Ne tik Rytai

Ne tik Rytai

Pro juodus akinių rėmus jos akys žvelgė taip, kad net maniškiai stiklai ėmė rasoti. Tai buvo ekspertės žvilgsnis, net neleidžiantis abejoti, kad ji nežiūri televizoriaus, ilgai renkasi knygas ir drabužius, apsimeta, esą niekad negirdėjo apie jokį Juozuko podiumą, apsiperka Ispanijoje ir skaito šviežią „Financial Times“. Kitaip sakant, moteris, dėl kurios tirpsta delnai, spaudžiantys vaizduotės vadžias.

Restoranas „Shanti“ buvo kaip tik tokiam susivaldančiųjų susitikimui: pietryčių dvelksmas skubančiam didmiesčio žmogui arba neįkyrus meditacijos pasiūlymas. „Krupo rašiniai kartais atrodo pernelyg geranoriški – dauguma recenzijų mūsų restoranus kelia į palubes“, – ji pasakė, provokuodama pietų meto kritiką. „Lietuvoje dar niekada nebuvo tiek daug gerų užeigų, o pilvo ir gomurio bendruomenė pasidarė labiau egzaltuota nei Londone. Tai jau tampa naujojo snobizmo ypatumu“, – pasakiau aš, dar ilgai įrodinėdamas reporterio aritmetiką. Mėnraščio ritmas toks lėtas, kad niekaip nespėsi su permainomis. Restoranai atsiranda ir dingsta greičiau, nei spėji juose pravalgyti honorarus.

Neabejotina, jau subrendo specializacijos sąlygos, nes vienon greton statyti etninius lietuvių valgius, kinų ar meksikiečių virtuves, prabangius prancūziškus ar itališkus restoranus yra šiek tiek paika. Norėdamas gali rasti ir prastų demokratiškų vietelių, ir nuvorišų skoniui bei piniginėms skirtų pilvo tragedijų. Kita vertus, jei ieškai labai gerų ar net išskirtinių vietų, o tokių tikrai yra nemažai, tai iš kur semtis arogancijos ir jas nuvertinti? Pasityčiojimo polėkio aukų ir taip į valias, negi imsi vardyti autorius?

„Beje, sviestas prie bandelių galėtų būti bent keliomis dienomis šviežesnis…“ – trumpą akimirksnį parodžiau dantis ir aš, užgerdamas pu er (16 litų arbatinukas).

Santūrus „Shanti“ valgiaraštis interjero dvasias atitiko it raktas spyną. Jo kūrėjų sumanyme tai turėjo būti klasiška europietiško ir rytietiško stiliaus harmonija, neverčianti persirengti prieš sėdant prie lėkščių ir gerbianti nelinkusius apsimetinėti. Dienos pietums tradicijų mišinys labiau paslėptas, o štai meniu tvarkingai atskirtas. Yra Rytai (didesnis skyrius) ir Vakarai – keturi esminiai europietiški pietų valgiai: jautienos steikas (56 litai), kiaulienos šonkauliukai (27 litai), kalakuto kumpelis (28 litai) ir vištos krūtinėlė (26 litai). Kaip vėliau paaiškėjo, čia naudojamos aukštai virtuvei skirtos svarstyklės: valgiai delikačiai nedideli, derantys kraujagyslėmis ir talijomis susirūpinusiai jaunai miesto profesionalų publikai.

Derėjome ir mudu prie stalo. Mano tom yam sriuba (19 litų) buvo geros solinės gitaros partijos aštrumo, moters priešais mane pasirinkimas – misas su lašišomis (20 litų) – atidavė saldžiarūgštį skonį su akustinių stygų nuolankumu. Buvo gardu, tad nebijodamas susikompromituoti galėjau priekabiauti prie savęs. Pagrindinio patiekalo lėkštėje jai atnešė anties krūtinėlę (41 litas) iš karališko Indokinijos pasaulio, o maniškėje it žiemai besiruošiantį suomį gundė kiaulienos šonkauliukai su visu geruoju cholesteroliu, bulvių koše ir kepsnių padažo salsvuma. Lėtai kramčiau sultingą ir riebokai purų kiaulienos kąsnį, tartum specialiai demonstruočiau, kad jokios pagundos man nebaisios, tačiau juoduose akinių rėmeliuose priešais save nepastebėjau jokios nuostabos.

Žinoma, rausvas antienos kepsnelis cinamonu ir vanile pagardintoje morkų košėje labiau derėjo mano amžiaus grupei ir pirmai pažinčiai. Reporterio pomėgis siekti svetimos lėkštės nebuvo priimtinas, kaip greituoju būdu daroma svetimo buto krata. Mėsa be priekaištų ir abejonių, originali dermė su morkų fonu ir galimybė laukti deserto truputį praalkus. Taip jau yra su tais subtiliais pietumis, iš lėto užgeriamais geru vynu (šiandien mus siejo raudonasis Doppio Passo Primitivo po 12 litų už vidutinę taurę). Sielų giminystė prabilo pasiekusi deserto fazę: lyg vaizduotės aušinimo priemonę valgėme ledus citrinoje (12 litų), svarstydami tai, dėl ko susitikome, ir labai nesiginčydami skaičiavome pinigus. Duch – sako amerikiečiai, pasidalydami sąskaitos naštą. Kiekvienas už save ir už kitą kartą.

Pasakysiu tiesiai: Vilnius vien savo restoranais turėtų vilioti turistus ir iš Rytų, ir iš Vakarų. Kainos ir kokybės santykis „Shanti“, taip pat daugelyje Pylimo gatvės užeigų, yra neabejotinai labai patrauklus. Beveik reikėtų pikdžiugiškai ieškoti blogos kavos, nors prastų pyragaičių neretai surasi. Vargo mačiusioje šalyje verčiau rizikuojama patiekti užvakarykštį saldėsį, negu atsisakoma pelno procento. Bet „Shanti“ duris užvėrėme apie tai negalvodami. Vidudienio saulė ir gundanti rytdiena veikė stipriau.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų