Lyderių krizė

Lyderių krizė

Partijose papūtė permainų skersvėjai. Savi­valdybių rinkimuose šlovės valandos sulaukę liberalai ir įvairiausio plauko visuomeniniai sąrašai konservatoriams, socialdemokratams ir ypač populistinėms Darbo bei „Tvarkos ir teisingumo“ partijoms pasiun­tė aiškų signalą: rinkėjai nori permainų ir naujų veidų. Žinutė išgirsta, partijose kilo sujudimas.

Šiame numeryje žurnalas IQ atidžiau pažvelgė į penkias pagrindines šalies politines organizacijas: formalius ir šešėlinius jų lyderius, vidinius blokus ir grupuotes, įtakingiausius veikėjus ir politinį svorį auginančius naujokus, taip pat perbėgėlius. Ką matome nagrinėdami politikos žvaigždėlapius?

Pradėkime nuo liberalų, kurie lyderio problemos neturi, tačiau jau patiria reputacijos nuostolių pačių pradėtoje politinio pokerio partijoje su Antanu Guoga. Prieš Europos Parlamento rinkimus į Liberalų sąjūdžio sąrašą įtrauktas milijonierius tapo sensacija, kai surinkęs beveik 100 tūkst. pirmumo balsų iš antros sąrašo vietos pakilo į pirmą ir iškovojo vieną iš dviejų liberalams atitekusių mandatų.

Kol partijos apie naujus lyderius daugiau kalba, nei juos augina, šviežių išsišokėlių surasime politinio daržo patvoriuose.

Prieš rinkimus deklaravęs 27 mln. eurų turtą, beveik 210 tūkst. metinių pajamų ir sumokėtus vos 6037 eurus mokesčių, A. Guoga įkūnijo dalies rinkėjų svajonę: jaunas, lydimas sėkmės, turtingas ir apsukrus. Taip pat dosnus (didžiausias TV projekto „Bėdų turgus“ rėmėjas) ir populiarus (bulvarinės spaudos aprašo­muose vakarėliuose). Daugiau girdime apie A. Guogos ambicijas Lietuvoje nei pasiekimus Briuselyje – jis nusiteikęs tapti Liberalų sąjūdžio pirmininku arba įkurti savo politinę organizaciją. Abiem atvejais pokerio žaidėjo blefas subliūkštų, tačiau ištikimi partijos kariai jau dabar gavo demotyvacijos dozę, nes visada atsiras guoga, kuris pagriebs skaniausią torto uogą…

Konservatoriai pademonstravo neįtikėtiną užsispyrimą negydyti įsisenėjusios ligos, bet tai jų firminis bruožas. Iš karto po pralaimėtų 2012-ųjų Seimo rinkimų Andriui Kubiliui pritrūko vakarietiškumo prisiimti atsakomybę ir atlaisvinti partijos lyderio kėdę. Galbūt jį sulaikė Irenos Degutienės ambicijos. Ši politikė netinkama kandidatė vadovauti konservatoriams – buvusi Seimo pirmininkė atsakomybės naštą dar prieš pusketvirtų metų turėjo dalytis su nepopuliariuoju premjeru.  Lyderio krizę paaštrino tai, kad didelėje politinėje organizacijoje ambicijų turėjo kone vienintelis Mantas Adomėnas, tačiau ir jo norai viršija galimybes. A. Kubiliaus manevras į partijos pirmininko postą pasiūlyti vos prieš metus jos nariu tapusį Gabrielių Landsbergį neįtikėtinai gudrus, bet desperatiškas ėjimas. Jei jaunasis politikas į partiją būtų įstojęs gerokai anksčiau, išbandęs jėgas savi­valdybių ar Seimo rinkimuose, garsi pavardė būtų tapusi pranašumu, o ne trūkumu. Dabar savo vertę teks įrodinėti aukščiausiojoje lygoje, o sprendimas kol kas vadovauti iš Briuselio yra pirma rimta klaida.

Socialdemokratų partijoje ramu kaip Kazachstane – ir ten, ir čia lyderio rinkimai tėra formalumas. Algirdui Butkevičiui ramiai jaustis leidžia aukšti reitin­gai, stabili šalies ekonomika ir menka konkurencija sparčiai senstančioje partijoje. Ambicijų turi nebent Zigmantas Balčytis ir Vytenis Andriukaitis, tačiau jas žaboja ir menka bendražygių parama, ir postai Europos Parlamente bei Komisijoje. Socialdemokratų ir A. Butkevičiaus padėtis dviprasmiška – pasiseks, jei laimės 2016 m. rinkimus, arba užlips ant to paties grėblio kaip konservatoriai po 2012-ųjų. Bloga nau­jiena, kad nesėkmės atveju neturi atsarginio varianto – partijos anūko Brazausko pavarde iš viso nėra.

Didžiausia intriga tvyro Darbo ir jokios – „Tvarkos ir teisingumo“ partijoje. Iš pastarosios pas Viktorą Uspaskichą perbėgęs Valentinas Mazuronis siekia pirmininko posto. Tai gali paskatinti maišto nuotaikas, tačiau Kęstutis Daukšys per silpnas suburti pakankamą grupę rėmėjų. V. Mazuronio stuburas tvirtesnis nei Loretos Graužinienės, tačiau faktinis lyderis vis tiek bus V. Uspaskichas. „Tvarkos ir teisingumo“ vadas Rolandas Paksas toliau vaidins auką, tik ašaros jaudins vis mažiau rinkėjų.

Kol partijos apie naujus lyderius daugiau kalba, nei juos augina, šviežių išsišokėlių surasime politinio daržo patvoriuo­se. Ryškiausias jų – naujasis populizmo fronto lyderis Naglis Puteikis. Tai dar vienas konservatorių augintinis kaip kažkada R. Paksas. N. Puteikis didžiausią grėsmę kelia Darbo partijai ir „Tvarkai ir teisingumui“ – vieno sėkmės ir kitų nesėkmės santykis artėjančiuose Seimo rinkimuose bus tiesiogiai proporcingas. Ar tai pavojinga tradicinėms partijoms? Iš esmės ne. Išskyrus nemalonų jausmą, jei neprognozuojamą partnerį tektų kviesti į koaliciją ir nuolat kęsti šantažą. Su V. Uspaskichu susimetę socialdemokratai žino, ką tai reiškia.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų