Mūsų vidiniai aborigenai

Mūsų vidiniai aborigenai

Praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje Ramiajame vandenyne mirgėjo civilizacijos aplenktų salelių. Aborigenai ten žvejojo žeberklais, meldėsi grubiai tašytiems stabams. Antrojo pasaulinio karo veiksmams persiritus į Ramiojo vandenyno teatrą, saleles užplūdo sąjungininkų karinės pajėgos. Per vieną naktį čia atsirado metalo dirbinių, konservų, šokolado. Nepajėgdami suprasti, kas jų žemėse ir kodėl vyksta, aborigenai nusprendė, kad visus šiuos krovinius jiems atsiuntė protėvių vėlės.

Karui pasibaigus gėrybės dingo. Kadangi konservai ir šokoladas aborigenams labai patiko, jie nusprendė protėvių vėlių paprašyti dar. Iš šiaudų statė lėktuvų imitacijas, iš kokosų drožė ausines, ant buvusių tūpimo takų mojavo lazdomis bandydami atkartoti judesius, kuriuos matė darant lėktuvų eismo reguliuotojus. Taip jie tikėjosi prisišaukti orlaivių ir krovinių. Pasaulyje gimė nauja religija – krovinių kultas.

Ši smagi arba tragiška istorija (priklausomai nuo skaitytojo ciniškumo lygio) atskleidžia esminę žmonių problemą. Neretai net patys protingiausi iš mūsų supainioja priežastis ir padarinius (medžiai juda dėl to, kad pučia vėjas, ar atvirkščiai?). Ypač kai susiduriame su reiškiniais, kurių nesuvokiame. Kaip aborigenai nesuprato, kas yra ausinės ir kokią funkciją atlieka.

Susipainiojimas tarp priežasčių ir padarinių yra ne teorinė, o kasdienė ir praktinė problema. Turtingose šalyse aukštas minimalus atlyginimas? Didinkime jį Lietuvoje ir tapsime turtinga valstybe. Kylant ekonomikai sparčiai stiebėsi vidutinis darbo užmokestis? Liepkime mokėti didesnes algas ir ūkis vėl pradės augti. Panašių pasiūlymų mūsų politikai pažeria vos ne kiekvieną dieną.

Kaip juokauja kinai, „mes turime kung fu, turime pandų, bet niekas nesugalvojo sukurti filmo „Kung fu panda“.

Kodėl investuojame į mirštančių miestelių infrastruktūrą: aikštes, šaligatvius, parkus? Todėl, kad turtingose šalyse aikštės, šaligatviai ir parkai dažniausiai atrodo gražiai. Bet akį traukianti aplinka yra turto padarinys, ne priežastis. Miestus, kuriuos mėgstame lankyti ir kuriais nuolat žavimės, sukūrė verslas, o ne biurokratai, įgyvendinantys vietovės pagražinimo programas. Venecija suklestėjo dėl prekiautojų, Amsterdamas – dėl turtų iš Rytų Indijos bendrovės. Mokesčių mokėtojų milijonus išleidę plytelėms ir medeliams, mirštančio miestelio nepadarysime turtingesnio (tiesą pasakius, greičiausiai atvirkščiai – brangią infrastruktūrą dažniausiai daugiau kainuoja ir išlaikyti).

Iš viso, jei reikalas pasisuka apie statybas ar kitus apčiuopiamus dalykus, vidinis aborigenas lenda dar akivaizdžiau. JAV Silicio slėnyje gimsta daug pelningų informacinių technologijų produktų? Įkurkime savo Silicio slėnių Europoje ir Lietuvoje. Į sėkmės sulaukusius miestus kursuoja daug lėktuvų? Nupirkime orlaivių ir liepkime jiems skraidyti į Vilnių. Keista, kad dar niekas nepasiūlė nukopijuoti Volstrito dangoraižių ir pastatyti jų sostinės Konstitucijos prospekte.

Nesupraskite manęs klaidingai. Pasaulyje yra gerų dalykų, kuriuos verta perimti. Bet jei kopijuojame ne esmę, o tik tai, ką tepajėgiame pamatyti (t. y. pastatus), vietiniai silicio slėniai taps ne produktyviai įdarbintu kūrybinės energijos užtaisu, o dar vienu stikliniu pastatu (kuriame patalpos nuomojamos pigiau nei rinkoje). Silicio slėnio priežastis – ne statiniai, o protingi, kūrybingi ir verslūs žmonės. Darbo jėga, žemė, kapitalas ar net pati įmantriausia infrastruktūra be verslininkų nepanaudojami. Kaip juokauja kinai, „mes turime kung fu, turime pandų, bet niekas nesugalvojo sukurti filmo „Kung fu panda“.

Idėjos ir kūrybingumas yra sunkiai apibrėžiami, nepasveriami svarstyklėmis ir nepamatuojami tonkilometriais. Tačiau valstybės ar Europos įstaigų „verslumo skatinimo programose“ verslas vertinamas kaip dar viena problema, kurią galima išspręsti dar viena valstybės programa. Bet verslo ir kūrybingumo neįmanoma tiesiog nusipirkti ar įdiegti. Geriausia, ką galima padaryti, tai žmonių iniciatyvos nežlugdyti mokesčiais ir draudimais. Verslą užgniaužti, o paskui skatinti yra bergždžias reikalas. Tas pats, kas išasfaltuoti pievą, tuomet išbarstyti trąšų ir stebėtis, kodėl neveši žolė.

Ramiajame vandenyne krovinių kultų sekėjų sparčiai mažėja. Supratę, iš kur atsiranda gėrybių, aborigenai nustojo melstis vėlėms ar daryti šiaudinius lėktuvų maketus. Pradėjo gaminti konservus ir šokoladą. Galbūt, suvaldę vidinius aborigenus, gerovę pasieksime ir mes.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų