Pasiklydęs vaidinime

Pasiklydęs vaidinime

Debesuotą gegužės vidurio dieną sliuogdamas pro stiklo duris į centrinę Kauno senamiesčio gatvę restoranų reporteris Vincentas Krupas mintyse ieškojo žodžių savo pasiklydimui išreikšti. Į išsilavinusią ir daug dėmesio savo skoniui skiriančią publiką nusitaikiusio žurnalo autoriui tai derėjo prie sutarties. O azijietiškai pretenzingas pasirodęs restoranas „Režisierius“ nuo tos akimirkos, kai Krupas atvertė pirmus valgiaraščio puslapius, kvietė vaizduotis ir vaidinti, kad esi visagalis, kad ne vienišius, o turintis šimtus neaiškaus amžiaus ir proto veidaknygės draugų, bet tik vieną prarastą gyvenimo meilę, apsimetantis, kad tau gardu tik žiūrint, net prie lėkštės neprisiliečiant. Vaidinu, vadinasi, esu – galiausiai sutelkė mintis skonio receptoriais daugiausia susirūpinęs reporteris.

Iki šiolei dažniausiai kartojama sentencija, kuri Vincento Krupo vaizduotės ekrane užsižiebdavo po gerų pietų, skelbė: „Smaguriauju – gyvenu…“ Dabar, lankstydamas tarnybinėn piniginėn 40 eurų perkopusį čekį, jis jautėsi it po nepasisekusio nuotykio filmavimo aikštelėje. Kas joje tikra, o kas ne? Pirmiausia pastebėjo, kad „Režisierius“ yra brangi vieta akims, o ne tik vėliau gomuriui. Labai daug modernios architektūros pasakiškai sename name. Juodai pilkas koloritas su kino studiją menančiais aksesuarais – aktores reikėjo įsivaizduoti. Krupui tiesiog nepasisekė – vidudienis retai tinka ir kepsniui ragauti, ir į kadrą straksinčioms grakščioms kojoms stebėti. Galiausiai tam stebėtojui reikėtų dėvėti bent jau švarų švarką ir naujesnius nei 10 metų akinius.

„Režisieriaus“ sumanymas maksimalistinis. Pirma, pretenduojančiam į aktorių su šaukštu reikia susigaudyti Holivudo produkcijoje, nes valgių pavadinimai susieti su filmais ir vaidmenimis. Antra, jei kartais tuos popkultūros šedevrus lankytojas prisimena, ką jam reikš „The Dark Knight“ antiena arba „Miranda Hobbes“ vaniliniai ledai? Dešimtys mįslių vienam liežuviui. Suprantamiausia valgiaraščio dalis, žinoma, bus kaina eurais. Ir tegu neaiškina politikai, kad Lietuva nepabrango. Ir tegu nesitiki visi gyvenimo režisieriai, kad brangumas reiškia amžiną išgyvenimą. Šio filmo biudžetas toks didelis, kad jis negali būti blogas…

Ilgas valgiaraštis reikalauja daug skaitymo. Tačiau tai tik viena duonos riekės pusė. Kita, ir tai vėl racionalus „Režisieriaus“ sumanymas, kad tie smaguriautojai, kurie sėkmingai pasitikrino kino žinias ir suprato valgių prigimtį, turi susirežisuoti asmeninį meniu. Tiesa, vien skaitiniai nepadeda. Tas antienos iešmelis toks mažas, kad jo vieno virtuvės šefas apskritai negamina, – taip aiškino režisieriaus asistentė padavėjos šypsena. Dažniau restoranų lankytojai pratinami prie to, kad ko nors, kas parašyta, virtuvėje jau nebėra. O štai čia – parašyta, bet vis tiek negamina, nes tas valgis itin mažas. Pats nesuprastum. Imu dar šparagų arba smidrų iešmelį (duetas 2,89 + 2,02 euro). Sako, tas ne aktorius, kurio režisierius nepažemino.

Tiesą sakant, Krupas kaip reta blaškėsi. Tai mergina, kurios nepakalbino, šmėžavo akyse, tai noras suprasti rytietiškus bri sūrio su džiūvėsėliais (6,36 euro) kepinius arba panašiai pagruzdinta plutele sušius, tai išdėlioti eilės tvarką, ką po ko jam nuryti ir kiek be padavėjos perspėjimo jis gebės suvalgyti. Jos akyse nebuvo abejonių, kad šis apsmukęs vyriškis yra beviltiškai pasiklydęs vaidinime. Aiškumo įnešdavo tik gurkšnis baltojo ir itin standartinio „Jacob’s Creek“.

Krupas kramtė ir sielojosi: net ir labai puikus valgių skonis (iš tiesų nelabai buvo prie ko priekabiauti) taip giliai pradingo pusiau intelektinių užduočių migloje, kad tuoj tuoj išnirs iš jos režisierius ir pareikalaus dalyvauti kokiame nors protmūšyje. Tiek visko daug ir taip toli nuo to, kas svarbiausia, – valgio, kvapo ir skonio. Šilto ir šalto mačiusiam reporteriui rodėsi, kad net didokuose batuose tirpsta kojų pirštai, tačiau jis profesio­naliai ir didvyriškai stengėsi it koks virtuvės alpinistas visą savo dėmesį ir jėgą sutelkti į liežuvį. Kartais tai pavykdavo, o kartais ne. Ne visada regėjimas sutaria su gomuriu ir lytėjimu.

Netvirtomis kojomis mindamas Vilniaus gatvės grindinį Krupas jautė puikaus sūrio pyrago trupinį, besidžiaugiantį paskutiniame kavos laše. Ir skanu, ir nesuprantama. Galėjo lažintis, kad be begalinių pastangų, kurias „Režisieriaus“ režisieriai parodė, nepaisant lietuviško tikėjimo, kad investicija į interjerą, į brangią architektūrą išgelbės verslo planus. Kaip reta, pikta nelinkėdamas jis žingsniavo į Rytus, abejodamas, ar dirbs ši užeiga po pusmečio ar kelių mėnesių. Būtų gera suklysti, pagalvojo jis, atsargiai akimis palydėdamas fantastišką keturiasdešimtmetę, paskandinusią savo rūpesčius svyrančiuose juoduose plaukuose.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų