Laisvę kurdams

Laisvę kurdams

Argumentai už naują valstybę Šiaurės Irake

Pasaulyje yra mažiausiai 25 mln. kurdų. Tai viena gausiausių valstybės neturinčių tautų. Kitos mažosios to regiono tautos turi namus kaip ir didžiosios: arabai, persai ir turkai. Žydai po Antrojo pasaulinio karo sukūrė (o pačių manymu – atkūrė) Izraelį. Armėnija ir Gruzija atgavo nepriklausomybę subyrėjus Sovietų Sąjungai.

Du kartus kurdų svajonė beveik išsipildė. Pirmą sykį po Pirmojo pasaulinio karo ir žlugus Osmanų imperijai, kai Sevro sutartyje jiems buvo pažadėta valstybė. Kitą kartą po Antrojo pasaulinio karo, kai dabartiniame Šiaurės Vakarų Irane dešimčiai trumpų mėnesių atsirado kurdų Mahabado respublika. Šiandien bent 6 mln. gyventojų turintis kurdų regionas Irake yra faktiškai nepriklausomas, nors formaliai ne. Į tamsą panirusioje šalyje tai vienintelė tvarkingai funkcionuojanti teritorija. Ji klesti nuo 1991 m., kai Vakarai pradėjo kraštą ginti nuo Saddamo Husseino. Dabar regionas vertas vietos nepriklausomų tautų bendrijoje.

Ji turi atsižadėti ketinimų sukurti Didįjį Kurdistaną, bandydama atsiriekti Turkijos, Irano ir Sirijos teritorijų.

Prieš šimtą metų JAV prezidentas Woodrowas Wilsonas propagavo principą, kad tautoms reikia suteikti „galimybę netrukdomoms autonomiškai vystytis“. Šalis turėtų tapti nepriklausoma, jei geba išsilaikyti savarankiškai, turi demokratijos ypatybių ir gerbia savo mažumas. Siekdami gauti nepriklausomybę, Irako kurdai turi balsuodami (dar kartą) patvirtinti, kad jiems reikia savos tėvynės. Nauja valstybė turi būti ne tik ekonomiškai ir demokratiškai įmanoma, bet ir apginama karine jėga. Be to, ji privalo atsižadėti ketinimų sukurti Didįjį Kurdistaną, bandydama atsiriekti Turkijos, Irano ir Sirijos teritorijų. Jai reikia kaimynių pritarimo. Taip pat būtina susitarti dėl sąlygų su Irako vyriausybe, įskaitant sienos nustatymą.

Vedybų paklydimai

Kurdams nesunku sukurti tvarų ūkį. Jie eksportuoja vis daugiau naftos, o Bagdade dirbanti centrinė Irako valdžia pagaliau sutarė dėl formulės, kuri leis šiai tautai pasilikti didžiąją dalį pelno. Ji tikisi, kad netrukus išgaus po 800 tūkst. barelių per dieną, o šiandienos kainomis tai 17 mlrd. JAV dolerių per metus.

Demokratija jau veikia, nors dar nėra nušlifuota. Irako Kurdistanas reguliariai rengia rinkimus, turi energingą parlamentą, keletą politinių partijų ir triukšmingą žiniasklaidą. Aišku, tenykščiai teismai silpni, lyderių įpročiai feodaliniai, žurnalistai kartais puldinėjami, žmogaus teisių apsauga anaiptol nežiba. Bet demokratijos Kurdistane daugiau nei aplink regione ir jame gerokai saugiau nei kitur Irake, nors Islamo valstybės fanatikai trinasi prie ilgos Kurdistano sienos. Laimė, retai pasitaiko savižudžių sprogdintojų ir žvėriškumų, kurių Bagdade ir kitose arabiškose Irako dalyse griebiasi sukarinti sektantų būriai.

Su regionine politika kebliau. Turkija ir Iranas jau seniai nepritaria, kad nuo Irako atsiskirtų nepriklausomas Kurdistanas. Jų pačių kurdai gali sumanyti pasekti tokiu pavyzdžiu, jei Irako Kurdistanas pradės kaip magnetas traukti gretimus maištaujančių kurdų judėjimus.

Vis dėlto net čia šios tautos klausimu matyti pažanga. Sirija, kuri artimiausiu metu kažin ar atkurs centralizuotą valstybę, vargu ar turi galimybę nesutikti su Irako kurdų atsiskyrimu. Iranas su jais užmezgė prag­matiškus ryšius. Irako Kurdistano ir Turkijos, iš kaimynių susirūpinusios labiausiai, santykiai gerokai atšilo. Kol kas atrodo, kad Pietryčių Turkijos kurdai, skaičiumi gerokai lenkiantys gyvenančius Irake, nuoširdžiai nebetrokšta atskiros valstybės ir siekia autonomijos. Be to, dauguma Turkijos kurdų asimiliavosi Stambule bei kitur ir nenori atsiskirti. Taigi nepriklausomas Kurdistanas kitapus pietryčių sienos Turkijai gali būti priimtinas.

Ilgalaikės perspektyvos taip pat geros. Etninės grupės pagrindu susikūrusios kitos šalys, kaip antai Albanija, atsispyrė pagundai prisijungti bendrataučių teritorijas, kurios priklauso kaimynėms. Išėjimo į jūrą neturinčiam Irako Kurdistanui reikės prieigos prie rinkų, kad parduotų naftą, todėl dar svarbiau gerai sutarti su kaimynėmis, ypač Turkija. Vakarų šalys turėtų aiškiai pasakyti, jog nepriklausomas Kurdistanas nesulauks pagalbos, jei kitapus sienos kurstys tautiečius separatistus.

Kalbant apie Irako arabus, kuo ilgiau jie nesusitvarko savoje šalies dalyje, tuo mažiau teisės turi neleisti kurdams valdyti savąją. Atsiskyrimas sukuria precedentą Artimuosiuose Rytuose. Vis dėlto Irako kurdai žino, kad turi tartis su valdžia Bagdade ir kad reikia sunkių derybų dėl naftos. Kritus Mosului (kur karaliauja Islamo valstybė), Kurdistanas su sostine Arbiliu ėmė artėti prie faktinės nepriklausomybės. Kol Islamo valstybės maniakai stūgauja prie Bagdado vartų, skyrybos neįmanomos. Bet atėjus laikui išsiskyrimas suteiks kurdams tarptautinę apsaugą nuo bet kokio žiauraus Irako arabų bandymo vėl pareikšti teisę į kontrolę. Kurdai nori savos šalies. Jie jos nusipelnė.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų