Mažeikiai nori meškerės, bet ne pašalpų

Mažeikiai nori meškerės, bet ne pašalpų

Vakarų medienos grupės (VMG) planai Mažeikiuose kurti pramonės parką bei statyti medienos plokščių ir baldų gamyklas tapo viena pagrindinių temų IQ žurnalo surengtame verslo forume „Mažeikių rajonas: šalies užkampis ar eksporto centras?“.

Forume pranešimą skaitęs SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda atkreipė dėmesį, kad Telšių apskritis ir pagal pragyvenimo lygį, t.y. BVP vienam gyventojui rodiklį, ir pagal vidutinį atlyginimą yra ketvirta Lietuvoje po Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno apskričių. Tačiau šiame regione, o ypač Mažeikių rajone, išlieka gana aukštas nedarbo lygis (12,6 proc., nors šalies vidurkis – 8,6 proc.) ir didelė emigracija.

„Regioniniai netolygumai, ėmę ryškėti po šalies nepriklausomybės, skatina darbo jėgą migruoti tiek į užsienio šalis, tiek į kitus Lietuvos didmiesčius. Jaunimas, išvykęs studijuoti, į savo gimtuosius rajonus nebegrįžta, ir tokia tendencija tik dar labiau didina regionų skirtumus“, – sakė ekonomistas.

Pranešėjas vardijo receptus, kaip būtų galima pakeisti šį pavojingą kursą. Pirmiausia, daugiau politinės valios ir iniciatyvos turėtų imtis vietos savivaldybės, apmokestinimo naštą reikėtų mažinti smulkiam ir vidutiniam verslui, taip pat minimalią mėnesio algą didinti atsargiai, o ne grindžiant politiniais motyvais.

„Investicijų nepavyks „užkurti“, jeigu regionai priešiškai žiūrės į potencialius investuotojams, – įspėjo analitikas prisimindama „Chevron“ atvejį. – Be to, asmeninė politikų iniciatyva ir valia duoda neblogų rezultatų. ES paramą reikėtų skirti investicijoms pritraukti, o ne viešosioms erdvėms tvarkyti. Taip pat būtina kurti perkvalifikavimo sistemą, kad darbdaviai rastų jiems būtinų darbuotojų. Tačiau ir savivaldybės turi būti suinteresuotos pritraukti investicijas bei kurti darbo vietas. Kaip ne kartą esu sakęs, efektyviausia politika – duoti meškerę, o ne pašalpą.“

 

Ambicingas projektas

Kol kas, regis, Mažeikių valdžia nusiteikusi įsiklausyti į G. Nausėdos patarimus ir palankiai vertina VMG planus šiame mieste steigti pramonės parką, kur ketinama investuoti net 250 mln. eurų (860 mln. litų) ir sukurti daugiau kaip 1000 darbo vietų. VMG neseniai Baltarusijoje, Mogiliove, įgyvendino panašų projektą ir investavo 110 mln. eurų. Kaimynę valstybę, kur net nėra laisvosios rinkos, lietuviai pasirinko po to, kai 2008-aisiais sulaukė neigiamo atsakymo Alytuje. IQ forume dalyvavęs VMG vadovas Sigitas Paulauskas pasakojo, pasiūlymas Alytuje pastatyti gamyklų kompleksą buvo sutiktas itin nepalankiai. „Mūsų idėją sumalė į miltus. Savivaldybėje aiškiai išgirdome, kad čia toks projektas nereikalingas, o spaudoje pasirodė straipsnių, kad gamyklos tik terš, bus iškirsti miškai“, – apgailestavo verslininkas, kuris visai neseniai kaip potencialus investuotojas lankėsi Jungtinėse Valstijose.

Jis tikisi, kad tokia patirtis nepasikartos, juolab kad Mažeikių savivaldybės ir vietos verslo atstovai suinteresuoti, jog mieste atsirastų dar vienas stambus darbdavys. Tiesa, vien tik šių pastangų nepakaks. Investuotojai viliasi, kad artimiausiu metu Seimas pakeis įstatymus ir suteiks pirmumo teisę Lietuvos pramonės įmonėms įsigyti žaliavos tiesiogiai iš valstybinių miškų, o ne per tarpininkus.

 

Kaip gyvensime po 15 metų?

IQ forume dalyvavęs Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis įsitikinęs, kad tokie ir panašūs projektai galėtų padėti spręsti vieną skaudžiausių Lietuvos problemų – emigraciją ir drastiškai mažėjantį gyventojų skaičių. Anot jo, šalies valdžia jau dabar turi galvoti, kaip Lietuva gyvens po 15 metų, kada, kaip prognozuojama, mūsų šalyje liks gyventi tik 1,9 mln. gyventojų ir iš jų per 600 tūkst. bus pensininkai. „Esminis klausimas, kurį kelia verslo bendruomenė – švietimo sistemos pertvarka. Mažėjant gimstamumui, darbingo amžiaus gyventojų kūrybingumas ir gebėjimai yra valstybės sėkmės garantas. Nuo tų žmonių mokamų mokesčių priklausys, kiek valstybė galės skirti švietimui, sveikatai, o šios išlaidos tik augs, nes daugės pensininkų. Taigi, mes, pramoninkai, jau dabar raginame politikus pagalvoti, kaip padidinti Lietuvos konkurencingumą“, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovas.

Mūsų šalies verslininkai pasiruošę pasinaudoti besikeičiančia padėtimi, kai Vakarų Europos įmonių į Kiniją perkelta gamyba dėl brangstančios darbo jėgos jau tampa pernelyg sunki našta ir jie ieško partnerių Senajame žemyne. R. Dargis paragino savivaldybes aktyviau ieškoti investuotojų ir kurti bendrus projektus, nes nuo 2015 m. vasario 1-osios keičiasi viešojo ir privataus verslo bendradarbiavimo nuostatai, pagal kuriuos inicijuoti bendrą projektą galės ne tik vietos valdžia, bet ir įmonės.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų