Pigi svaja

Pigi svaja

Naftos pinigai vilioja prekybininkus įsikurti Mažeikiuose. Tačiau iš „Orlen Lietuvos“ tekančios atlyginimų upės, ko gero, niekada neužsuka į miesto centrą.

„Pažiūrėkit, kiek pas mus prekybos centrų“, – taip į klausimą apie vietos gyventojų perkamąją galią atsakė ne vienas kalbintas mažeikietis.

Iš tiesų, į miestą koją įkėlė visi keturi didieji prekybos tinklai. „Maxima“ turi keturias parduotuves, „Norfa“ – tris, „Iki“ – dvi, „Rimi“ – vieną. Su nacionalinės lygos žaidėjais grumiasi regioninis prekybos tinklas. Mažeikiuose įkurta, o vėliau į aplinkinius rajonus išsiplėtusi „Grūstė“ čia turi 10 parduotuvių.

Priežastis, kodėl kiek daugiau nei 36 tūkst. gyventojų turintis miestas taip traukia prekybininkus, yra „Orlen Lietuva“. Tiksliau, bendrovės mokami atlyginimai. Maždaug 1400 darbuotojų gauna didesnes nei rajono vidurkis algas.

Dėl naftos perdirbimo įmonės Mažeikiai atlyginimų statistikoje nusileidžia vos penkiems miestams: Vilniui, Klaipėdai, Visaginui, Jonavai ir Kaunui. Iš šio penketo trys yra didmiesčiai. Visagino statistiką į viršų kelia Ignalinos atominė elektrinė, Jonavos – „Achema“.

Antrą šių metų ketvirtį vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių Mažeikiuose siekė 2303 litus. Šalies vidurkis – 2356 litai. Tad uždirbdami daugiau nei daugumos kitų rajonų gyventojai, mažeikiečiai ir pinigines plačiau atveria. Bet atrodo, kad jie vietos parduotuvėse įsigyja tik maisto ir kitų būtiniausių prekių.

Centrinė gatvė, nors ir naujai sutvarkyta, nepanaši į vietą, kur galėtų apsipirkti pasiturintys miestiečiai. Čia kelių šimtų metrų ruože dėl klien­tų dėmesio konkuruoja „Pigi svaja“ ir dar keturios dėvėtų drabužių parduotuvės. Viena įsikūrusi po vienu geresnių miesto restoranų. Virš šio – vienas geresnių viešbučių.

Šalia – kitas kontrastas. Toje pačioje gatvėje stūkso trijų didžiųjų Lietuvos komercinių bankų skyriai, tarsi patvirtinantys, kad kai kurie žmonės čia vis dėlto turi pinigų.

Kažkada mažeikiečiai tikėjosi, kad išgyvens maitindami bei rengdami naftos perdirbimo įmonės darbuotojus. Bet šie geresnių drabužių įsigyti mieliau traukia į Šiaulius, kuriuose tiek prekybos centrų, kad užtenka ir kaimynams. Už 80 kilometrų esantis miestas automobiliu pasiekiamas kiek daugiau nei per valandą. Neturintys nuosavo transporto ir norintys šio to daugiau nei dėvėtų drabužių, į Šiaulius gali nuvykti traukiniu – užtruks tiek pat, kiek ir automobiliu.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų