Oras, pinigai ir fantazija

Oras, pinigai ir fantazija

Beveik prieš dvejus metus, 2013-ųjų birželio 30 d., pirmojo skrydžio Briuselio link pakilusi „Air Lituanica“ neišgyveno net iki antrojo gimtadienio. Neblogas rezultatas, nes 2010-ųjų spalį žlugusi privati „Star1 Airlines“ ore išbuvo vos penkiolika mėnesių – beveik pusmečiu trumpiau nei savivaldybei priklausanti oro vežėja. Nieko stebėtino, privačiomis lėšomis finansuojamos avantiūros ne tokios atsparios nei prie mokesčių mokėtojų pinigų čiaupo prijunkyti „valdiški projektai“.

„Kaip jachtą pavadinsi, taip ji ir plauks“, – sakė kapitonas Vrungelis, rusų rašytojo Andrejaus Nekrasovo apysakos herojus. Tačiau „Air Lituanicos“ likimą nulėmė ne bendrovei parinktas „Lituanicos“, vieno tragiškiausių lietuviškos aviacijos istorijos simbolių, vardas.

Nereikėjo būti aviacijos ekspertu, pakako atidžiau skaityti „The Economist“ ar kitą tarptautinę verslo spaudą, kad suprastumei, jog mažoje, atviroje ir pigių skrydžių bendrovių apgultoje ES pak­raščio šalyje „Air Lituanica“ sustiprėti ir savarankiškai gyventi neturi jokių šansų. Jei angliškai skaityti tingisi ar trukdo kalbos barjeras, apie Latvijos vyriausybės pečius prispaudusius milžiniškus „Air Baltic“ nuostolius ar nepaisant Europos Komisijos rūstybės Estijos valdžios gelbėtą „Estonian Air“ nemažai rašė ir Lietuvos spauda.

Šiomis trimis pastraipomis būtų galima užversti dar vieną Lietuvos civilinės aviacijos gėdingos istorijos puslapį, bet ji, kaip ir visos laimingai ar nelabai pasibaigiančios pasakos, pateikia moralą. Pažiūrėjus atidžiau – ir ne vieną.

Pirma, politinė kova ir konkurencija Lietuvoje, deja, tėra prieš rinkimus stebimas spektaklis, o ne įgimtas politikų instinktas, – tik taip galima paaiškinti mokesčių mokėtojų pinigus pro iliuminatorių barsčiusio dabar jau buvusio mero Artūro Zuoko sugebėjimą išsilaikyti iki kadencijos pabaigos. Reikia pripažinti, kad šie sprendimai nebuvo priimti asmeniškai A. Zuoko, jiems pritarė ir tuometė miesto taryba su socialdemok­ratais priešakyje. Tiesa, ne vienbalsiai, tačiau vietos opozicija pasitenkino nerišliu murmėjimu. Kaip ir nacionalinės politikos elitas, nebyliai pritaręs besaikiam švaistymui ar palydėjęs nuostabos šūksniais: „Ach, kokia beribė ta A. Zuoko fantazija.“

Legendinius Ostapo Benderio žodžius būtų galima perfrazuoti ir dedikuoti naujajam Vilniaus merui: „Remigijau, kam jums fantazija, jūs juk neturite pinigų.“ Ir čia jokios ironijos, nes pinigai ne mero, jie vilniečių.

Antra, priežiūros institucijos yra apsnūdusios, o jų kontrolės smagračiai sukasi pernelyg lėtai. Šiam priekaištui pagrįsti galima pateikti ne vieną faktą, bet likime savivaldybių lygmenyje ir prisiminkime dar vieną A. Zuoko projektą „Vilnius veža“ arba įtakingo socialdemokrato Ričardo Malinausko Druskininkų savivaldybėje įkurtą laikraštį „Mano Druskininkai“. Abiem atvejais pažeisti įstatymai, savivalė pagaliau buvo sustabdyta, bet žala akivaizdi – kol vieni už mokesčių mokėtojų pinigus žaidė taksi vežėjus ir leidėjus, privatūs konkurentai patyrė apčiuopiamų nuostolių.

Trečia, ko gero, svarbiausia išvada – viešasis Lietuvos sektorius nesugeba įgyvendinti didelių projektų arba jų kaina, švelniai tariant, prasilenkia su sveiku protu. Pamirškime „Air Lituanicą“, čia bejėgis būtų buvęs net „Virgin Airlines“ įkūrėjas Richardas Bransonas. Tačiau tas pats Druskininkų merą šlovinęs ir po keletą jo nuotraukų kiekvienam enumeryje spausdinęs laikraštis tebuvo apgailėtina žurnalistikos parodija. Kaip ir Vilniaus savivaldybės įkurta taksi bendrovė, neva turėjusi šias paslaugas pakelti į naują lygį, bet netrukus perėmusi blogiausias senųjų sostinės taksistų tradicijas.

Vertinant finansine išraiška abu atvejai tėra smulk­mė, palyginti su nacionalinio stadiono griaučiais ir Valdovų rūmais sostinėje, „Snow“ arena Druskininkuose, beveik nenaudojamais dideliais sporto kompleksais mažesniuose miestuose. Tai – tarsi paminklai nepamatuotoms ambicijoms, beatodairiškam išlaidavimui, o gal net korupcijai. Teisybės dėlei reikėtų paminėti sėkmingai pastatytą Suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, tačiau tai greičiau taisyklę patvirtinanti išimtis, – juolab šio projekto vadžios apdairiai buvo atiduotos privačiose bendrovėse užgrūdintiems profesionalams.

„Air Lituanica“ nusipelnė mirti, nes tobulame pasaulyje ji net nebūtų gimusi. Ar ši auka turi bent kokią prasmę? Tik tuo atveju, jei krytis iš fantazijų aukštybių pagaliau taps įpročiu rūpintis žemiškais reikalais ir mokesčių mokėtojų pinigais. Legendinius aferisto Ostapo Benderio žodžius „Kisa, kam jums pinigai, jūs juk neturite fantazijos“ būtų galima perfrazuoti ir dedikuoti naujajam Vilniaus merui: „Remigijau, kam jums fantazija, jūs juk neturite pinigų.“ Ir čia jokios ironijos, nes pinigai ne mero, jie vilniečių. Tuo viskas pasakyta.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų