Pasaulio meras

Pasaulio meras

Prie Niujorko vairo Rudy Giuliani stovėjo sunkiausiu per visą šio didmiesčio istoriją metu – 2001 m. rugsėjo 11-ąją. Būtent kilus tragedijai šis dabar septyniasdešimtmetis politikas pelnė neblėstančią šlovę.

Kai į Niujorko simbolius bokštus dvynius vienas paskui kitą rėžėsi teroristų pilotuojami lėktuvai, ne tik Jungtinės Valstijos, bet ir visa žmonija atrodė paralyžiuota po patirto šoko. Tuo tragišku metu būtent R. Giuliani į savo rankas tvirtai suėmė pasaulio sostine tituluojamo miesto likimą.

Jis – Amerikos meras. Ne, jis – visos planetos meras. Tokie epitetai tuomet ėmė lipti prie R. Giuliani. Didesnio įvertinimo turbūt nebuvo sulaukęs joks kitas pasaulio miesto vadovas. Po Niujorko tragedijos R. Giuliani užgožė net tuometį JAV prezidentą Geor­ge’ą W. Bushą, tačiau taip ir negavo šalies lyderio posto, nors 2008 m. rinkimų kampanijos pradžioje bendros gyventojų apklausos rodė, kad jis turėtų būti lengvai išrinktas.

Niujorko meras tapo karo lauko vadu, kuris nė akimirką neleido žmonėms suabejoti, kad jie vis dar turi ne tik žinančią, ką daryti, bet ir aktyviai veikiančią, galinčią apginti valdžią. Būtent R. Giuliani padėjo miestui sugrįžti į normalų gyvenimą po tokios sunkios traumos.

Žavisi net oponentai

Asmeninę R. Giuliani įtaką įvykus tragedijai ir po jos, ko gero, labiausiai atspindi citata, kuri priklauso vienam tuomečiam aukšto rango miesto pareigūnui Frederickui A. O. Schwarzui jaunesniajam: „Tas laikas buvo absoliučiai geriausias ir blogiausias Rudy. Jis išliko stiprus ir mus sutelkė. Tačiau šis pasitikėjimas juo leido pavojingai įsivaizduoti, kad mes negalėsime išgyventi be jo.

Buvęs Demokratų partijos gubernatorius ir senatorius Bobas Kerrey, respublikono R. Giuliani politinis oponentas, tyręs Rugsėjo 11-osios atakas, Niujorko mero įtaką tuo laikotarpiu apibūdino taip: „Patikėkite manimi, lyderių galimybių spektras labai platus: vieni panikuoja, kitus tarsi ištinka paralyžius. R. Giuliani buvo drąsus ir skiepijo pasitikėjimą kitiems. To iš jo biografijos niekas neišbrauks.“ B. Kerrey pabrėžė, kad Niujorko meras padėjo miestui susidoroti su skausmu: „R. Giuliani įvykdė tai, ko nedarė prezidentas, – jis dalyvavo visose tose laidotuvėse. Ir bendras sielvartas galiausiai sugrąžino mus į normalų gyvenimą.“

„Tai, ką buvo sunkiausia pakęsti R. Giuliani vadovaujant miestui, – pavyzdžiui, jo operos žvaigždę primenanti arogancija, neįtikėtinas tiesmukumas ir neabejotinas pasitikėjimas savimi, – tapo stiprybės bruožais tomis pakrikimo savaitėmis po Rugsėjo 11-osios atakų“, – rašė niekuomet itin girti Niujorko vadovo neskubėjęs visame pasaulyje įtakingas dienraštis „The New York Times“.

Tragedija – lyg atgimimas

Įdomiausia, kad Rugsėjo 11-osios siaubas JAV ir Niujorką ištiko jau ėmus sklaidytis R. Giuliani legendai (jis tokia tapo dar anksčiau) miesto mero poste. Jo kaip kovotojo su nusikalstamumu įvaizdžiui pakenkė 2000 m. skandalas, kai slaptieji policijos agentai nušovė neginkluotą ir, atrodo, niekuo nenusikaltusį juodaodį Patricką Dorismondą.

Kaip įprasta Amerikoje, asmeninei politiko reputaciją sugadino gandai apie nesantuokinį romaną. Taip pat labai keistas sprendimas pranešti apie ketinimą skirtis spaudos konferencijoje žmonai nežinant.

Maža to, išgirdęs prostatos vėžio diagnozę, R. Giuliani atsisakė planų kovoti dėl senatoriaus posto su Hillary Clinton. Tačiau Rugsėjo 11-ąją jis tarsi atgimė ir sutelkė amerikiečius labiau, negu tai galėjo padaryti prezidentas G. W. Bushas. Žurnalas „Time“, tradiciškai kiekvienų metų pabaigoje paskelbiantis Metų žmogų, 2001-aisiais ne tik suteikė šį titulą R. Giuliani, bet ir pavadino jį pasaulio meru.

Kritiką nutildo faktai

R. Giuliani dažnai su operos žvaigžde lyginantys kritikai teigia, kad jis per daug dramatiškas, pompastiškas, asmeniniu nepakeičiamumu įtikėjęs savimyla, kuriam būdingi įvairiausi kraštutinumai. Esą jis turi diktatoriškų bruožų, nuolat veliasi į kovas, o visi nuopelnai – sėkmingai susiklosčiusių aplinkybių rezultatas.

Neva šis asmuo – tik primityvi, savo žavesio ir viešųjų ryšių sukurta legenda, o minimi nuopelnai pervertinti. Išskyrus kovą su nusikalstamumu, kuri Niujorke iš tiesų laimėta būtent šio meru tapusio buvusio prokuroro pastangomis, kitose srityse miestas esą toli gražu nepasikeitė, kaip bandyta vaizduoti.

Tačiau R. Giuliani turi kuo didžiuotis. Autoritetingas žurnalas „The Economist“ 2007 m. pradžioje, kai manyta, kad šis politikas taps respublikonų kandidatu JAV prezidento rinkimuose, buvusio Niujorko mero laimėjimus skaičiavo toli gražu ne vien kovos su nusikalstamumu srityje, kuri dažniausiai pabrėžta: „R. Giuliani palikimas iš tiesų įspūdingas. Miestas, kuriam jis vadovauti pradėjo 1994-aisiais, laikytas nevaldomu. Tai buvo netiesa – jis tiesiog dešimtmečius valdytas baisingai. Demokratų partijos merai vienas po kito prisidėjo prieš to, kad Niujorkas funkcionuotų vis blogiau, o biurokratų daugėtų kaip ir socialinių pašalpų gavėjų.“

Rugsėjo 11-ąją R. Giuliani tarsi atgimė ir sutelkė amerikiečius labiau, negu tai galėjo padaryti prezidentas G. W. Bushas.

Tačiau geriausiai paliudytų patys niujorkiečiai: R. Giuliani miestą atgaivino. 1990 m. apklausų duomenimis, net 59 proc. vietos žmonių teigė norintys gyventi kur nors kitur, bet ne Niujorke. R. Giuliani antrosios kadencijos mero poste pabaigoje 2001 m. (dar prieš Rugsėjo 11-osios tragediją) tokių buvo likę tik 31 proc.

Nuo 1993 iki 2001 m. žmogžudysčių Niujorke sumažėjo 66 proc., šaunamojo ginklo panaudojimo atvejų – 72 proc., išprievartavimų – 45,7 proc., apiplėšimų – 67,2 proc. Kažkada buvęs vienas pavojingiausių šalies miestų, dėl gatvėse tykojusių grėsmių išgarsėjęs pasaulyje, imtas vadinti saugiausiu JAV didmiesčiu.

2013-aisiais R. Giuliani interviu garsiajai Oprah Winfrey atskleidė, kad už jo galvą, praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai pirmą kartą tapo meru, mafija siūlė 800 tūkst. dolerių. Tiesa, pasak paties politiko, ši suma jo antrosios kadencijos pabaigoje krito net dukart – iki 400 tūkst. dolerių.

Garsusis pasaulio meras, kuris dar būdamas prokuroras tiesiogiai ir labai sėkmingai kovojo su mafija, toje pačioje laidoje ištarė žodžius, ypač aktualius dabar. Esą islamo teroristų pasauliui keliama grėsmė jam atrodo gerokai didesnė negu mafijos.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų