Neblėstanti trauka

Neblėstanti trauka

Šešioliktą kartą vyksianti Vilniaus knygų mugė šiemet atkreipia dėmesį į Lietuvos skaitytojų mėgstamą, o rašytojų kažkodėl privengiamą detektyvo žanrą. Apie renginio intrigas Ieva Rekštytė kalbino Tarptautinių kultūros programų centro direktorę Aušrinę Žilinskienę.

Kodėl šiemet pasirinkta išryškinti detektyvo žanrą? Kaip jis bus pristatomas ir kiek dėmesio bus skiriama lietuviškam detektyvui, kurį mūsų šalies autoriai renkasi itin retai?

– Kasmet Vilniaus knygų mugė stengiasi ne tik patraukti lankytojus renginių, įvykių, naujienų gausa, bet ir išryškinti kokią nors temą. Esame skyrę muges vaikų ir jaunimo literatūrai, laiko patikrintoms knygoms, t. y. klasikai, o šiemet atsigręžiame į žanrą, kuris turi gausybę gerbėjų visame pasaulyje, taip pat Lietuvoje, bet rašančių detektyvus, kitaip nei skaitančių, mūsų šalyje vos keletas. Šis paradoksas ypač įdomus, apie tai norime pakalbėti ir su mugės lankytojais.

Galime sakyti, kad Vilniaus knygų mugė net ir savotiškai duoda toną. Pamenu, kai kalbėjome apie jaunimo literatūrą, konstatavome, kad lietuviškų kūrinių vaikams labai trūksta, o po metų kitų padėtis pasikeitė. Pernai iš naujo atradome klasiką ir tuo užkrėtėme lankytojus, šiemet bandysime atkreipti dėmesį į detektyvo žanrą. Gali būti, kad lietuviški detektyvai jau gimsta mūsų kūrėjų galvose, o po metų kitų džiaugsimės jų gausa.

Didžiausia intriga kasmet – svečiai iš užsienio. Kokių autorių pasikvietėte šįmet?

– Pirmiausia, manau, derėtų paminėti detektyvų autores: tai jaunoji šiuolaikinio Skandinavijos detektyvo žvaigždė Salla Simukka iš Suomijos ir Katarzyna Bonda iš Lenkijos. Pirmoji S. Simukkos knyga „Raudona kaip kraujas“ per dvi savaites nuo pasirodymo buvo pradėta versti į 18 kalbų, o K. Bonda yra viena žymiausių lenkų detektyvų rašytojų, ji išleido jau vienuolika knygų.

Džiaugiamės, kad Vilniuje galėsime pasveikinti vieną žymiausių šiandienos rusų romanistų Michailą Šiškiną, kuris, anot literatūros eksperto Mariaus Buroko, „nors ir senokai gyvena Šveicarijoje, lieka labai rusiškas, į tirštą psichologizmą paniręs rašytojas: knaisiojimasis po sielos mįsles – pagrindinė jo knygos tema“. Taip jis kalba apie naujausią leidyklos „Vaga“ išleistą M. Šiškino romaną „Veneros plaukas“. Tarp kitko, būtent jame autorius rašo, jog „detektyve daroma prielaida, kad iki nusikaltimo, iki pirmojo lavono atsiradimo, pasaulyje egzistuoja kažin kokia pirminė harmonija. Paskui ji sugriaunama ir seklys ne tik randa žudiką, bet ir atkuria pasaulio tvarką. Tai nuo seno kultūrinio herojaus atliekama funkcija. Jam sutemos iki kelių. <…> Detektyvas – tai tas pats siaubas kaip laikraščiuose, tik gerai baigiasi.“

Iš JAV atvyksta Gregory Feiferis, buvęs „National Public Radio“ korespondentas Maskvoje, kuris didelio susidomėjimo sulaukusiose knygose piešia šiandienės Rusijos portretą ir analizuoja rusų charakterį. Taip pat turėsime svečių iš Italijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Čekijos Respublikos, Estijos ir kitų šalių.

Kokias tendencijas formuoja jau 16 kartą vyksianti mugė ir kokios bus jos naujovės?

– Pernai 15-ąjį gimtadienį atšventusi mugė nesensta ir vis atsinaujina. Turbūt didžiausia šių metų naujiena – muzikos salė, suteiksianti daug džiaugsmo melomanams. Neatskiriama mugės dalimi tapusi kūrybinė studija „Knygų šalis“ šiemet sulauks ypatingų svečių – tai pasaulinio garso iliustruotoja Frédérique Bertrand iš Prancūzijos, jauniesiems (ir ne tik) iliustruotojams patarimus dalys ir jų darbus vertins vienos garsiausių vaikų knygų leidyklų „Minedition“ atstovas Didier Teyras.

Kasmet stiprėjanti tendencija – mugė tapo lietuvių rašytojų, iliustruotojų, knygų dailininkų ir kitų po visą pasaulį išsibarsčiusių knygos žmonių traukos tašku. Šiemet čia sutiksime apie 20 ne Lietuvoje gyvenančių kūrėjų, kurie trečią vasario savaitgalį meta visus darbus ir skrenda į Lietuvą sukurti sau ir lankytojams tikros šventės sielai, akims ir ausims.

16-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė, vasario 19–22 d., Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“, Laisvės pr. 5, Vilnius

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų