„Nesvetinga“ Jungtinė Karalystė

„Nesvetinga“ Jungtinė Karalystė

Anksčiau dosniai bedarbiams imigrantams dalytas išmokas britai ėmė karpyti iš peties. Nuo balandžio į Jungtinę Karalystę naujai atvykę asmenys iš kitų ES šalių tuo pačiu metu nebegali gauti bedarbio ir būsto pašalpų.

„Nuo balandžio pradžios panaikiname teisę į būsto paramą darbo ieškantiems atvykėliams“, – dar šių metų pradžioje paskelbė Darbo ir pensijų departamento sekretorius Iainas Duncanas-Smithas ir Vidaus reikalų ministerijos sekretorė Theresa May.

Tiesa, dirbantiems ir gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje nerimauti nereikia. Naujoji tvarka galioja ką tik į šalį atvykusiems ES valstybių narių, taip pat Islandijos, Lichtenšteino ir Norvegijos piliečiams. Būsto ir bedarbio pašalpas galės gauti tie, kurie iš darbo buvo atleisti neseniai.

Išmokų atvykėliams skyrimo taisykles Jungtinė Karalystė griežtina pamažu. Nuo kovo 1 d. paramos prašantys imigrantai turi įrodyti, kad pastaruosius tris mėnesius uždirbo mažiausiai po 150 svarų sterlingų per savaitę. Anksčiau darbą praradę atvykėliai galėjo prašyti bedarbio, būsto ir vaikams išlaikyti skirtų pašalpų. Tačiau dabar visi asmenys, kurių pajamos mažesnės nei minėta riba, bus patikrinti, ar tikrai nusipelnė socialinės paramos.

Maža to, nuo balandžio būsto pašalpos gali prašyti tik darbą turintys imigrantai, o jį praradę bedarbio išmoką galės gauti tik pusmetį. Tačiau šie apribojimai negalios Jungtinės Karalystės ir Airijos piliečiams.

„Ši reforma užtikrins paramą doriems darbuotojams ir ieškantiems darbo. Tačiau neleis į šalį atvykti norintiems pasinaudoti mūsų socialinės apsaugos sistema“, – mano I. Duncanas-Smithas.

Panašios nuomonės laikosi ir premjeras Davidas Cameronas. Jis nuolat pabrėžia, jog ES galiojantis laisvo darbo jėgos ir kapitalo judėjimo principas turėtų reikšti tai, kad „laisvas judėjimas skirtas važiuojantiems dirbti, o ne prašyti pašalpų“. D. Cameronas taip pat yra svarstęs, kad į Bendriją įstojančių skurdesnių šalių gyventojams reikėtų drausti kraustytis į Jungtinę Karalystę.

Europos Komisija britų politikus kaltina kurstant populistinius mitus apie pašalpas iš valstybės melžiančius imigrantus.

Skaičiuojama, kad nuo 2005 iki 2010 m. dirbančių britų sumažėjo 413 tūkst. O dirbančių užsieniečių padaugėjo 736 tūkst.

Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad britai iš tiesų nerimauja dėl imigracijos. Verslininkai tvirtina, kad jiems sunku rasti žemos kvalifikacijos darbuotojų. Dėl menko atlyginimo nekvalifikuoto darbo britai imtis nenori, tad šias vietas užpildo atvykėliai.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų