(BNS nuotr.)

R. Lazutka: Ateityje pensijų anuitetus galėtų mokėti „Sodra“

R. Lazutka: Ateityje pensijų anuitetus galėtų mokėti „Sodra“

Pensijų anuitetus ateityje galėtų mokėti „Sodra“, sako socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas Romas Lazutka .

„Anuitetus (dabar – BNS) turi mokėti gyvybės bendrovės. Tai gana brangi paslauga. Rinka neišvystyta, neišplėtota. Jeigu yra konkurencija, tai ji kainuoja tiesiog reklamos išlaidas, tai žinoma sumažina anuitetų dydį. Kita vertus anuitetams lėšos paprastai investuojamos labai saugiai, jos negali uždirbti didelės grąžos, todėl atsižvelgiant į tai, kad rinka nėra išplėtota būtų prasminga galvoti apie „Sodros“ įpareigojimą mokėti anuitetus“, — pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje svarstė R.Lazutka.

R.Lazutka taip pat pabrėžė būtinumą nuo bankrotų apsaugoti draudimo įmones, išmokančias anuitetus. Antros pakopos pensijų fonduose pensijų kaupimo stadijoje lėšos yra apsaugotos nuo valdymo įmonių bankrotų, į jas negali būti nukreiptas lėšų išieškojimas — kreditorių pretenzijos.

Anot jo, reformuojant pensijų kaupimo sistemą planuojama „išgryninti“ antros pakopos dalyvius, joje paliekant tik tuos, kurie papildomai skiria ir savo asmenines lėšas, todėl apie privačių pensijų fondų naikinimą nekalbama.

„Nėra jokių svarstymų apie privačių pensijų fondų uždarymą, privatizavimą. Tai ne, privatūs pensijų fondai yra gerai, bet tik tiems, kurie yra pajėgūs susikaupti“, — teigė R.Lazutka.

Jo žiniomis, anuitetą kol kas yra įsigiję tik apie 300 Lietuvos gyventojų.

„Tiktai tiek pajėgė per 12 metų sukaupti antroje pakopoje lėšų, kad būtų pakankama pirkti anuitetui“, — sakė R.Lazutka.

Pasak jo, dar apie 50 tūkst žmonių gavo vienkartines išmokas, todėl, kad sulaukė pensijinio amžiaus arba jie mirė ir lėšas paveldėjo. Vidutinės išmokos dydis — apie 1000 eurų.

„Tai yra juokingi pinigai. Tie žmonės, kurie kaupia tik 2 procentiniu punktus, jų yra apie 400 tūkst., tai didžiulis žmonių skaičius ir vėl akivaizdu, kad jie sukaups labai mažai  — ko kas jų sąskaitose yra apie porą tūkstančių eurų vidutiniškai. Tai labai maži pinigai, nors kaupimo sistema veikia 13-us metus. Su jais kažką reikia daryti“, — teigė R.Lazutka.

R.Lazutka mano, kad geriausias kelias būtų grįžti jiems į socialinį draudimą su savo pinigais – būtų galima anuliuoti jų dalyvavimą antroje pakopoje.

„Jie gautų iš „Sodros“ nesumažintas pensijas,“ — teigė R.Lazutka.

R.Lazutkos teigimu, apie 400 tūkst. šalies gyventojų pensijoms kaupia antros pakopos fonduose pagal formulę 2+2+2 — į privačius pensijų fondus 2 proc. pervedami iš „Sodros“ bei dar po 2 proc. perveda pats gyventojas ir tada valstybė jam perveda dar tiek pat. Dar 400 tūkst. šalies yra pasyvių sutarčių — emigrantų, bedarbių ar dėl kitų priežasčių pasitraukusių iš darbo rinkos gyventojų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų