O jeigu karas…

O jeigu karas…

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) išleista patarimų knyga sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio, bet vargu ar bus pasiektas svarbiausias tikslas

Karas buvo karšta tema 2014-aisiais, tokia greičiausiai liks ir šiemet. Praėjusių metų pabaigoje KAM išleido civilinei saugai skirtą knygą „Ką turime žinoti apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms ir karo metui“, joje pridėtas ir ginkluotiems konfliktams skirtas patarimų skyrius. Viešasis sektorius dažniausiai vangiai reaguoja į gyvenimo aktualijas, tad tokia iniciatyva atrodo bent jau netikėta.

Knygai pristatyti pasirinktas laikas, jau šių metų sausio pradžia, viešųjų ryšių požiūriu irgi tinkamas sprendimas. Švenčių šurmulys nurimęs, įvykių mažai, žurnalistai tokį periodą vadina „agurkų sezonu“, kai naujienoms surasti reikia įdėti gerokai daugiau pastangų. Leidinį pristato pats krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, atgarsiai pasklinda žiniasklaidos kanalais, kyla diskusijų banga, dėmesio sulaukiama net iš užsienio.

Už šią viešųjų ryšių akciją ministerijai galima rašyti mažiausiai aštuonis balus, tačiau pati knyga gautų gana žemą įvertinimą. Taip pat kyla abejonių, ar pavyks pasiekti svarbiausią tikslą – informuoti visuomenę. Rezultatas greičiausiai toks: ministras patenkintas sulaukęs dėmesio, bet darbas atliktas dėl paukščiuko. Ir štai kodėl.

Akivaizdu, kad ministerija stengėsi taupyti ir padaryti gerą darbą. Tačiau driokstelėjo iš pabūklo, nors būtų pakakę snaiperio šūvio.

96 puslapių knygoje vienintelė iliustracija yra krašto apsaugos ministro J. Oleko portretas. Reikia daug kantrybės perskaityti sausai parašytą tekstą, kuriame svarbi informacija ir naudingi patarimai painiojasi biurokratinių terminų brūzgynuose. Atsakingasis redaktorius KAM Gynybos politikos ir planavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Karolis Aleksa kalbėdamas su IQ tvirtino, kad knygoje cituojami įstatymai, nes šiaip žmonės jų neskaito. Šiame pasiteisinime ir slypi teisingas atsakymas – žmonės įstatymų neskaito, tad kodėl tai turėtų daryti pasiėmę šią knygą? K. Aleksa taip pat pripažino, kad švietimui apie civilinę saugą skirtame leidinyje patarimai apie karą buvo padiktuoti geopolitinės situacijos ir visuomenės susidomėjimo. „Tačiau klausimą reikėtų kelti kitaip. Ne kodėl knyga išleista dabar, bet kodėl jos nebuvo jau prieš 10 ar 15 metų?“ – kalbėjo jis.

Priartėjus prie knygos pabaigos, 87-ame puslapyje, prasideda daugiausia dėmesio sulaukęs skyrius „Kaip elgtis prasidėjus karui (ar pasirodžius priešiškiems kariams jūsų mieste ar gyvenvietėje)“. Jei leidinys juo apsiribotų, neviršytų 32 puslapių, būtų kišeninio formato, iliustruotas ir atspausdintas keliasdešimties tūkstančių tiražu, jį perskaitytų tikrai daugelis. Juolab ši knygos dalis, priešingai nei kiti skyriai, lakoniška, aiški ir įdomi.

Pavyzdžiui, gyventojai raginami dėl savo būsto ar kito turto neaukoti gyvybės ir atsiminti, kad kilus karui pinigai dažniausiai praranda vertę. Patariama trauktis į kaimo vietoves, kur lengviau rasti maisto, esant galimybei kaupti potencialiai vertingus daiktus, kuriuos būtų galima iškeisti (cigaretes, baterijas, akumuliatorius, degtukus, negendančius maisto produktus, stiprųjį alkoholį). Šie daiktai, anot knygos sudarytojų, galėtų praversti, jei reikėtų papirkti kontrolės posto sargybinį. Puikūs šalto racionalumo pavyzdžiai, kurio pritrūko parenkant knygos formą ir turinį.

Tiražas – 5 tūkst. egzemp­liorių. Leidinys iškeliavo į mokyklas, bibliotekas ir krašto apsaugą remiančias jaunimo bei visuomenines organizacijas. Elektroninę versiją „pdf“ formatu galima atsisiųsti iš KAM interneto svetainės. Išleisti knygą kainavo apie 6000 eurų. KAM Visuomenės informavimo skyriaus vedėja Viktorija Cieminytė pabrėžė, kad valstybės institucijose dirbantiems knygos bendraautoriams honorarai nebuvo mokami, šie pinigai išleisti jai spausdinti. V. Cieminytė pasidžiaugė, kad susidomėjimas knyga labai didelis, ir greičiausiai bus nuspręsta išleisti papildomą tiražą. Kiek žmonių „pdf“ versiją atsisiuntė iš ministerijos interneto svetainės, informacija nekaupiama.

Akivaizdu, kad KAM stengėsi taupyti ir padaryti gerą darbą. Tačiau driokstelėjo iš pabūklo, nors būtų pakakę snaiperio šūvio.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų