Patiltės netikėtumas

Patiltės netikėtumas

Geriau nesugalvosi. Tokie atsitiktiniai nuotykiai kaip pietūs patiltėje, kur Žemaičių plentas kerta Nevėžio upę, senąją lietuvių ir žemaičių sieną, yra verti prisiminimų senatvėje. Pakrantės lankoje ne arklys ganėsi ir ne Simono Stanevičiaus meška, bet dvi merginos lengvomis palaidinėmis ant pečių vaikštinėdamos stebėjosi mūsų atradimais. Ilgus dešimtmečius dunksojęs apleistas greičiausiai rusų pastatytas tilto sargybinių namas tapo ištaigingu, puikios architektūros restoranu ir konferencijų bei pramogų vieta, pasivadinusia „Siesta“.

Aikštelėje vėso mano mašinos variklis, o nuo linksmų bendrakeleivių akių perkaitusios smegenys prašėsi peno ir sublimacijos. Kai trise atvertėme valgiaraščius, pasijutau geriau nei prie vairo. Atėjo laikai, kai merginos jautriai susikaupia, prabilus restoranų eksperto balsu. Man irgi tai atrodo erotiškiau, nei žaisti automobiliais ir cypinti jų ratus ant šlapio asfalto. Susilaikiau to neatskleidęs bendrakeleivėms, kurių viena buvo rudaplaukė, airiškų strazdanų paberta nosimi ir makiažo nemačiusiomis šviesiai mėlynomis prasmės ieškančiomis keturiasdešimtmetėmis akimis. Ką radome vieni kituose ir valgiaraštyje? Pirmą klausimo dalį paliksiu skaitytojo nuovokai, o štai šefo pastangos vertos rimto tyrimo.

„Siestos“ valgiai patiltėn atrodė atkeliavę iš geriausio miestietiško restorano arba dvaro virtuvės. Rudas Žemaitkiemio dvaro sodybon kreipiantis ženklas stiprino misterijos jausmą, lyg kokie stebuklingai išlikę lietuvių aristokratai būtų savo pramogai sukūrę restoraną ten, kur niekas nieko gero nesitiki. Šiandien patiltės banditai buvo tik mano mintys. Pradžioje mažos šviežios bandelės su sezamais, aitriosiomis paprikomis ir žaliu sviestu (2 litai) – laukiniam jauduliui apraminti. Nuo 7 iki 15 litų kainuojantys užkandžiai: vištienos paštetas, pomidorų ir bazilikų brusketa su karamelizuotais raudonaisiais svogūnais, burokėlių karpačas su ožkų sūrio putėsiais ir apelsinų padažu, karališkosios krevetės su azijietiškais makaronais ar žemoje temperatūroje kepta lašiša su krienų putėsiais. Kodėl burokėliai vadinasi karpaču, negaliu pasakyti, bet užtikrinu, kad buvo ir gražu, ir šviežia – akimirksniu paruošta ir labai nauja.

Atsargiai ragaudamas iš kaimynės lėkštės lašišą su krienų putėsiu, jau neabejojau gomurio sėkme. Keliuose patiekaluose skirtingi putėsiai buvo ir dekoratyvu, ir labai švelnino skonį. Erdvioje lėkštės baltumoje burokėliai rodėsi it gražus paveikslas, bet mes su maloniu gailesčiu jį sunaikinome.

Trys trintos sriubos, bet tik aš pasirinkau dienos daržovienę. Strazdanota nosis užuodė kuo puikiausiai. Ragavome, spėliojome, pasilikome atsakymus ateičiai. Pagrindinių patiekalų sąrašas verčia kilstelėti antakius. Jei atmintis nemeluoja, jų buvo dvylika it apaštalų. Ko verti vien penki žuvų patiekalai. Menkė su pomidorų sultyse virtomis perlinėmis kruopomis (!) už 18 litų. Keptas upėtakis su pelėsiniu kuskusu (22 litai). Kepta lašiša su pankolių salotomis ir citrininiu sviesto padažu (24 litai), makaronai su jūrų gėrybėmis ir šafranu (17 litų). Pagaliau šamas su keptais porais, grietinėlės padažu ir bulvytėmis (25 litai). Pasakysiu tiesiai: patiltėje neįmanoma atsispirti žuviai.

Griebiausi šamo ir buvau kone perviliotas į jo pusę. Visi kiti dalykai akimirksniu dingo. Vienos kaimynės lėkštėje atsargiai nyko makaronai, o kitos – menkė. Lašišą prastai paruošti sunkiau nei gardžiai pagaminti menkę. Jei esi ne kokiame medinio Bergeno restorane ir nemoki 150 litų už nedidelį menkės gabalėlį, tai kaip ir nėra kur smaguriauti. Bet neabejotinai penkių šakučių „Siestos“ šefas ir šioje lėkštėje kūrė mažus stebuklus. Perlinės lietuvių būrų kruopos sangulavo su norvegų simboliais dėl vaisingos emigrantų ateities. Tačiau kad ir ką sakytumei, užstalės jaudulio akimirką mano vyriškosios giminės šamas buvo stipriausias.

Grietinėlės švelnumas ir sustingę tarp šviežios žalumos ir skrudinto skonio porų žiedai sutvirtino prielaidą, kad būsiu aptikęs bene skaniausią pastarųjų mėnesių valgį.

Vienintelis priekaištas patiltės nuotykiui buvo susijęs su laiku. Ne, aptarnavimas atitiko restorano stilių it kirvis kotą. Bėda buvo su mano laiku ir vairavimo įgūdžiais. Tad dvi espreso kavos merginoms, o viena dviguba – vairuojančiam man. Visiems trims it pergalingas švelnumas – citrininis pyragas su plakta grietinėle ir ledais. Vienai – ledai, rudaplaukei – šaukštelis grietinėlės ir po nuostabų trupinį pietine Italija dvelkiančio citrininio pyrago. Nėra laiko aprašyti išgertam vynui. Pagaliau, bent man tai lyg ir nelegalu net jei patiltės nuotykis nesibaigė plėšikų ir policininkų susirėmimu. Ne viskas taip brutalu šiame gyvenime.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų