„Perkrovimo“ režimas

„Perkrovimo“ režimas

Vienintelis vilties spindulys – Ramūnas Navardauskas, bet Lietuvos dviračių sportas į ateitį žvelgia pro puspilnę stiklinę

Jei broliai Wachowskiai prieš daugelį metų „perkrovė“ „Matricą“, kodėl to neįmanoma padaryti bet kurioje gyvenimo srityje? Rugsėjį vykęs pasaulio dviračių plento čempionatas lietuviams atnešė gerų emocijų per vyrų grupines lenktynes, bet moterų ir moterų jaunių pasirodymai nuvylė, o R. Navardausko bei Ignato Konovalovo pamainos tarp 18-mečių nė su žiburiu nerasi.

Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) atstovai ir treneriai pripažįsta, kad padėtis ne pati geriausia, tačiau jie kuria vizijas, kaip susigrąžinti pasaulio dėmesį. Tokį, kokiu šalis džiaugėsi amžių sandūroje, kai pergales ir medalius iš čempionatų ir aukščiausios klasės lenktynių vežė Edita Pučinskaitė, Diana Žiliūtė, dvynės Rasa ir Jolanta Polikevičiūtės, Raimondas Rumšas.

Būtina kontinentinė komanda

Rugsėjį Ponferadoje (Ispanija) vykusiose planetos pirmenybėse Lietuvos rinktinės rezultatai nebuvo stulbinantys. Mūsų moterys ir jaunės rikiavosi ket­virtajame, penktajame ir šeštajame dešimtukuose, o LDSF net nesurado pakankamai pajėgių sportininkų, kuriuos vertėtų siųsti į vaikinų jaunių ir jaunimo (iki 23 metų) rungtynes.

Blankias rinktinės nuotaikas praskaidrino tik paskutinė planetos čempionato diena. Vyrų grupinėse lenktynėse net 10 ratų lyderių gretose laikėsi Žydrūnas Savickas, o R. Navardauskas užėmė solidžią 15­ vietą. Ši pozicija Lietuvai užtikrino mažiausiai dvi vietas Rio de Žaneiro olimpiados vyrų grupinėse lenktynėse.

„Ž. Savickas labai norėjo baigti grupines lenktynes, bet po to kartu nusprendėme, kad ir jam, ir mūsų rėmėjams bus smagiau, jei jis važiuos priekyje. Nežinau, ar daug kas pastebėjo, bet Žydrūnas stengėsi kiekvieną ratą užbaigti pirmas, kad lentelėse būtų jo pavardė ir Lietuvos vėliava, – čempionatą prisiminė LDSF prezidentas Žydrūnas Stankevičius. – Ramūnas mūsų nenuvylė. Aišku, visada galima tikėtis daugiau, bet esant tokiai konkurencijai finišuoti penkioliktam yra puiku.“

Pinigų sportininkėms parengti nėra, o kai nėra rezultatų, neskiriamas ir papildomas finansavimas.

Pasaulio pirmenybės išryškino vieną šalies dviračių sporto bėdą. 18–23 metų vaikinų grupėse Lietuva neturėjo ką nuvežti į Ponferadą. Tai reiškia, kad ateityje, pasitraukus R. Navardauskui, I. Konovalovui ir kitiems dabartiniams vyrų rinktinės lyderiams, gali atsirasti didžiulė spraga.

„Mes neturime ką pasiūlyti vaikinams ir merginoms, kurie baigia mokyklą ir renkasi gyvenimo kelią. Žiūrint į ateitį, būtina sukurti kontinentinę dviratininkų komandą, kurioje galėtų važiuoti jaunimas ir karjerą baigiantys mūsų vyresni sportininkai. Bet tam reikėtų bent milijono litų“, – pabrėžė LDSF techninis direktorius Karolis Einikis.

Pagal pajėgumą dviračių sporto komandos skirstomos į tris lygius, o kontinentinės yra žemiausias iš jų. Bet ir čia reikia didelių finansinių investicijų. Tiesa, kaimynai latviai pinigų suranda. Šioje šalyje jau kurį laiką veikia dvi kontinentinės komandos – „Alpha Baltic-UnityMarathons.com“ ir „Rie­tumu-Delfin“, kuriai atstovauja lietuvis Edgaras Kovaliovas.

LDSF metinis biudžetas šiuo metu vos viršija 0,5 mln. litų, todėl pinigai išlieka didžiausia bėda. Būtent užsuktas pinigų čiaupas tapo ir Lietuvos moterų rinktinės nuopuolio priežastimi.

Kur medaliai?

Tūkstantmečių sandūroje Lietuvos mo­terų dviračių rinktinė buvo ta jėga, kurios bijojo ir kurią gerbė visos varžovės. Turbūt aukščiausias lietuvių pergalių taškas pasiektas 2001 m., kai R. Polikevičiūtė tapo grupinių lenktynių pasaulio čempio­ne, E. Pučinskaitė – vicečempione.

Ilgainiui ši karta pasitraukė, naujų lyderių neatsirado. Daug žadanti Modesta Vžesniauskaitė paliko dviračių sportą, o pajėgi jaunesnės kartos atstovė Rasa Leleivytė prieš pat 2012-ųjų Londono olimpiadą buvo diskvalifikuota už dopingo vartojimą.

Ponferadoje startavusios Daiva Tuš­laitė ir Katažina Sosna kalnų nenuvertė. Grupinių lenktynių nebaigė, o asmeninėse taip pat liko toli nuo lyderių, nors K. Sosnai kai kurie ekspertai žadėjo net vietą dvidešimtuke.

Ilgametis moterų rinktinės treneris Valerijus Konovalovas vardija kelias tokių suprastėjusių rezultatų priežastis. Viena jų – lyderių laukimas. Kitų metų pradžioje, pasibaigus diskvalifikacijos laikui, ant balno grįš R. Leleivytė, o peties traumą jau bus išsigydžiusi kita pajėgi dviratininkė Inga Čilvinaitė. Anot V. Konovalovo, vien šių sportininkių talentas gali leisti tikėtis iškovoti dvi vietas Rio de Žaneiro žaidynėse.

Lieka kitas aspektas – pinigai. „Anksčiau vien moterų rinktinei buvo skiriama 300–500 tūkst., o šiemet viskam turėjome 35 tūkst. litų. Už tuos pinigus reikia ir techniką nupirkti, ir šaltuoju metu stovyklauti, ir dalyvauti varžybose. Geriausios pasaulio dviratininkės per metus turi 80–90 startų, mes sukrapštome vos 15. Stebuklų nebūna, plienas grūdinasi varžybose. Esame aklavietėje. Pinigų sportininkėms parengti nėra, o kai nėra rezultatų, neskiriamas ir papildomas finansavimas“, – skėsčiojo rankomis rinktinės treneris.

Jis nuogąstauja, kad dėl tokios padėties bus prarastos ir potencialiai talentingos jaunos sportininkės, pavyzdžiui, pasaulio jaunių čempionate jau sužibėjusios Ema Manikaitė ir Žavinta Titenytė.

Horizontas šviesėja

Nuo 2013 m. pradžios LDSF prezidento pareigas einantis Ž. Stankevičius pripažino, kad kol kas nežinoma, kaip toliau plėtoti dviračių sportą. „Ta vizija atsiras. Turime daug idėjų ir esame visiškai atviri. Bet koks entuziastas gali ateiti į federaciją ir teikti pasiūlymus, o mes į tai atsižvelgiame. Labai džiugina, kad Lietuvoje atsiranda dviračių kultūra. Dabar yra bėgimo bumas, bet pamažu žmonės persėda ant dviračių. Manau, kad mums reikia sekti Danijos, Nyderlandų, Švedijos tradicijomis“, – apie ateitį kalbėjo pašnekovas.

LDSF šiemet pagaliau suderino visų šalyje vykstančių lenktynių – profesionalų, mėgėjų, kalnų dviračių varžybų – kalendorių. Daugėja dviračių maratonų ir jų dalyvių. Tačiau esminė LDSF užduotis – rėmėjus nuo masinių renginių nukreipti į profesionalų sportą.

„Dviračiai yra viena iš penkių populiariausių sporto šakų pasaulyje. Pernai pirmą kartą istorijoje ES dviračių parduota daugiau nei automobilių. Toks susidomėjimas džiugina, žmonių dėmesį turime. Dabar reikia tai paversti realia nauda profesionalų sportui, atgaivinti turimas tradicijas“, – pabrėžė Ž. Stankevičius.

„Matricą“ broliai Wachowskiai „perkrovė“ per ketverius metus. Šalies dviračių sportui taip pat reikės atsidavimo ir kantrybės.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų