M. Pinigis: šiandien stengiuosi būti geresnis nei vakar

M. Pinigis: šiandien stengiuosi būti geresnis nei vakar

Vaikystėje kurtas namų teatras, Panevėžio Juozo Miltinio mokykla, pažintis su nepakartojamais Michaelo Jacksono šokiais per MTV kanalą ir lemtingas susitikimas su žmona Agne, atvedusia į Kauno šokio teatrą „Aura“, –  visa tai suformavo vieną universaliausių šiuolaikinio šokio kūrėjų Lietuvoje Marių Pinigį. Interviu IQ menininkas kalba apie tai, kas kuria jį šiandien.

 

Viename interviu teigėte, kad vaikystėje svajojote tapti policininku arba kaubojumi, vėliau – mokslininku. Baigęs mokyklą pasirinkote politikos mokslus, tačiau po trejų metų jūsų gyvenime atsirado šokis. Kodėl būtent jis?

– Teatras visada buvo mano gyvenime. Dar vaikystėje su jaunesniu broliu Pauliumi žaisdavome teatrą, per šeimos šventes, gimtadienius statydavome spektaklius ir į juos įtraukdavome visus svečius. Mokydamasis J. Miltinio vidurinėje mokykloje buvau apsėstas J. Miltinio teatro, su broliu visus savaitgalius žiūrėdavome spektaklius.

Šiuolaikinis šokis, mano akimis, yra universalesnė meninės (sceninės) išraiškos forma, leidžianti daugiau pasakyti negu tik žodžiai. Kūdikis anksčiau, negu išmoksta kalbėti, reikšti mintis garsais, žodžiais pradeda judėti. Judesys siejasi su pirmapradiškumu, todėl mane ir žavi, veda prie šiuolaikinio šokio kaip pagrindinės mano išraiškos formos scenoje. Šokio teatras ir šiuolaikinis šokis reiškia nuolatinį judėjimą pirmyn, kūrimą, tobulėjimą. Šiuolaikinis šokis ir yra tik dėl to šiuolaikinis, nes jis keičiasi. Todėl negali likti prie tų dalykų, idėjų, kuriomis gyvenai vakar, privalai nuolat atsinaujinti. Apskritai teatras turi būti aktualus, kitu atveju jis sunkiai pasieks žiūrovą, jo nepalies.

Prisiminkite savo pirmąją šokio patirtį.

– Šokis mano gyvenime atsirado ganėtinai vėlai. Tačiau nuo pat mažumės turėjau šios srities idealą. Rytais, kai pirmokas ar antrokas keldavausi į mokyklą, įsijungdavau vienintelį užsienio kanalą – MTV, kuris tuo metu buvo pilnas M. Jacksono muzikos, jo nepakartojamų šokių. Šis muzikantas man taip įstrigo, kad vėliau pradėjau mokytis jo judesių, bandžiau ji kopijuoti.

Su šiuolaikiniu šokiu rimčiau susidūriau tik atvažiavęs į Kauną. Ir tai buvo lemtinga visomis prasmėmis. Pasirinkęs politikos mokslus pradėjau ilgėtis teatro, scenos, galimybės išreikšti save. Prisiminiau M. Jacksoną ir pasistačiau šokį, jį atlikau viename Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) renginyje. Prieš pat pasirodymą susipažinau su mergina, kuri ruošėsi šokti prieš mane. Tuo metu negalėjau net nutuokti, kad tai būsima mano žmona. Po kelių dienų gavau laišką iš tos pačios merginos, ji rašė, kad šokio teatras „Aura“ ieško vaikinų spektakliui „Šventasis pavasaris“. Nedvejodamas sutikau dalyvauti. Taip po truputį susirgau šiuolaikinio šokio liga. Turėjau labai daug dirbti, kad išdrįsčiau pavadinti save profesionalu. Pačioje pradžioje neretai mano diena šokių salėje prasidėdavo 7.30 val., baigdavosi 21 val. Bet kai veikla tau labai patinka, negalvoji apie skiriamą energiją ir laiką.

Narystė „Auroje“ buvo jūsų kaip šokėjo karjeros pradžia, buvote vienas pagrindinių trupės atlikėjų. Ką jums davė šis teatras?

– Kauno šokio teatras „Aura“ davė žodžiais nenusakomai daug. Jis suformavo mane kaip šokėją atlikėją, suformavo šiuolaikinio šokio suvokimą, davė išprusimą. „Auroje“ turėjau neįtikėtiną galimybę dirbti su skirtingais užsienio choreografais, semtis iš jų patirties, žinių, suvokti ir pamatyti, kaip kuriami spektakliai, kaip vyksta kūrybinis procesas. Didžiausia vertybė, žinoma, – galimybė kurti, išmokti panaudoti savo kūną kaip sceninės meninės išraiškos priemonę. Už tai, kas esu dabar, aš dėkingas „Aurai“ ir jos vadovei Birutei Letukaitei, kuri reikalauja dirbti maksimaliai, nuolat ieškoti, fanatiškai atsiduoti. Gal dėl to šiuolaikinis šokis patenkina ne tik kūrybos poreikį, bet jau tapo neatsiejama mano gyvenimo dalis. Šokis man būtinas kaip kvėpavimas.

Kaip, jūsų akimis, šiuolaikinis šokis gyvuoja Lietuvoje?

– Šiuolaikinis šokis Lietuvoje įsibėgėja – atsiranda vis daugiau jaunų šokėjų choreografų Vilniuje, Klaipėdoje. Galiu pasakyti, kad Lietuvos šiuolaikinio šokio veidas tikrai turtingesnis, įvairesnis, vis daugiau šokėjų siekia bent trumpam išvykti pasitobulinti į užsienį, pasisemti žinių. Tai neabejotinai kelia lygį, suteikia dinamikos, plečia akiratį, neleidžia sustabarėti, skatina novatorišką kūrybą.

Vos baigęs vidurinę mokyklą apsigyvenote Kaune. Koks šis miestas šiuolaikinio šokio kūrėjo akimis?

– Kauną jau drąsiai galiu vadinti savo namais. Čia sukūriau šeimą, turiu nemažai darbų: kuriu šokio spektaklius, dėstau judesį VDU, vis dar vedu pamokas VDU Akademinio judesio teatre, turiu šiuolaikinio šokio pamokų Kauno choreografijos mokykloje. Šio miesto gyvenimas negreitas, tačiau čia matau daug erdvės kurti, ieškoti. Nemažai darbų turiu Vilniuje, atsiranda ryšių ir Klaipėdoje, tad, mano manymu, gyvenu labai patogioje vietoje, iš kurios nesunku pasiekti kitus Lietuvos miestus. Šiais laikais tokios kelionės yra kasdienybė. Žinoma, visada smagu išvykti pamatyti pasaulio, ir šiuolaikinis šokis man tai leidžia.

Viename portale pateiktas jūsų moto: „Šiandien darau tai, ko nedarai tu, kad rytoj galėčiau daryti tai, ko negalėsi tu.“ Tad ką darote šiandien? Kokia ateities vizija?

– Šiandien, kaip ir kasdien, šoku, stengiuosi būti geresnis negu vakar. Esu iš tų žmonių, kurie tiki darbu, nes nuoširdžios pastangos atsiperka. O artimiausių darbų tikrai nemažai: spektakliai su Mantu Stabačinsku, Vilniuje ir Berlyne rodome savo pastatymą „ID:D&G“, su „Aura“ toliau rodysim „Ieškojimų kabinetą“, laukia gastrolės JAV su šokio teatro „Dansema“ spektakliu „Mozaika“ ir daugybė kūrybos. Taip pat pedagoginis darbas universitete ir mokykloje. Planų ir darbų knygutė užpildyta iki pat metų pabaigos, pamažu dėliojasi ir kitų metų planai. Ateitį sunku numatyti, nes kasdienybė labai turininga ir turtinga, todėl stengiuosi gyventi šia diena. Nebent galėčiau palinkėti sau nesustoti kurti ir ieškoti, kelti sau iššūkius, kad ateitis būtų dar įdomesnė, įvairesnė negu šiandiena.

M. Pinigis

Šokėjas, choreografas, mokytojas.
Kauno šokio teatro „Aura“ narys.
VDU Akademinio judesio teatro vadovas.
VDU tarptautinių santykių ir diplomatijos magistras.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų