REKLAMA. „Startup.lt“: iš Lietuvos į pasaulio rinkas

REKLAMA. „Startup.lt“: iš Lietuvos į pasaulio rinkas

Verslių lietuvių idėjos gali nustebinti ne tik Europą, bet ir pasaulį. Tai geriau nei kas kitas žino Ignas Kamantauskas, dirbęs su rizikos kapitalo fondu „Practica Seed Capital“, finansuojamu Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis. Verslo akceleratorius „Startup.lt“ padeda jauniems Lietuvos verslininkams susipažinti su verslo subtilybėmis, suprasti, ko reikia investuotojams, kad gera idėja virstų dar geresniu verslu.

Investicijos – ne visiems

Nors dėl investicijų į verslo akceleratorių kreipiasi daug jaunųjų verslininkų, vos vienas kitas demonstruoja sėkmingam verslui būtiną nusiteikimą bei norą dirbti. Dėl šios priežasties „Startup.lt“ vykdo griežtą pretendentų gauti finansinę paramą atranką.

„Mus domina žmonės, kurie vystys savo idėją. Norime žinoti jų matymą, viziją, ambicijas, gebėjimą rasti išeitį ir įkvėpti kitus prisijungti“, – apie pirmąjį iš trijų esminių atrankos etapų pasakoja I. Kamantauskas.

Antrajame etape koncentruojamasi į paties produkto ir galimos jo vietos rinkoje analizę. „Mus domina produktai, kurie bus įdomūs daugybei vartotojų visame pasaulyje“, – apie atrankos metu vykdomus tyrimus toliau pasakoja I. Kamantauskas. Anot jo, „Startup.lt“ komanda visuomet atsižvelgia į verslo idėjos autorių nuoširdumą, klaidų pripažinimą, siekį tobulėti ir tobulinti savo produktą. „Nuoširdumas kuriant verslą – labai svarbus“, – pabrėžia su išskirtines idėjas Lietuvai ir pasauliui pateikusiais verslininkais dirbęs I. Kamantauskas.

Paskutiniame atrankos etape dėmesys skiriamas galimiems produkto ar paslaugos vartotojams. Finansavimą siekiančių gauti verslininkų prašoma paaiškinti, kodėl, jų manymu, Lietuvos ir užsienio vartotojas turėtų rinktis būtent jo, o ne konkurento teikiamas paslaugas. „Siekiama investuoti į produktus, kurie populiarumo sulauktų ne tik Lietuvoje“, – teigia buvęs „Startup.lt“ generalinis direktorius.

Su atrankos kriterijus atitikusiais idėjų autoriais prasideda pastangų ir laiko reikalaujantis darbas. Įmonėms siekiama parodyti, ką su projektais galima nuveikti ir kaip pritraukti dar daugiau investicijų. Dėmesys skiriamas ir tolesnei verslo strategijai kurti, nes, pasak I. Kamantausko, iš investicijas gavusių verslininkų dažnai laukiama greitų rezultatų.

Sėkmės istorijų reikia palaukti

I. Kamantausko teigimu, lietuviai vis dar nenoriai semiasi patirties iš kitų šalių ir Lietuvos verslininkų praktikos, o tai užkerta kelią sėkmingai žinių sklaidai. „Mums vis dar trūksta žinių, kaip kurti greitai augančius verslus. Vis dar nedaug lietuvių dirba užsienio kompanijose, augančiose pasauliniu mastu. Kuo daugiau bus tokių specialistų, kuo daugiau jų kviesimės į Lietuvą, tuo daugiau ir greičiau išmoksime patys. Žinių perdavimas – svarbi sėkmingo projekto dalis“, – pasakoja buvęs „Startup.lt“ generalinis direktorius.

Pasak nemažai sėkmingų verslininkų išugdžiusio I. Kamantausko ir jo komandos, siekiant geriausio rezultato dažnai tenka ne tik įsiklausyti į kitų patirtis, bet ir nesitikėti akimirksniu pasiekiamo rezultato. „Practica Seed Capital“ paramą gavusiam portalui „Manodrabužiai.lt“ akivaizdiems rezultatams pasiekti prireikė net trejų metų, projektų „TransferGo“ bei „CGTrader“ įgyvendinimas taip pat užtruko, tačiau šiandien šios įmonės ne tik privilioja į užsienį išvykusius tautiečius, bet ir kuria naujas darbo vietas užsieniečiams. Anot I. Kamantausko, nereikia manyti, kad investuojamas kapitalas duos labai greitų rezultatų, ypač kai finansavimas gaunamas turint tik pradinę idėją.

„Practica Seed Capital“ sąskaitoje – ir daugiau išskirtinių idėjų, virtusių pelningais verslais: „Trafi“, Lietuvoje žinomi kaip „maršrutai.lt“, veikia Brazilijoje ir Turkijoje, „Yplan“ – Niujorke ir Londone, „Kurgyvenu.lt“ – Berlyne ir Londone, veiklą žada pradėti ir JAV.

Jauna rizikos kapitalo rinka

„Practica Seed Capital“ yra vienas iš penkių rizikos kapitalo fondų, atsiradusių Ūkio, Finansų ministerijoms ir Europos investicijų fondui (EIF) pasirašius finansavimo sutartį ir įkūrus ES lėšomis finansuojamą JEREMIE kontroliuojantįjį fondą. 2007–2013 m. „Practica Seed Capital“ suaktyvinta rizikos kapitalo rinka, tinkamas ES ir privačių lėšų panaudojimas padėjo jauniems Lietuvos verslininkams įsiveržti į rizikos kapitalo rinką ir užimti verslo lyderių pozicijas didžiausiose Europos ir pasaulio valstybėse.

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų