Modernus užkampis

Modernus užkampis

Mažeikiai – rajonas, kuriame norisi gyventi, kaip skelbia vietos valdžios patvirtinta vizija. Bet per 6 metus, kai ji įgyvendinama, žmonių sumažėjo 14 proc.

Žodis „užkampis“ gali turėti neigiamą prasmę. Taip neretai vadinamas atsilikęs, netvarkingas regionas. Mažeikių atveju šis žodis tinka tik geografinei padėčiai apibūdinti. Iš sostinės aštuntą pagal dydį Lietuvos miestą automobiliu galima pasiekti per 4 valandas. Tiek pat laiko užtruktų nuvažiuoti mašina iš Mažeikių į Rygą ir Vilnių pasiekti lėktuvu. Vietiniai mielai traukia poilsiauti į Latviją.

Visoms kitoms Mažeikių ypatybėms nusakyti reikėtų paieškoti kitokių žodžių. Savivaldybės atstovai, paklausti, ką galima čia veikti, 10 minučių nesustodami pasakoja apie įvairius renginius.

Patį miestą galima apibūdinti kaip mažą, bet reikėtų pridurti, kad jame yra beveik viskas, ko reikia. Norintys pagirti pasakytų, kad Mažeikiai ramūs. Kritikuojantys tą pačią ypatybę pavadintų kitu žodžiu – „nuobodus“.

Apsilankius centre būtų galima visiems pasakoti, kad tai atnaujintas, švarus ir tvarkingas miestas. Užsukus į parką, vietovė greičiausiai pasirodys esanti jauki. Bet kuriame kvartale dėmesį patrauks renovuojami namai. Pavažiavus atokiau, į pramonės rajoną, kalba pasisuktų apie buvusią Mažeikių pramonės galybę, kuri dabar išsiskaidžiusi į dvi dalis – veiklą tęsiančias įmones ir jau mirusias. Šių vietoje lyg paminklai stūkso apleisti pastatai.

Trys pramonės banginiai

Būtent pramonė sovietiniais laikais išaugino Mažeikius. Su naujomis gamyklomis kilo daugiabučiai, miestas plėtėsi. Per daugiau nei tris dešimt­mečius gyventojų skaičius išaugo devynis kartus, tada pradėjo mažėti.

1959 m. tebuvo 7957 žmonės. Tais metais įsteigta elektrotechnikos gamykla, nuo kurios prasidėjo pramonės era mieste. Skalbimo mašinų variklių gamintoja net tapo įkvėpimo šaltiniu Mažeikių herbo kūrėjams. 1967 m. paskelbusi konkursą, Heraldikos komisija sulaukė dešimčių pasiūlymų. Tarp jų buvo ir pramonę simbolizuojantys dant­račiai, ir įtemptas lankas su žaibo strėle. Komisija pritarė pastarajam mažeikiškio Jono Eglinsko variantui. Lankas su žaibo strėle turėjo simbolizuoti veržliai besiplečiančią miesto pramonę. Apie elektrotechnikos gamyklą šiandien likę tik prisiminimai, o šiek tiek pakoreguotas herbas naudojamas iki šiol.

Praėjus dešimčiai metų nuo šios įmonės įkūrimo, 1969-aisiais, atidaryta didelė šaldytuvų kompresorių gamykla. Geriausiais laikais darbuotojų skaičius joje viršijo 3 tūkst. Dar po kelerių metų šalia Mažeikių pradėta statyti naftos perdirbimo įmonė. Dar vykstant darbams, nuo 1976 iki 1980 m. išdygo daugiau nei 2 tūkst. naujų butų.

Naftos bendrovė veiklą pradėjo 1980-aisiais. Tuo metu pagal pramonės apimtį Mažeikiai pirmavo visoje Žemaitijoje.

1989 m. mieste jau buvo 43,5 tūkst. gyventojų. 1993-iaisiais jų padaugėjo iki 45,5 tūkst., o tada pradėjo mažėti. Tuo metu smuko ir krašto pramonė. Elektrotechnikos ir kompresorių ga­myklos, tiekusios detales kitoms Sovietų Sąjungos įmonėms, prarado užsakovus, subyrėjus šiai imperijai.

Būta ne vieno bandymo bendroves gaivinti. Kompresorių gamykla virto „Oruva“, įkurta įmonė Elektrotechnikos gamykla. Tačiau abi galiausiai bankrutavo ir būrys vietinių liko be darbo. Iš trijų minėtų pramonės banginių nenuskendo tik naftos perdirbėja.

Praėjusiais metais Mažeikių mies­te tebuvo 36 278 gyventojų. Per 20 metų jų sumažėjo penktadaliu. Per du dešimtmečius piliečių sumenko visoje Lietuvoje, išskyrus Šalčininkus ir Gargždus. Šalia Mažeikių esanti Naujoji Akmenė nukraujavo dar labiau – neteko 37 proc. asmenų. Skuode dabar žmonių 30 proc. mažiau nei prieš 20 metų.

Probleminis rajonas

Nors vidutinis darbo užmokestis Mažeikiuose kone prilygsta šalies vidurkiui ir tik 2 proc. nusileidžia kaunietiškai algai (atitinkamai 2303 ir 2345 litai), šis miestas laikomas prob­leminiu. Atlyginimų vidurkį pakelia „Orlen Lietuva“. Bet joje nedirbantys ir alga negali pasigirti.

Šiame krašte ir bedarbių daugiau: registruotas nedarbas viršija šalies vidurkį (atitinkamai 12,9 ir 8,4 proc.).
Mažeikiuose mažiau už šalies vidurkį yra išduota verslo liudijimų, daugiau socialinės pašalpos gavėjų. Per krizę 2009-aisiais vidutiniškai 4,3 proc. rajono gyventojų gavo socialinę paramą. Tai kone dvigubai viršijo Lietuvos vidurkį (2,2 proc.).

Ekonomikos nuosmukis ir vėlesni „Orlen Lietuvos“ nuostoliai mažeikiečius nubloškė į karčią realybę. Prieš krizę už butą buvo prašoma ir 150 tūkst. litų, dabar – perpus mažiau. Naftos įmonei pradėjus griežtą taupymo politiką, suprasta, kad ji neužtikrins sotaus kąsnio Mažeikiams.

Tiesa, sunkiai sekasi ieškoti alternatyvių veiklų, nors demografinė padėtis čia geresnė už šalies vidurkį. 2010 m. duomenimis, rajone buvo 66,4 proc. darbingo amžiaus gyventojų. Lietuvos rodiklis – 65 proc. Daugiau čia buvo ir 16 metų nesulaukusių asmenų – 18,3 proc., visoje šalyje – 15,3 proc. Pensinio amžiaus žmonių Mažeikiuose mažiau, atitinkamai 15,3 ir 18,8 proc.

Nejudant darbo rinkai, padėtis keičiasi šio krašto nenaudai: visuomenė sensta, o jaunesni gyventojai išvyksta. Pastaruoju metu susiklostė dviprasmiška situacija – emigrantai išsiveža ir vaikus. Gerai bent tai, kad nepilnamečiai gyvens su tėvais. Tačiau mažėja vilčių, jog žmonės grįš.

Renovacija prieš emigraciją

Savivaldybė pripažįsta, kad Mažeikiai pagal galimybes kurti verslą ar įsidarbinti niekuo neišsiskiria iš kitų rajonų, todėl „reikia daug ką nuveikti, siekiant paskatinti verslą ir pritraukti investicijų“. Taip pat pripažįstama, jog vietos valdžia mažai gali prisidėti, kad darbo vietų būtų daugiau.

Netiesioginė savivaldybės įtaka – pasirūpinti infrastruktūra, sutvarkyti teritoriją. Tuomet jau laukiama verslininkų iniciatyvos. Pavyzdžiui, atnaujinta pagrindinė miesto gatvė išties nusipelno pagyrimų. Tačiau, žvelgiant sostinės gyventojo akimis, joje norėtųsi matyti kavinių, restoranų, parduotuvėlių. Yra viena kita, nors didžiausius plotus užima dėvėtų drabužių prekybos taškai. Todėl ir vakare išėjęs į gatvę jautiesi neįprastai: švaru, gražu ir ramu – nematyti nė vieno žmogaus.

Vis dėlto bent vienu atveju Mažeikiams pavyko pasiekti proveržį. Tai – daugiabučių renovacija. Kiekviename kvartale galima išvysti bent po vieną atnaujintą pastatą, ir procesas neturėtų sustoti. Antruoju renovacijos etapu praėjusiais metais rajono savivaldybė Aplinkos ministerijai pateikė paraišką renovuoti 82 daugiabučius. Kauno miesto paraiškoje buvo 95 daugiabučiai, Marijampolės – 65.

Renovacija ne tik padeda taupyti energiją, bet ir gali suteikti darbo verslininkams. Tiesa, vietos įmonėms lieka pavydėti, kad konkursuose nugali ne jos. „Daugumą viešųjų konkursų laimi didžiosios bendrovės, o jos vėliau samdo vietos įmones“, – kalbėjo Mažeikių verslininkų asociacijos prezidentė Dalia Poliakaitė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų