Rinkimai Švedijoje: kairieji sugrįžta

Rinkimai Švedijoje: kairieji sugrįžta

Po aštuonerių metų pertraukos Švedijos vairą vėl perims socialdemokratai. Tai gali lemti ne tik grįžimą prie didesnio socialinio solidarumo, bet ir nuosaikesnę užsienio politiką Rusijos atžvilgiu.

Aštuonerius metus valdžioje išbuvusi centro dešinioji koalicija (nuosaikieji, Centro partija, Liberalų liaudies partija ir krikščionys demokratai) sekmadienį vykusiuose rinkimuose patyrė pralaimėjimą, surinkusi 39,3 proc. balsų. Po tokių rezultatų dabartinis premjeras ir Nuosaikiųjų partijos lyderis Fredrikas Reinfeldtas paskelbė apie atsistatydinimą.

Rinkimus laimėjo socialdemokratai, surinkę 31 proc. balsų, o jų vadovaujama raudonųjų–žaliųjų kairioji koalicija iš viso gavo 43,6 proc. balsų. Vis dėlto norėdami sudaryti vyriausybę žalieji ir socialdemokratai turės bendradarbiauti su dar bent dviejomis partijomis. Socialdemokratų lyderis Stefanas Lofvenas, kalbėdamas apie būsimą koaliciją, žada apsvarstyti įvairius variantus, tačiau yra tvirtai pareiškęs, jog į busimąją vyriausybę tikrai nepriims radikalios ir ksenofobinėmis pozicijomis pagarsėjusios Švedijos demokratijos partijos.

Pastarosios sėkmė tapo bene didžiausia rinkimų staigmena. Gavę beveik 12,9 proc. balsų Švedijos demokratai užėmė trečią vietą. Labiausiai prieš imigrantus nusiteikusi partija sulaukė dvigubai didesnio rinkėjų palaikymo nei praėjusiuose rinkimuose.

Švedija sulaukia daugiau prašymų suteikti prieglobstį nei bet kuri kita Europos valstybė. Be to, neseniai priimtas sprendimas suteikti nuolatinę gyvenamąją vietą visiems Sirijos karo pabėgėliams. Tokiai imigracijos politikai aktyviai besipriešinanti Švedijos demokratų partija atvirai pasisako prieš kultūrų maišymąsi ir dėl savo aštrių pasisakymų yra nuolat lydima rasistinių skandalų.

Pokyčiai politikoje

F. Reinfeldto vyriausybė šalį valdė ekonominės krizės metu: vykdė į rinką orientuotas reformas ir mažino mokesčius, privatizavo nemažai valstybinių įmonių. Palyginus su kitomis Europos valstybėmis, Švedija krizę išgyveno be didesnių sunkumų. Tačiau pastebima, jog pastaruoju metu ėmė sparčiai didėti atotrūkis tarp turtingiausių ir skurdžiausių gyventojų, o į tai švedai reaguoja itin jautriai.

Socialdemokratų dėmesys labiausiai krypsta į darbo rinkos problemas – šalies nedarbo lygis yra vienas didžiausių tarp Skandinavijos šalių ir siekia apie 8 proc. Socialdemokratai žada padidinti mokesčius verslui, kurie buvo sumažinti valdant dešiniesiems, skirti daugiau lėšų švietimui, darbo vietų kūrimui ir socialinėms išmokoms.

Reformų sėkmė smarkiai priklausys nuo to, ar socialdemokratams pavyks suburti stiprią koaliciją. Žvelgiant į rezultatus panašu, jog laimėtojai turės leistis į kompromisus ir į koaliciją priimti dešiniuosius. Vis dėlto neatmetama, kad gali būti formuojama ir mažumos vyriausybė. Tokiu atveju socialdemokratams gali būti itin sudėtinga įgyvendinti visus savo pažadus.

Po dešiniųjų partijų pralaimėjimo parlamento rinkimuose gali keistis ir Švedijos užsienio politikos kryptis. Dabartinis užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas buvo vienas ryškiausių ES politikų, aiškiai pasisakantis už būtinybę stabdyti Rusijos agresiją ir remiantis Ukrainos integraciją su ES. Švedija su Lenkija buvo laikomos stipriausiu šios politinės pozicijos duetu ES. Kuomet C. Bildtas užleis Švedijos diplomatijos vadovo postą kairiesiems, galima laukti gerokai nuosaikesnės Švedijos užsienio politikos Rusijos atžvilgiu.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų