Prioritetai žemdirbystei

Prioritetai žemdirbystei

Kaip savo kultūros ir meno projektams atsiriekti pinigų iš valstybės biudžeto? Yra įvairių būdų, tačiau kai kurie jų leidžia apsukriai įgyti pranašumą prieš kitus ištiestos rankos savininkus ir tikėtis didesnės sėk­mės. Tiesa, su sveiku protu kartais jie prasilenkia.

Štai, pavyzdžiui, yra toks dalykas kaip finansavimo skirstymo prioritetai. Dažnai jais tampa žymūs asmenys, istorinės sukaktys ar tam tikros visuomenės grupės, kurioms siūloma skirti daugiau dėmesio. Minint Vardenio Pavardenio metus galima tikėtis paramos iš esmės bet kokiam su juo susijusiam projektui. Prioritetai nėra blogas dalykas. Prasčiau, kai prie jų dirbtinai pritempiami įvairaus plauko ir meninio lygio projektai. Kartais net gaila asmenybių, ant kurių istorinių vardų laikosi pamatinė Lietuvos kultūra, pamačius, kokių menkaverčių projektų rengėjai pasinaudojo jų atminimu.

Gaila ne tik asmenybių, bet ir atskirų šalies vietovių. 2015-ieji Seimo paskelbti etnografinių Lietuvos regionų metais. Kiek šiai progai skirtų kokybiškų renginių teko dalyvauti, palieku vidiniam monitoringui. Tačiau kad ir kiek domėjausi proginius metus lydinčiu veiksmų planu, neradau atsakymo, kodėl iš esmės būtent šiemet reikia kalbėti apie etnografinių regionų svarbą, ką ir kokiomis konkrečiomis priemonėmis siekiame būtent dabar įtvirtinti, galų gale, kuo grįstos vis eskaluojamos grėsmės savitumui baimės.

Tiesa, nardant po etnografinių regionų metų aprašą pavyko surasti informacijos, kuo iš esmės unikalūs ir saviti skirtingi regionai. Derlingose žemėse įsikūrę suvalkiečiai, pasirodo, garsėja ne tik didžiulėmis sodybomis, bet ir vis dar per Kalėdas gyva „šyvio šokdinimo“ tradicija. Kalėdas gimtojoje Suvalkijoje kasmet švenčiu daugiau nei 30 metų, bet nei man, nei kitiems prie šventinio stalo susirenkantiems artimiesiems tokia tradicija negirdėta. Ar šis trūkumas reiškia sužalotą mano tapatybę? Vargu. Perdėtai romantizuoti ir siekti suaktualinti praeitį yra toks pat kraštutinumas, kaip ir visomis išgalėmis nuo jos suktis.

Artimoje ateityje gręžtis nuo etnografinės patetikos gali būti dar sunkiau. Šešioliktus metus trunkantys debatai dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo artėja prie visai logiškos, tačiau ir pribloškiančios pabaigos. Vyriausybės sudaryta darbo grupė jau iki liepos turi pateikti veiksmų planą, kaip ketinama sutvarkyti šią miesto erdvę. Naujienų tarnybai BNS kultūros ministras Šarūnas Birutis teigė, kad naujoji koncepcija bus gerokai pigesnė už ankstesnius planus. Tuo nesunku patikėti: aikštėje ketinama supilti kalnelius iš žemių, suvežtų iš skirtingų Lietuvos regionų.

Žemėmis gresia užpilti ir pastangas įveikti savyje gajų agrarinės savimonės fenomeną, ir Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko architektūros projektą „Ramybė“.

 

Dar kartą prisimenant, kam politine valia skirti šie metai, tampa visai tikėtina, kad Lukiškių aikštėje iš tikrųjų išdygs regionus simbolizuojantys kalneliai. Tad gresia žemėmis užpilti ir pastangas įveikti savyje gajų agrarinės savimonės fenomeną, ir Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rolando Paleko architektūros projektą „Ramybė“. Jis dar 2013 m. tapo Lukiškių aikštės sutvarkymo konkurso laimėtoju. Pernai duodamas interviu žurnalui „Intelligent Life“ architektas kalbėjo apie būtinybę įamžinti laisvės kovų atminimo idėją ir pagaliau priimti politinį sprendimą, įgyvendinti projektą arba ne. Galbūt aukščiausius kultūrinio lauko asmenis privertė apsigalvoti darbų sąmata. Bet kažin ar 2013 m., renkant konkurso laureatą, Lietuva gyveno kur kas geriau nei dabar. Juolab kad ir rengti tokius konkursus nepigu. Bet trumparegiškumas ir politinės valios stoka kainuoja daugiausia – ir laiko, ir pinigų, ir reputacijos. Tegu kai kam ir atrodo, kad ramiau gyventi mieste su Lukiškių aikšte be „Ramybės“.

Tai, kad puoselėti savo kultūrą įmanoma neuždusinant jos baimėmis ir dirbtinai formuojamomis progomis, įrodo toks festivalis kaip „Skamba skamba kankliai“. Nors jo pavadinimas gal kiek ir atbaido ciniškos paauglystės naštą velkančius jaunuolius, šis renginys tapo laukiamu pavyzdžiu, kaip save ir savo šaknis galima reprezentuoti neužsidarant, neapsitveriant sienomis ir neužsiverčiant žemėmis. Todėl čia šalia šoka Turkijos dervišai ir dainuoja balsingos dzūkės, greta pasirodymą rengia Vakarų Afrikos būgnų mokykla ir žemaičių folkloro kolektyvas. O grėsmės tautinei tapatybei, paradoksalu, ima ir atsitraukia.

Garsiai ištrimituotos pastangos puoselėti etnografinius regio­nus nėra savaime vertingas dalykas.  Kaip ir įkaušusio žmogelio plėšiama užstalės daina nėra folklorinė vertybė, o vežimo ratais ir plūgais apkarstyta pakelės užeiga nėra etnografijos muziejus. Kelias į išliekamumą prasideda nuoširdžiai sau atsakius į klausimus, ką ir kodėl puoselėjame.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų