Paraštės. Podėlių plėšikai

Paraštės. Podėlių plėšikai

Podėlių plėšikai. Arba kodėl XX a. antrajame dešimtmetyje galutinai virtome šiukšlynų žmonėmis.

Rašytojo palikimas – gerbtinas ir saugotinas dalykas. Tik bėda, kad vaikantis sensacijų, pelno ar „šviežienos“ kartais išleidžiami tokie kūriniai, kuriais pats autorius nebūtų norėjęs dalytis.

Vasaros viduryje knygų pasaulį ištiko pamišimas, neregėtas nuo „Hario Poterio“ laikų – liepos 14 d. pasirodė vienos garsiausių JAV rašytojų, „Nežudyk strazdo giesmininko“ autorės Harper Lee „naujas“ romanas „Eik ir pastatyk sargą“ („Go Set a Watchman“). Iš tiesų šis kūrinys gimė anksčiau nei  knyga „Nežudyk strazdo giesmininko“, tik veiksmas vyksta praėjus 20 metų po „Giesmininko“ įvykių.

Knygos pasirodymą lydėjo triukšmas ir skandalai: autorės advokatė rankraštį rado banko saugykloje, anksčiau nejudintame ir neatplėštame voke. Netrukus jai iškelta byla dėl pasinaudojimo 88 metų beveik aklos ir kurčios H. Lee gerumu išviliojant rankraštį. Bylą išnagrinėjęs teismas nusikaltimo sudėties nerado ir netrukus buvo paskelbta apie knygos išleidimą: „Sargas“ tapo populiariausia išankstinio užsakymo knyga, parduodama amazon.com, pradinis jos tiražas siekė 2 mln. egzempliorių, per pirmąsias savaites buvo parduota 1,1 mln. vienetų. Ir koks netikėtumas! Liepos pabaigoje advokatė pranešė apie rastą trečiojo, niekur neskelbto H. Lee romano rankraštį… O antrasis kritikų buvo sutiktas labai įvairiai: daugelis teigė, kad ši knyga gerokai silpnesnė už „Strazdą“.

Tiesa ta, kad H. Lee kūrybos tyrinėtojams šis rankraštis nebuvo naujiena (kaip ir keletas kitų, saugomų seife). Dauguma „prarastų“ romanų iš tikrųjų yra žinomi mažam profesionalų ratui ir ilsisi ramybėje tol, kol kam nors šauna į galvą juos išleisti.

Toks likimas ištiko ir Jacko Kerouaco pirmąjį romaną „Mano brolis – vandenynas“ („The Sea is My Brother“), kuris buvo išleistas 2011-aisiais, po 70 metų užmaršties. Hunterio S. Thompsono „Romo dienoraščiai“ („Rum Diaries“) iš pradžių nepatiko leidėjui, todėl knygos tiražas pasirodė tik po keleto dešimtmečių, 1998 m., primygtinai reikalaujant autoriui. (Tiesa, šis variantas greičiau išimtis, patvirtinanti taisyklę.) Pernai buvo išleistas ir nebaigtas Roberto Luiso Stivensono romanas, kuris taip pat buvo žinomas, jo rankraštis ramiai gulėjo bibliotekoje.

Pavyzdžių daug: Roberto Bolaño romanas „Trečiasis reichas“ atrastas po autoriaus mirties (išleistas 2003 m.), Arthuro Conan Doylio pirmasis kūrinys, parašytas 23-erių, buvo paliktas ramybėje 130 metų ir išleistas 2011-aisiais. Pernai pasirodė ir „Ugnikalnio papėdėje“ – autoriaus Malcolmo Lowry tariamai sudegintas romanas. Jose Saramago pirmasis bandymas, pavadinimu „Klaraboja“ („Claraboya“), leidėjų atmestas 1953 m. (po to J. Saramago nerašė 20 metų), buvo išleistas 2013-aisiais.

Dažniausiai „atrandami“ pradiniai autorių bandymai – pirmi, ne visai pavykę romanai, juodraščiai, vėliau beveik visiškai perrašyti ir virtę kitais kūriniais. Atkapstomi ir leidėjų atmesti, pamiršti rankraščiai, kartais „netikėtai“ kokį romaną suranda jau mirusio autoriaus žmona, mama, dėdė, dukra ar trečiosios eilės pusbrolis.

Kokie dar atradimai laukia mūsų? Garsusis atsiskyrėlis J. D. Salingeris, neišleidęs jokios knygos nuo pat 1965-ųjų, prieš savo mirtį 2010 m. leido išspausdinti penkias savo knygas: apsakymų rinkinį, romaną, Vedantos vadovą, apysaką, stilizuotą kaip kontražvalgybos agento dienoraštis, ir naują romaną apie Holdeną Kolfildą. Dar laukia nepublikuoti Trumano Capotes jaunystės tekstai, sklando gandai apie Josifo Brodskio romaną. Sąrašas ilgas, podėlių plėšikų laukia daug darbo.

Tinkamai įsukus reklamos kampaniją, nuolat pakurstant susidomėjimą, sukėlus porą skandalų, paskelbus pirmąjį atrasto romano skyrių pasaulio spaudoje, pririnkus daug literatūros žinovų, konspiracijos meistrų ir landžių žurnalistų rašinių, galima sukelti milžinišką ažiotažo bangą. Juk taip ir nutiko naujajam H. Lee romanui.

Kartais pagalvoju, kad rašytojas, ypač žinomas, turėtų nuodugniai apgalvoti, kas liks jam mirus ar pasenus ir susidrumstus aiškiai nuovokai, kokie rankraščiai, laiškai, planai, nuotrupos, eskizai pasieks skaitytoją. Nes podėlių plėšikai išspausdins viską. Garsiai deklaruodami skaitytojų susidomėjimą, rūpinimąsi palikimu, jie tyliai galvos apie naudą ir reklamines strategijas. O ir pats autorius, artėjant mirčiai ir užmarščiai, dažnai linkęs paskelbti viską, ko turi prikaupęs. Užmarštis po mirties baisiau už pačią mirtį. Kartais ne mažiau baisu ir giminaičiai…

O galbūt senienų kėlimas į paviršių – tik bendros kultūros tendencijos dalis? XXI a. antrajame dešimtmetyje galutinai virtome šiukšlynų žmonėmis. Pasaulį užplūdo mada raustis per amžius susigulėjusiuose literatūros, muzikos, vaizduojamojo meno kloduose – kelti viską į paviršių, dėlioti į gražius rinkinius, stilizuoti, perdirbti, atrasti iš naujo. Posakis „Nauja – tai gerai pamiršta sena“ dar niekada nebuvo toks aktualus. Pasaulyje perdirbama tai, kas sukaupta, ieškoma to, kas primiršta – kam kurti ką nors nauja? O gal ir to genialaus, šviežio ir neregėto naujumo nebėra kam tverti? Gal viskas keičiasi taip sparčiai, kad mes nebepastebime savo dabartinių „didžiųjų“? O gal ir būsimi „didieji“ nebeturi laiko jais tapti?

O kol kas garsių rašytojų tekstų likučių užteks ilgam. Svarbu tik juos tinkamai dozuoti ir patiekti.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų