare su terorizmu, o dabartinis bepiločių lėktuvų („dronų“) naudojimas Pakistane europiečiams atrodo ne tik nemoralus, bet ir nelegalus. Negana to, Europą nuvylė ir Baracko Obamos vis dar neišpildyti pažadai uždaryti Gvantanamo kalinimo bazę. Tad abi pusės skirtingai suvokia jas supančias grėsmes. Ar šiomis aplinkybėmis galimas esminis susitarimas? J. Dempsey mano, kad ne. Anot jos, ES lyderių nuomonės dėl to, kurias grėsmes laikyti rimtomis, akivaizdžiai išsiskiria, todėl sunku kalbėti apie bendrą Europos ir JAV pasaulio suvokimą, kol pati Europa yra neapsisprendusi ir nusivylusi Amerika.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų