Rusijos ir Nyderlandų draugystės metai

Rusijos ir Nyderlandų draugystės metai

Pastarąją savaitę Rusijos ir Nyderlandų diplomatiniuose santykiuose tvyro įtampa. Spalio 5 d. Nyderlandų policija dėl vis dar neaiškių priežasčių sulaikė Rusijos diplomatą. Tokie diplomatinę teisę pažeidžiantys veiksmai sukėlė milžinišką šios šalies pasipiktinimą ir ji pareikalavo atsiprašyti.

Kiekvienais metais Rusijos vyriausybė pakviečia vieną dvi valstybes dalyvauti dvišaliuose draugystės metuose, t. y. skirti vienus metus socialiniams, kultūriniams ir ekonominiams ryšiams stiprinti bei bendradarbiauti. 2013 m. oficialiai paskelbti Rusijos ir Nyderlandų metais, kuriais numatyta daugybė kultūros renginių Amsterdame, Maskvoje ir kituose miestuose. Abi šalys gali džiaugtis ekonominiais ir kultūriniais santykiais, užsimezgusiais dar XVII a. Pabaigoje, kai caras Petras I pirmą kartą apsilankė Nyderlanduose. Jo vizitas davė pradžią abiem valstybėms naudingiems prekybos ryšiams bei įkvėpė Petrą I statyti Sankt Peterburgą.

Paradoksalu, kad šįmet abiejų valstybių diplomatiniuose santykiuose vyrauja ne itin šventiškos nuotaikos: pastarųjų dienų Rusijos diplomato Dmitrijaus Borodino areštas Hagoje bei praėjusį mėnesį įvykęs trisdešimties Nyderlandų „Greenpeace“ organizacijos aktyvistų sulaikymas Arktyje aptemdė bendradarbiauti siekiančių šalių santykius.

Atrodo, kad D. Borodino sulaikymas buvo ganėtinai spontaniškas žingsnis ir sukėlė nuostabą abiejų šalių aukščiausiems pareigūnams. Kol vyksta tyrimas, neaišku, kokia buvo tikroji sulaikymo priežastis, tačiau, pirminiais duomenimis, policija į D. Borodino namus buvo iškviesta dėl smurto šeimoje, kaip pranešė BBC.

Kaip rašo Maskvos spauda, diplomatas ne tik buvo sulaikytas ir kelioms valandoms uždarytas į areštinę kartu su dviem mažamečiais vaikais. Prieš sulaikydama, anot D. Borodino, policija prieš jį panaudojo smurtą vaikų akivaizdoje. Po šio incidento Rusijos diplomatas savo „Twitter“ paskyroje išreiškė meilę savo vaikams ir pasipiktinimą tokiais policininkų veiksmais. Komentuodamas įvykį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas piktinosi tokiais Nyderlandų pareigūnų veiksmais. „Tai, jog tokie dalykai vyksta Hagoje, mieste, kuriame įsikūręs Tarptautinis Teisingumo Teismas, tiesiog absurdiška“, – stebėjosi jis. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, šiuo metu dalyvaujantis APEC suvažiavime Indonezijoje, pareiškė laukiantis oficialaus atsiprašymo po to, kai formalus skundas buvo perduotas Nyderlandų vyriausybės atstovams. „Mes laukiame pasiaiškinimo, atsiprašymo bei atitinkamų sankcijų tiems, kas už tai atsakingi, – spaudos konferencijoje APEC susitikime sakė V. Putinas. – Tolimesni Rusijos veiksmai priklausys nuo to, kaip pasielgs už konfliktą atsakingi Nyderlandai.“ Trečiadienį, spalio 9 d., oficialų atsiprašymą dėl šių įvykių pateikė užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas ir pripažindo, kad tai buvo Vienos konvencijos, kuri reguliuoja diplomatinius šalių santykius, pažeidimas.
„Greenpeace“ ir „grupinis piratavimas“

Atsiprašymas dėl D. Borodino sulaikymo bent jau kol kas Rusiją tenkina, tačiau nesumažina įtampos abipusiuose santykiuose. Vos pasirodžius žiniasklaidoje pranešimams apie incidentą su D. Borodinu, Rusijos spaudoje atsirado nuomonių, kad diplomato areštas iš principo buvo Nyderlandų atsakas į praėjusį mėnesį įvykusį „Greenpeace“ aktyvistų sulaikymą Arkties vandenyse. Grupė aktyvistų iš Nyderlandų bei 17 kitų šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę, Prancūziją, Kanadą ir kt., buvo sulaikyti prie rusų bendrovei „Gazprom“ priklausančios naftos platformos Arkties vandenyne. Kaip ir visi iki tol vykę taikūs „Greenpeace“ protestai, šis buvo gerai suplanuotas, tačiau, net ir „Greenpeace“ samdomi advokatai, jau pripratę prie sufabrikuotų kaltinimų, nesitikėjo, kad visi 30 grupės narių bus apkaltinti piratavimu. „Greenpeace“ tarptautinis vyriausiasis vadovas Kumi Naidoo komentuodamas šį įvykį pareiškė, kad tokie kaltinimai yra kraštutiniai ir neproporcingi. Remiantis tarptautine jūros teise, jei tokie aktyvistų veiksmai vis dėlto būtų pripažinti piratavimu, jiems grėstų iki 15 metų kalėjimo.

Tačiau kaltinimai piratavimu – ne vienintelė staigmena, kurią Nyderlandams pateikė Maskva. Naujausiais duomenimis, Rusijos tyrėjai praneša, kad laive „Arctic Sunrise“, kuriuo plaukė „Greenpeace“ nariai, rasta narkotinių medžiagų – morfino ir aguonų galvučių, kaip praneša britų dienraštis „The Guardian“. Vladimiras Markinas, Rusijos tyrimų komiteto atstovas spaudai, paskelbė, kad nemažai daliai aktyvistų kaltinimai bus koreguojami, atsižvelgiant į naujausius tyrimo duomenis. Tad šioje byloje galutinis taškas bus padėtas dar negreitai.
Kas toliau?

2013 m. nebuvo ir nebus ramūs Rusijos ir Nyderlandų santykiuose. Tuo labiau kad įtampa tarp šalių tvyrojo dar gerokai prieš „Greenpeace“ incidentą. Galima prisiminti sausį įvykusią Rusijos disidento Aleksandro Dolmatovo savižudybę Nyderlandų deportacijos centre, į kurį jis buvo per klaidą atvežtas imigracijos tarnybų. Balandį Amsterdamo meras Eberhardas van der Laanas atsisakė susitikti su V. Putinu, kai šis lankėsi Nyderlanduose, dėl pastarojo vykdomos antihomoseksualų politikos savo šalyje. Rugpjūtį olandų homoseksualų aktyvistai surengė protestą prieš Rusijos valstybinio dramos teatro muzikantų ir šokėjų koncertą dėl įstatymo Rusijoje, ginančio nepilnamečius nuo homoseksualų „propagandos“.

Atrodo, kad 2013-ieji, paskelbti visapusiško bendradarbiavimo ir draugystės metais, šioms dviem itin skirtingas vertybes išpažįstančioms šalims buvo gerokai per anksti. Dabar belieka laukti atomazgos „Greenpeace“ byloje ir tikėtis, kad lapkritį, kai planuojamas vizitas į Rusiją, naujasis Nyderlandų karalius Vilhelmas Aleksandras ras bendrą kalbą su V. Putinu.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų