Ne vaikų žaidimai

Ne vaikų žaidimai

Nauja geopolitinė situacija, į kurią po Rusijos agresijos prieš Ukrainą pateko Europa ar net visas pasaulis, iš esmės keičia kai kurių sąvokų prasmę. Kartais nemalonūs, bet tiesioginės karinės grėsmės tarsi nekeliantys Maskvos žaidimai irgi turi būti įvertinti šiuo aspektu. Ir kuo Lietuva greičiau tai įsisąmonins bei efektyvesnių priemonių imsis, tuo saugesnė bus.

Vakaruose jau prasidėjo diskusijos, kad „minkštoji galia“ Rusijoje suprantama kitaip nei Europoje, JAV ar pačioje Lietuvoje. Apie „minkštąją galią“ ir jos sudedamąją dalį informacinius karus mūsų šalyje pastaruoju metu kalbama daug ir plačiai. Bet ar viską suprantame kaip Rusija? Ar suvokiame tikrai taip, kaip derėtų bent jau ieškant būdų apsisaugoti nuo galimų nedraugiškų didžiosios kaimynės veiksmų?

Pavyzdžiui, ar žinome, kad, Maskvos požiūriu, „minkštosios galios“ priemonėms priskiriamos ir „spalvotosios revoliucijos“. Kremliaus įsitikinimu, jos kyla ne savaime, o yra inicijuojamos „klastingojo“ Vašingtono. Ar žinome, kad pagal senokai įsigalėjusias koncepcijas Rusija privalo veikti „veidrodiniu principu“ – daryti neva lygiai tą patį ten, kur to įsigeis. Ir bet kokių veiksmų pateisinimas – esą taip visame pasaulyje elgiasi JAV.

Nenusigąskite ir nenustokite skaitę – šio komentaro tikslas tikrai nėra diskusija apie JAV ir Rusijos tarptautinėje politikoje taikomas priemones, jų panašumus bei skirtumus. Nors akylesnio žvilgsnio ir išsamesnio šių reiškinių tyrinėjimo Lietuvoje, mano įsitikinimu, vis dar trūksta, šis komentaras nėra nei tinkama vieta, nei priemonė tai daryti.

Noriu aptarti du labai konkrečius ir garsiai nuskambėjusius, tačiau piliečių iki galo teisingai nesuprastus priešiškų Maskvos veiksmų atvejus.

Stovyklų Rusijoje tikslas – ne vien propaganda, o pati tikriausia būsimų teroristų atranka ir mokymai.

Pirmasis, spalį kilęs skandalas dėl dviejų mūsų šalies mokyklų moksleivių dalyvavimo sukarintose stovyklose Rusijoje. Jau vien vieša politikų retorika rodo, kad dėl šių „nekaltų vaikų žaidimų“ kylančią grėsmę, o juo labiau tikėtinus tikruosius tikslus Lietuvoje supranta toli gražu ne visi. Štai švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis akcentavo nesiūlysiąs grįžti prie geležinės uždangos. Turbūt reikėtų suprasti, kad demokratiška valstybė iš viso neturėtų spręsti tokių klausimų, antraip kam nors ims vaidentis „geležinė uždanga“. Vilniaus meras Artūras Zuokas problemą sumenkino kitaip – esą būtų užtekę vieno skambučio telefonu ir ji nė nebūtų kilusi.

Nesiginčysiu su politikais, tik pateiksiu vieną konkretų pavyzdį apie iki šiol kraujuojančią Donbaso problemą. Kodėl jis? Kodėl ne Odesa arba Chersonas, kuris, beje, ypač svarbus aneksuoto Krymo gyvybiniams poreikiams patenkinti.

Įsiklausykite į atsakymą, kurį dar pačioje konflikto Donbase pradžioje Rusijos žiniasklaidai domintis, kas ten iš tiesų vyksta, pateikė vienas svarbiausių agresijos ideologų Aleksandras Duginas. Jo komentaras buvo kaip visuomet atviras ir turėtų ilgai priminti, kodėl Lietuvos moksleivių kelionės į Rusijos sukarintas stovyklas nėra ne tik vaikų žaidimai, bet net ir „minkštosios galios“ priemonė. Bent jau tokia, kokia ji laikoma Vakaruose.

„Mūsų Eurazijos judėjimas nuo 2005 m. palaiko ypač aktyvius santykius su Donecko respublika. Luhansko gvardijos ir Donecko respublikos atstovai, Charkivo aktyvistai ne kartą dalyvavo Eurazijos sąjungos jaunimo stovyklose. Tai – mūsų vienminčiai, tačiau ne rusai, pasiųsti į Ukrainą, o būtent ukrainiečiai“, – apie ginklus į rankas kartu su iš Rusijos atsiųstais diverstantais paėmusių teroristų atsiradimą ypač atvirai kalbėjo A. Duginas.

Ar reikia daugiau argumentų, kad tokių stovyklų tikslas – ne vien Rusijos propaganda, o pati tikriausia būsimų teroristų atranka ir mokymai, siekiant juos parengti užduotims po kelerių metų?

Ir tai ne sąmokslo teorijos. Pastaruoju metu man dažnai tenka lankytis Ukrainoje ir kalbant su šios šalies piliečiais aiškėja, kad jie apie A. Dugino stovyklas Donbase žinojo, tik vertino panašiai kaip dabar mes. Ir tik neseniai suprato, kaip klydo.

O jei, remdamiesi šiomis žiniomis, įvertinsime taip pat Lietuvoje nuskambėjusią istoriją apie vieno vaikino bandymus verbuoti savanorius karui prieš Ukrainą Donbase? Ar galime būti tikri, kad šie mėginimai skirti tik karui Donbase ir nebuvo žvalgyba, ar pavyktų sutelkti bent nedidelę grupę, pasiryžusią Rusijos interesus ginklu ginti ir Lietuvoje?

Maskvos agresija Ukrainoje viską pakeitė ir mums reikėtų daug ką apsvarstyti iš naujo – net tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo neįtikėtina. Kuo greičiau suprasime, kad „vaikų žaidimų“ laikas baigėsi, tuo mums patiems bus geriau.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų