M. Garucko nuotr.

Satyra. Įvadas į nuodų abėcėlę

Satyra. Įvadas į nuodų abėcėlę

(H. Matulionytės pieš.)

Nuo finikiečių ir visų kitų paskenduolių laikų Europoje raidės buvo naudojamos garsams žymėti ir protingiems bei kvailiems dalykams aprašinėti: Trojos karui, Atlantidos drėkinimo kanalų sistemoms, lotofagų ir kitų apkiautėlių papročiams, Sokrato ištvirkavimams bei nusinuodijimui, bukolikoms, vergų kainų svyravimams, žodžiu, visokiems linksmiems reiškiniams, be kurių neįsivaizduojamas šiuolaikinis pasaulis. Raštas tarnavo visam kam, tik ne žmonėms gąsdinti.

Dvidešimtajame amžiuje iš kanapių išlindo visokie einšteinai ir visą per tūkstantmečius nusistovėjusią raidyno darną sujaukė kaip patalus viešnamyje. Atseit nuo dabar jau E lygu mc kvadratu. O ką tai reiškia? Atominė bomba. Didelis bum. Daug aukų ir nuostolių. Bet tas energetinis E – dar ne galas mūsų vargams. Nežinia kaip, nežinia kada atominis E mutavo į gastrokulinarinius nuodus ir visokius maisto priedus: nuo E001 iki E999. Duona kasdienė, ypač sausainiai, nūnai be saiko prifarširuoti visų šitų lėtai veikiančių nuodų ir ėdrumą skatinančių gliutomatų. Ką daryti? Nežinau. Aišku tiek, kad išeities nėra. Ekologija negrįžtamai darosi nebeekologiška. Mus nuodija mūsų pačių aplinka, draugai ir šiek tiek priešai. Kol visuotinė panika neatlėgo, skubu sudaryti vengtiniausių nuodų abėcėlę.

Asbestas. Pamatei įtartiną šiferį – maukis respiratorių ir lėtai slink nugara palei sieną nekeldamas oro sūkurių. Angliarūgštė. Jei tokio priedo gamybos metu pateko į gėrimą, visą butelio turinį tučtuojau supilkite į kriauklę, nes CO2 kenkia ozono sluoksnio priesluoksniui. Aspirinas. Vengtinas, nes skystina kraują, o gal ir smegenis. Analginas. Nevartokite, seniai uždraustas, jei ko nepainioju, kad įtartinas – tai tikrai; po to nesakykite, kad neperspėjau.

Anodija. Seniai tokios niekas nebegeria, žinokite, nebemadinga, nes baisiai smirdi. Absentas. Čekijoje neuždraustas, bet geriamas Lietuvoje, darykit kaip išmanot. Alkoholis. Skatina pasileidimą ir prapultį; šiukštu, negerkite. Bent jau iš ryto.

Barbitūratai. Jau vien nuo pavadinimo gali supykinti.

Cukrus. Baltoji mirtis. Nevalgykite jo, nes cukralige susirgsite.

Druska. Baltoji mirtis. Maistui nenaudotina. Keliams bei šaligatviams barstyti netinkama, nes griaužia šuniukų ir kitų mažųjų bestijų kanopėles.

E blogio esencijos (E nuo 001 iki 999 imtinai). Visa, kas XXI a. šėtoniška ir troliška. Jei jau nesugebate išvengti E priedų savo maiste, po ranka turėkite priešnuodžių: himalajiškų trauklapių, lenkiškos kreidos ar bent jau šventojo hipopotamo dantį.

Fritiūrinė. Nežinau, kas tai yra, bet, dėl šventos ramybės, išmeskite kuo greičiau prieš tai padaužę į sieną, kad jokiais būdais nebekenktų Visatos Darnai.

Garnyrai. Labai apgaulinga raciono detalė – visuomet tikrinkite, kad nebūtų labai riebūs ir persūdyti, kitaip dar pasigailėsite, bet gali būti per vėlu.

Himalajų druska. Tinkama maistui sūdyti, nes ne balta ir pasiutusiai brangi – 24 Lt už kg. Kaip tik dėl to ir nenuodinga.

Ipritas. Radę nedelsdami skambinkite 112. Neragaukite ir nesimėtykite juo.

Jodo preparatai. Kol kas nevartokite, šitos bjaurasties spėsime prisiragauti, kai kaimynėliai prie mūsų sienų prigargarins dvi atomines elektrines.

Krabų lazdelės. Tas pat, kas turkiški sausainiai, tik nedega.

Limonadas. Mažai ištirti chemikalai; šiuolaikiniam mokslui žinoma tik tiek, kad kai kurios rudųjų kolinių limonadų rūšys tinka unitazams blizginti. Per daug neužsieksperimentuokite.

Muilas. Sausina odą. Yra išrastas ir toks muilas, kuris nesausina, bet jis jau kaip ir nebe muilas, nors parduotuvėje sukrautas muilo skyriuje. Tokia painiava – kas čia prie ko – o juk praustis reikia kasdien. Galėtų Europos Sąjunga griežčiau spręsti šitą netvarką.

Narkotikai. Būtų didžiausias blogis, jei pasaulyje neegzistuotų visi tie E priedai.

O juk mėsą praleidome. Juk kaip tik mėsoje ir susikaupia daugiausia E blogio – dažiklių, ploviklių ir taukų. O kur dar visokie steroidai, bet apie tuos nuodus plačiau pakalbėsime, kai prieisime S raidę.

Pasaulio pabaiga. Jei negyvensime asketiškai pagal visus ajurvedos punktus, štai kas mūsų laukia – pasaulio pabaiga.

Queen. Toks vokalinis instrumentinis ansamblis, kuris nebegroja, nes vokalistas pasimirė.

Rapsai. Parodykite man rapsą be GMO. Jau geriau blynus kepti raketiniame kure nei aliejuje, išspaustame iš šitų genetinių frankenšteinų.

Steroidai. Blogai, labai blogai.

Tabakas. Būtų nekaltas augalas, jei neturėtų nikotino ir jo nedūmytų visokie kompleksuoti silpnavaliai. Nors gal čia per stipriai užlenkiau, nes kartais parūko ir visai kieti bičai. Ypač filmuose. Bet tik filmuose.

Ufonautai. Jei ne jie, tai kas iškuops mūsų šiukšlynus, kas išgabens visas atomines atliekas? Žinau, kad jiems nepriklauso kuopti, bet reikia kuo nors tikėti.

Vitaminai. Tai tokie nenaudingi žirniukai, kuriuos kasdien sveikiems piliečiams mėgina įbrukti vaistininkės, uošvės, mamytės, žmonelės ir kiti vaistų pramonės agentai.

W. Nėra tokios raidės, nes neekologiška tą pačią V rašyti du kartus iš eilės.

XXXXL. Drabužių dydis, kurį nešioja ekopriešai ir ekonevalos.

Yvas. Tokia apuokinių pelėdų rūšis, sparčiai išvykstanti dėl dezodorantų ir skalbimo miltelių ekspansijos į plačialapių miškus.

Zebrai. Tokie narsūs Afrikos padarai, kurie nenurims tol, kol mes nepaliausime begėdiškai teršti šio Pasaulio.

____________________

Šis straipsnis išspausdintas IQ žurnale, 2011 m. gegužės mėn. numeryje.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų