M. Neverauskaitė: cirke įmanoma viskas

M. Neverauskaitė: cirke įmanoma viskas

Šiuolaikinio cirko studijas Nyderlanduose baigusi Monika Neverauskaitė atskleidžia savitą matymą, kuo kvėpuoja šis teatrą, šokį ir muziką sujungiantis scenos menas.

„Mane be galo žavi žmogaus kūnas. Juo tiek daug galima išreikšti. Šiuolaikiniame cirke kūnas yra pagrindinis artisto instrumentas“, – sako pašnekovė. Jos nuomone, šokis, teatras, muzika irgi atima laiko, pastangų, reikalauja motyvacijos, bet cirke yra kiek kitaip. Be motyvacijos, drausmės, užsispyrimo, noro reikia būti dar ir drąsiam – čia labai dažnai rizikuojama. „Tam tikra prasme cirko praktikos nėra natūrali, veikiau – priešinga įprastam žmogaus judėjimui, elgesiui veikla. Ir tai mane be galo žavi. Nuostabu, kad yra žmonių, besiryžtančių imtis tokio užsiėmimo, kuris baigiasi ne visada laimingai. Cirke viskas įmanoma, čia nėra tabu“, – savo požiūrį į cirko meną dėsto M. Neverauskaitė.

Paauglystėje mergina buvo aktyvi, mėgo skirtingas sporto šakas, tačiau teko ir vis dar tenka susidurti su daugybe barjerų ir baimių. Viena jų – viešojo kalbėjimo – paskatino lankyti dramos būrelį. M. Neverauskaitė netgi svarstė stoti į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Tačiau pamažu atėjo nusivylimas: „Žodis man prarado prasmę. Galima tiek daug pasakyti, o kartu tai gali nieko nereikšti,“ – mąsto jaunoji menininkė. Kone paskutiniais mokslų gimnazijoje metais M. Neverauskaitė savo laisvalaikį paskyrė šiuolaikiniam šokiui. „Ir anksčiau norėjau šokti, bet visada atrodė, kad jau per vėlu. Yra tiesos, nes nuo vaikystės lavintas kūnas kelia daug mažiau vargo suaugus. Bet visgi niekada nėra vėlu pradėti. Jeigu yra noro, viskas įmanoma“, – tiki mergina. Cirkas tapo ta vieta, kur galima išbandyti save, kur susijungia teatras, šokis ir muzika.

Atskirti, kada reginys yra cirko praktika, o kada – kita meno apraiška, nelengva ir Nyderlanduose Menų universitete šiuolaikinio cirko studijas baigusiai artistei, gyvenančiai juo pastaruosius ketverius metus. „Yra šimtai atsakymų ir visi gali būti teisingi, kuris tikrasis – nežinau… – sudvejoja M. Neverauskaitė. – Cirkas gali būti viskas: vaizdas, triukas, veiksmas, personažas, etiudas, spektaklis, šou… Turbūt vienas svarbiausių šiuolaikinio cirko bruožų – disciplinos: akrobatika, oro akrobatika, objektų manipuliacija, stovėjimas–balansavimas ant rankų… Šiuos elementus vargiai kur kitur pamatysi.“

Misija – menas

Šiuolaikinio cirko artistų kasdienybė neįsivaizduojama be ištvermės, jėgos, drausmės, nuolatinio fizinio darbo, treniravimosi. Tačiau svarbiausia šiuolaikinio cirko kūrėjų misija yra ne sportiniai rezultatai, ne konkuravimas siekiant naujų rekordų, o menas. M. Neverauskaitė svarsto, kad šiuolaikiniame cirke prioritetas yra ne žiūrovų linksminimas, o idėja, žinutė, kurią kūrėjai siekia perduoti autorijai.

„Būna, pavyksta sulipdyti idėjas ir gimsta vientisa istorija. Tada jau pats žiūrovas gali ieškoti prasmių, palieku laisvės jo vaizduotei. Tačiau kartais tikrai žinau, ką noriu pasakyti savo kūriniu. Tada belieka ieškoti tinkamiausių išraiškos priemonių. Visa, ką darau, yra tik čia ir dabar, tai daugiau nebepasikartos, nes bus kitas laikas, kita publika, kita nuotaika“, – efemeriškumu žavisi menininkė.

Vos prieš kelias savaites M. Neverauskaitė su savo bendramoksliais pristatė baigiamąjį darbą. Grupinis pasirodymas pavadinimu „Tension Trail“, režisuotas kviestinio cirko artisto Julieno Augerio, rodytas viename Roterdamo teatrų. Netolimoje ateityje menininkės laukia studijos  Prancūzijoje ir gastrolės su kursu, kurio pagrindas jau virto trupe „Penguin Productions“, vaidinant „Tension Trail“. Apie perspektyvas kurti ir skleisti šiuolaikinio cirko meną Lietuvoje M. Neverauskaitė atsiliepia pozityviai: „Galimybių tikrai yra, tik reikia kalbėti su žmonėmis, siūlyti idėjas ir jas plėtoti. Jau esu girdėjusi mintį įkurti šiuolaikinio cirko mokyklą. Ji tikrai atsiras. Tik dar reikia truputį palaukti.“

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų