Miego stebėtojas

Miego stebėtojas

Išmanusis telefonas ar planšetinis kompiuteris jau nėra neįprasti dalykai miegamajame. Įrenginių šioje namų zonoje sąrašas artimiausioje ateityje neišvengiamai ilgės. Naujos išmaniosios technologijos nebūtinai kėsinsis atimti daugiau miego. Priešingai, kai kurios kaip tik stengsis pagerinti jo kokybę. Būtent tam skirtas bendras suomių ir lietuvių kūrinys „Beddit“.

Tai plona maždaug metro ilgio juosta, skirta ant lovos čiužinio patiesti. Į ją integruoti davikliai fiksuoja žmogaus širdies ir kvėpavimo ritmą, judėjimą naktį. Duomenys perduodami į specialią programėlę, apdorojami ir pagal tai parengiama miego ataskaita.

Programėlė gali įvertinti, kada žmogus atsigulė, kada užmigo, kiek kartų apsivertė, kada kėlėsi, ar knarkė, ar ramiai miegojo. Ryte telefono ar planšetinio kompiuterio ekrane pateikiamas miego kokybės įvertinimas ir patarimai, kaip būtų galima ją pagerinti. Artimiausioje ateityje ketinama plėsti „Beddit“ funkcijas ir jas papildyti pagal miego fazę pritaikytu žadintuvu bei galimybe kaupti duomenis interneto tarnybose.

Kaip pasakojo šią išmaniąją miego stebėjimo sistemą sugalvojęs Lasse Leppäkorpi, jam pačiam anksčiau teko susidurti su miego sutrikimais, kuriuos sukėlė itin įtemptos sporto treniruotės ruošiantis olimpinei triatlono rungčiai. Todėl išbandęs miego stebėjimo įrangą suomis suprato, kad ji galėtų būti kur kas tobulesnė. Į šį tikslą vaikinas ir sutelkė dėmesį studijuodamas.

Anot L. Leppäkorpi, vienas didžiausių „Beddit“ pranašumų yra tai, kad šio daviklio nereikia nešioti. Nors šiuo metu rinkoje siūlomas ne vienas įrenginys, matuojantis pagrindinius kūno parametrus dieną ar naktį, visi yra kontaktinio tipo, t. y. juos reikia priglausti prie kūno. Tai, ypač miegant, priimtina ne visiems.

„Beddit“ paklausą įrodo ir didelis žmonių susidomėjimas masinio finansavimo platformoje „Indiegogo“. Šios technologijos kūrėjai ketino surinkti 80 tūkst. JAV dolerių (apie 200 tūkst. litų), bet per dešimt savaičių viršijo lūkesčius ir finansavimo pritraukimo kampaniją užbaigė gavę daugiau nei 500 tūkst. JAV dolerių (apie 1,25 mln. litų).

Lietuvių bendrovė „E-Bros“ padėjo sukurti ir toliau tobulina „Apple“ ir „Android“ įrenginiams skirtą programėlę. Ši ne tik pateikia apibendrintas miego ataskaitas, bet realiuoju laiku apdoroja iš miego juostos gaunamus duomenis. Kaip teigė įmonės direktorius Ričardas Kunevičius, pagrindinis lietuvių tikslas buvo sukurti tokius duomenų apdorojimo algoritmus, su kuriais galėtų susitvarkyti išmanusis telefonas ir kurie per naktį neišeik­votų telefono baterijos.

Su šia technine užduotimi kūrėjai susidorojo neblogai. Nors miegant mobilusis įrenginys ir juosta visą laiką yra sujungti „Bluetooth“ ryšiu, o telefone nuolat apdorojami duomenys, per maždaug 8 valandas išeikvojama apie 20–30 proc. baterijos.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų